Сільське господарство та промисловість Автор: RomanK Друкувати

В Україні дефіцит вугілля для проходження зимового періоду

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: вугілля

  Собівартість українського палива значно вища від собівартості іноземного.

  2238_vug.jpg (40.81 Kb)


  Україні не вистачає свого вугілля, щоб перезимувати. Доводиться докуповувати за кордоном – близько 20%. Але і власні 80% – на вагу золота. Роками гірники скаржилися: вітчизняне вугілля на внутрішньому ринку продається за безцінь. Хоча вартість його видобутку – занадто дорога. З чого складається ціна кожної вуглинки, і чому собівартість українського палива значно вища від собівартості іноземного?

  Наприклад, в Австралії близько половини вугілля видобувають так званим відкритим способом. Шахту не викопують. Тому що паливо можна знайти на глибині декількох метрів. Собівартість видобутку австралійського вугілля – 20-30 доларів за тонну.

  Українське вугілля дістається в рази важче і дорожче. На державних шахтах його собівартість в 5 разів вища від австралійської. Тобто більше 150 доларів за тонну. Абсолютна більшість вугілля в Україні видобувається не відкритим, а закритим способом – в шахтах. Якщо в Китаї або Південно-Африканській Республіці середня глибина, з якої "піднімають" вугілля, 200-300 метрів, то в Україні – треба спускатися на 600. А ось, якщо товщина пластів вугілля в Україні близько метра, в тому ж Китаї вона більша в рази.

  Щодо продуктивності праці на державних шахтах говорити не доводиться. Замість роботизованих комбайнів – дідівський спосіб.

  "Відбійним молотком видобувають вугілля ... Ну скільки він може добути? Дістав вугілля, а потім ще треба вручну його занурити, тому що електровозів не вистачає, щоб везти його. І штовхає шахтар цей вагон", – говорить Віктор Турманов, голова профспілки працівників вугільної промисловості України.

  Додамо високі витрати через старе обладнання, якому 30-40 років. Воно споживає в 5-6 разів більше кіловат, ніж сучасне. Воно неефективне і енергозатратне.

  "Постійно працює вентилятор головного провітрювання, головна компресорна установка, головний підйомник – найбільш енергоємні машини і установки", – говорить Михайло Волинець, голова незалежної профспілки гірників України.

  На оновлення обладнання немає коштів. Тому що ціна вугілля держшахт набагато нижча від собівартості. Немає і особливого бажання чиновників, – кажуть експерти.

  "Є питання, пов'язані і з неефективним управлінням, можливо, з корупцією", – вважає Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій.

  Так якою має бути ціна українського вугілля, щоб шахтарі могли безпечно працювати і отримувати зарплату вчасно? Голова незалежної профспілки гірників Михайло Волинець вважає: близько 2800 гривень за тонну.

  Приблизно до цього рівня зросла ціна під час дії формули "Роттердам +".

  "Якби не була введена в дію формула" Роттердам + ", то заборгованість по заробітній платі на державних шахтах вже становила б 11 млрд гривень. Фактично, цієї галузі вже не було б. З'явилася формула" Роттердам + "- стабілізували ситуацію на ринку електроенергетики", – відзначає експерт.

  Сьогодні в Україні вже діє ринок електроенергії. А значить, тільки попит може визначати ціну. Втім, і в цих умовах звучать пропозиції штучного заниження ціни на електроенергію. Тому ТЕС можуть збанкрутувати, а завжди неприбутковим шахтам на розвиток не вистачить навіть державних дотацій.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Google Chrome ввів нове оновлення Google Chrome ввів нове оновлення
Google оголосив, що незабаром почне попереджати користувачів Chrome про “небезпечні” завантаження, що є першим кроком у плані повного їх блокування.
В Україні хочуть розблокувати В Україні хочуть розблокувати "Вконтакте" та інші російські сайти
На офіційному сайті гаранта Конституції української держави була опублікована петиція щодо відновлення роботи всіх інтернет-сервісів компаній Російськ...
Рейтинг смартфонів з найсильнішою Рейтинг смартфонів з найсильнішою "начинкою"
Сайт Antutu опублікував свої два щомісячні рейтинги найпотужніших Android-смартфонів.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми