Сільське господарство та промисловість Автор: RomanK Друкувати

Чи вистачить Україні вугілля цьогоріч

  • Джерело: depo.ua.  → Ключові теги: вугілля

    В уряді починають поволі реагувати на складну ситуацію з запасами вугілля, запаси якого нині, виявляється, є явно недостатніми для входження у зимовий сезон. Країна цілком може опинитись на порозі енергетичної кризи минулого року, коли в екстреному порядку доводилося закуповувати електроенергію на Росії та в Білорусі аби не доводити ситуацію до віялових відключень.

    8774_vug.jpg (40.81 Kb)

    За повідомленням Урядового порталу, в Міністерстві енергетики проводилася велика нарада з керівниками вугледобувних підприємств, компаній теплової генерації, представниками Мінінфраструктури та Укрзалізниці щодо стану накопичення вугілля. Чиновники намагалися витиснути з вугільників та енергетиків показники планових та фактичних обсягів видобутку вугілля, запасів на складах і намірів забезпечити енергетику цим паливом.

    У риториці першого заступника міністра енергетики Юрія Власенко, який головував на цій нараді, та інших чиновників, явно простежується занепокоєність щодо поставок вугілля на теплові станції.

    "За нашими спільно з НЕК "Укренерго" розрахунками, для стабільного постачання електричної енергії споживачам при базовому сценарії роботи енергосистеми потреба у вугіллі протягом вересня 2021 – березня 2022 року складатиме близько 16 млн т. Критично важливо забезпечити дотримання планових обсягів постачання вугілля, в тому числі, за рахунок імпорту. Ключове завдання для вуглевидобувних підприємств - нарощування обсягів видобутку для дотримання затвердженого Міненерго графіка. Від того, як кожен учасник виконуватиме свої завдання, залежить наша спільна мета – стабільне проходження опалювального сезону", – заявив Юрій Власенко.

    На нараді пролунала також вимога до вугледобувних підприємства і компанії теплової генерації буквально у щоденному режимі доповідати у Міненерго про те, скільки видобуто вугілля і скільки його накопичено на складах та в яких обсягах воно надходить на ТЕС та ТЕЦ.

    Така прискіпливість і стурбованість чиновників є доволі показовим маркером, що ситуація з постачанням вугілля може бути справді загрозливою і мати наслідком суттєве скорочення виробництва електроенергії тепловою генерацією.

    Власне, теплова генерація України, яка складається з 15 ТЕС и 3 ТЕЦ на яких загалом працює 85 енергоблоків, забезпечує виробництво близько третини всієї української електроенергії. Для її генерації використовується переважно вугілля. Власником восьми найбільших ТЕС є компанія ДТЕК Ріната Ахметова. Вона ж забезпечує виробництво та постачання вугілля на свої, державні та належні іншим власникам станції. Теплові станції є важливим балансуючим елементом енергосистеми, який дозволяє згладжувати пікові стани. Тому від стабільності роботи теплових енергоблоків у великій мірі залежить стабільність виробництва та постачання електрики.

    Але станом на сьогодні практично третина енергоблоків зупинені. Причому причиною зупинки є не тільки сезонні та капітальні ремонтні роботи, а й банальна нестача палива.

    За повідомленням НЕК "Укренерго", компанії, яка управляє об'єднаною енергосистемою України, ситуація з запасами вугілля й справді є критичною. Станом на ранок 30 серпня на складах ТЕС знаходиться всього 720 тис. тон. Тоді як графік накопичення вугілля передбачає, що запаси мають бути у 2,2 рази більшими і складати більше півтори тисячі тон. Нинішній стан накопичень є навіть гіршим, аніж минулого передкризового серпня - тоді на кінець літа на складах залишався майже мільйон тон.

    Причинами такого стану запасів є, з одного боку, високий попит на електроенергію протягом літа, яку не могла в повній мірі задовольнити атомна енергетика через зупинку двох енергоблоків - на Запорізькій та Южно-українській АЕС. Тому тепловикам довелося брати на себе задоволення потреб ринку.

    Але головною причиною, як і минулого року, стали складнощі з поповненням запасів черз безгрошів'я тепловиків для яких нинішні тарифи на електрику є занизькими і не компенсують їхніх витрат на виробництво.

    Втім деякі експерти вважають, що зниження запасів може мати штучну природу і є банальним викручуванням рук уряду, який таким чином власники енергетики намагаються змусити до підвищення тарифів. Адже низькі запаси на станціях створюють загрозу зупинки енергоблоків з усіма зрозумілими наслідками у вигляді провисання енергосистеми, яка буде змушена відключати споживачів у віяловому режимі.

    Такий спосіб шантажу застосовується далеко не вперше. Минулої зими Україна вже опинялася на критичній межі по запасах вугілля. Як тоді стверджували у Державній енергогенеруючій компанії "Центренерго", виробники вугілля задирали ціни і зривали поставки. "Найбільший приватний постачальник вугільної продукції зупинив відвантаження вугілля на адресу ТЕС ПАТ "Центренерго", порушивши умови договору, не дивлячись на отриману передоплату в розмірі 106 млн грн", - з таким пресрелізом вийшла держкомпанія 19 січня. У бік Ахметова та його холдингу пролунало, що він просто скористався кризою і заявив, що відтепер продаватиме держкомпанії вугілля не по 1650 грн/т, а вже по 2100 грн/т. Тоді все завершилося поступками у бік останнього: вугілля продовжили закуповувати по нових цінах, а електрика зробила свій перший крок до подорожчання.

    Тим часом практичних наслідків ймовірних і цього року провалів у енергозапезпеченні через скорочення генерації може бути кілька.

    Вимушений імпорт електроенергії з мереж сусідніх Росії та Білорусії. Чого, зі зрозумілих причин, не хочуть допускати ні в уряді, ні в тому ж ДТЕК, адже для останього це - втрата доходу на користь конкурентів.
    Компроміс влади з виробниками щодо підвищення тарифів, аби задовольнити економічні апетити виробників електрики та постачальників вугілля.
    І саме останній сценарій розвитку подій, незважаючи на його болісніть як для кишень споживачів та реноме влади, є, схоже, єдино реалістичним



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми