Українська економіка переживає енергетичний шок.
Про це сказав економіст Олексій Кущ.
"Підприємства вже купують газ по 40 гривень за кубометр, електрику — по 5 гривень за кіловат. Собівартість виробництва збільшується, промислова інфляція становить понад 50 відсотків. Водночас вони не можуть підвищувати ціни на продукцію, бо населення не зможе її купувати", - сказав.
До 30 квітня підприємства купуватимуть газ українського видобутку з максимальною націнкою 25%. Це стримає ріст цін на соціально важливі продукти. Кабмін також зобов'язав видобувні компанії до 1 травня продавати 20% українського газу на біржі. Основними покупцями стануть виробники соціальних сортів хліба, борошна, молока, олії, яєць, курятини.
"Ініціатива уряду не вирішує проблему, - пояснює. - Бо пільгових цін домоглися лише ті підприємства, чия продукція входить до соціального кошика. Інші страждають. В Україні потерпає переробна галузь, що почала розвиватися. Зупиняються хімічні заводи. Навесні аграріям доведеться купувати імпортні добрива. Стоять підприємства з випуску скла і скловиробів. Постраждала теплична галузь. Можемо втратити до 30 відсотків промисловості".
Уряд вирішує проблему одних виробників за рахунок інших, вважає Кущ.
"Переклав проблему на газодобувні компанії. В майбутньому це може спровокувати відтік інвестицій і скорочення видобутку. Якщо держава й надалі так регулюватиме ціни, то приватний бізнес виходитиме з цієї галузі. Державна компанія Укргаз щороку зменшує обсяги видобутку. Їх нарощують приватні підприємства. Але вони не зможуть працювати в таких умовах регулювання. Ініціатива уряду не втримає росту цін на продукти. Для цього потрібні інші методи. Пільгова ціна на газ діятиме до 30 квітня. В Кабміні сподіваються, що влітку вартість впаде. Газ дійсно подешевшає, але не до тієї межі, яку закладають підприємства для рентабельної роботи", - додав економіст.