В Україні підняли частку прибутку на іноземні комплектуючі під час виробництва дронів до 25%. Це дозволить залучити більше компаній до виробництва БПЛА в Україні, тобто запустити в країні масове виробництво дронів.
Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів на засіданні 24 березня. Як зазначив віцепрем'єр з питань цифрової трансформації Михайло Федоров, рішення є історичним.
"Уряд дав старт масовому виробництву дронів в Україні. Прийнято справді історичну постанову для перемоги, яка значно прискорить створення та постачання вітчизняних дронів на фронт, і головне створить умови для стрімкого розвитку українського мілітек-бізнесу", – зазначив Федоров.
Справа в тому, що одна з формул розрахунку закупівельної вартості БПЛА має такий вигляд: витрати на виробництво + відсоток прибутку. Раніше прибуток на іноземні комплектуючі був 1%, на власні товари та послуги – 30%.
Тобто виробник втрачав можливість продавати дрони державі за адекватною ціною, якщо вони були виготовлені з іноземних комплектуючих. "Таке регулювання стримувало розвиток українських виробників, стимулювало їх до переїзду за кордон або маніпуляцій з документами", – зазначив Федоров.
Тому держава збільшила частку прибутку до 25%. За словами віцепрем'єра, це дозволить виробникам БПЛА активніше розвиватися, масштабуватись, реінвестувати прибуток, конкурувати з іноземними компаніями.
"Замість витрачання місяців на непотрібну паперову та бюрократичну роботу прискорений допуск БПЛА до експлуатації, їх закупівля та постачання на фронт. Важливо, що ухвала фундаментально змінює підхід до самого мілітек-бізнесу з боку держави", – зазначив Федоров.
Рішення також прокоментував голова Міноборони Олексій Рєзніков. За його словами, таке рішення дає можливість технологічно посилити захисників та захисниць на фронті. Також Резніков нагадав, що у 2023 році Міноборони збільшує закупівлю БПЛА для ЗСУ та планує направити на це близько 20 млрд грн.
"Постанова змінює підхід до застарілих бюрократичних правил і відповідатиме умовам сучасного світу. По суті, це наступний крок у розвитку українського ВПК", – зазначили у Міноборони.