Санкції проти Росії за військове вторгнення в Україну щодня посилюються, міжнародні компанії відмовляються працювати з агресором, що незабаром зупинить всі експортно-імпортні операції.
Про це повідомляє прес-служба Електронної зернової біржі України Graintrade.
«Це змусить президента РФ Володимира Путіна, владу та бізнесменів Росії зрозуміти, що у 21 столітті цивілізований світ не дозволить почати війну та бомбити мирні міста у центрі Європи, а вся відповідальність за розвал російської економіки буде на їх совісті», — йдеться в повідомленні.
Ціни на нафту та зерно на світових біржах продовжують зростати, оскільки світ бачить, що Україна не здається та чинить жорсткий опір, тому конфлікт буде затяжний.
Також всім зрозуміло, що експорт нафти та зерна з Росії не відновиться, поки вона не виведе війська з захоплених у 2014 році територій України, зокрема й Криму.
«2 березня травневі ф’ючерси на нафту марки Brent на лондонській ICE Futures виросли на 6% до 117 $/барель (на ранок 3 березня), а квітневі ф’ючерси на нафту WTI на нью-йоркській електронній товарній біржі (NYMEX) — на 5,5% до 114,5 $/барель, додавши з початку військових дій 25% та 24,5% відповідно. Водночас ціни на російську нафту Urals падають на тлі відсутності попиту, і дисконт відносно еталонної марки Brent вже сягнув рекордних 18 $/барель. Попри відсутність прямих заборон відносно російської енергетичної галузі, більшість учасників ринку на бажає ризикувати в умов подальшої невизначеності», — додають експерти.
«Ціни на пшеницю сягнули найвищого з 2008 року рівня через ризики перебоїв поставок зерна через війну України та Росії», — підкреслюють аналітики.
Крім того, 2 березня на біржі в Чикаго травневі ф’ючерси на пшеницю виросли на 7,6% до 10,59 $/бушель, а на кукурудзу — на 1,3% до 7,35 $/бушель або 289,4 $/т, що є найбільшим показником з 2013 року.
Проблематика. Україна та Росія є основними світовими експортерами агропродукції, які забезпечують 30% світового експорту пшениці, 19% кукурудзи та 80% соняшникової олії. Більша частина цих товарів відвантажується через порти Чорного моря, робота яких зараз зупинена. Судноплавні компанії поки не приймають заявки на доставку до або з цих країн.
На біржах США березневі ф’ючерси виросли: на 7,6% або 27,56 $/т до 389,1 $/т на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго, на 7,2% або 26,55 $/т до 395 $/т на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті, на 0,4% або 1,56 $/т до 388,8 $/т на тверду яру HRS-пшеницю в Міннеаполісі, на 8,8% або 31,5 $/т до 389,25 $/т на чорноморську пшеницю в Чикаго.
Нагадаємо, українські аграрії виходять на поля та вносять добрива навіть в період війни.