Агрохолдинг "Мрія" купила сільськогосподарська та тваринницька компанія Salic із Саудівської Аравії. До угоди увійшли всі об'єкти інфраструктури і технічний парк, також компанії, які володіють правом оренди земельного банку українського агрохолдингу.
"В Саудівській Аравії немає кліматичних умов і можливостей для розвитку більшості напрямів аграрного сектору. Тому Україна із запасом чорноземів є привабливою для них. Це перша ластівка. Далі можемо чекати приходу на український аграрний ринок інших компаній Аравійського півострову чи африканських країн", - розповів економіст Андрій Новак.
За його словами, анексія Криму 2014-го, військові дії на Донбасі зі сторони Росії, слабка реакція Заходу свідчать, що в Україні досить мало світових економічних інтересів. Угода з Саудівською Аравією, безумовно, є позитивним рішенням.
Агрохолдинг "Мрія" 1992-го заснував Іван Гута. 2014-го компанія допустила технічний дефолт. Тобто не змогла виконати додаткові умови за кредитами. У лютому 2015-го контроль над активами перейшов до кредиторів.
"Завдяки угоді вирішили питання боргів української компанії. Щоправда, не зовсім на користь кредиторів. Вони втратили понад 90% кредитів. 2015-го борги компанії становили $1,1 млрд. Саудити викупили їх майже за $200 млн. Однак це не остання компанія в Україні, яка має проблеми з кредиторами", - каже експерт з інвестицій Олександр Паращій.
В Україні немає офіційного ринку купівлі-продажу землі. Легальними є орендні відносини. Оскільки угоди оренди не вічні, інвесторам потрібні гарантії, що їхні землі не відберуть.
Компанія Саудівської Аравії планує розширити в Україні земельний банк із 42 тиc. га до 100 тис. га протягом 3 років. На українських землях вирощуватимуть пшеницю, ячмінь, кукурудзу, рапс і соняшник.