В 2017 році виробництво зерна в Росії досягло 130 мільйонів тонн, що є рекордним показником за всю історію. У зв'язку зі збільшенням врожаю пшениці та інших сільськогосподарських культур адміністрація Путіна прагне розширити експорт, проте відстала портова система і транспортна мережа не дозволяють це зробити. За прогнозами, надмірне зерно, яке не вдалося експортувати, буде накопичуватися в Росії, в результаті чого з 2018 року почнеться зменшення обсягів виробництва. На тлі зростання впливу Росії на світовому ринку зернових від збільшення експорту сільськогосподарських культур залежить стан російської економіки.
«Ми зібрали історичний урожай. Це блискуче досягнення », - заявив президент Путін під час щорічної великій прес-конференції в середині грудня, високо оцінивши розвиток сільськогосподарської галузі. За інформацією Рахункової палати РФ, в 2017 році урожай зернових збільшився на 11% в порівнянні з 2016 роком і склав 134,1 мільйона тонн. Цей обсяг перевершив показник 1978 року, який був рекордним за всю історію країни і становив 127 мільйонів тонн. Експерти вважають, що основні причини полягають в сприятливій погоді і розвитку технологій виробництва.
За інформацією Всесвітньої організації з продовольства, в 2016 році Росія зайняла четверте місце після Китаю, США та Індії з виробництва зерна. Вона зміцнює свій вплив на міжнародному ринку зернових. У період з липня 2017 року по червень 2018 року планується експортувати 45 мільйонів тонн зерна, що на 30% більше в порівнянні з тим же періодом минулого року. Якщо порівнювати з першою половиною 2000-х років, коли Росія почала перенаправляти надлишки зерна за кордон, обсяги збільшилися в кілька десятків разів. Кількість країн-імпортерів також стрімко зростає: Африка, Азія, всього понад 100 країн.
Уряд Росії докладає всіх зусиль для розвитку інфраструктури, щоб розширити експорт. Воно сприяє зміцненню експортних потужностей, включаючи будівництво зернових елеваторів в уже існуючих портах. Щоб стимулювати експорт, в жовтні в деяких регіонах на 10% був знижений тариф на транспортування зерна залізницею. На Далекому Сході і в прикордонних з Китаєм регіонах державні корпорації будують зернові термінали.
Тим часом темпи будівництва не відповідають збільшенню обсягів виробництва. Передбачається, що зводяться термінали будуть запущені тільки після 2020 року. «Експортні потужності досягли своєї межі. Якби не було інфраструктурних обмежень, щорічно можна було б експортувати 60 - 70 мільйонів тонн », - зазначає директор аналітичного центру« СовЕкон »Андрій Сизов.
Експортні обмеження негативно позначаються і на внутрішньому ринку. «Збільшується обсяг надлишкового зерна, яке неможливо експортувати. Ціни на внутрішньому ринку падають »(інформація Російського зернового союзу). В результаті падіння доходів в деяких регіонах з'явилися збиткові підприємства. Багато виробників почали знижувати обсяги виробництва. За інформацією міністерства сільського господарства РФ, в 2018 році обсяги виробництва складуть 110 мільйонів тонн. Це означає, що вони вперше знизяться за останні три роки.
«Щоб розширити виробництво і експорт, необхідно підвищити конкурентоспроможність на міжнародній арені, знижуючи вартість транспортування і так далі», - зазначає директор Департаменту зовнішніх зв'язків Російського зернового союзу Олег Малафєєв.
Зокрема, за його словами, необхідно впроваджувати поїзда, що володіють великою вантажопідйомністю, і сприяти підвищенню якості. В ході прес-конференції президент Путін також визнав, що виробникам необхідна підтримка.
Російська економіка на 50% залежить від природних ресурсів. На тлі зниження цін на корисні копалини потрібно диверсифікувати джерела отримання іноземної валюти. За останні десять років обсяги експорту зерна та іншої сільськогосподарської продукції зросли в 3,5 рази.
Міністр сільського господарства Олександр Ткачов висловив намір протягом наступних десяти років продовжити нарощувати експорт сільськогосподарської продукції. Чи вдасться Росії перетворити експорт зерна в нову рушійну силу економічного зростання?