Україна зіткнулася з катастрофічним дефіцитом брухту: його запаси дуже малі, а експорт лише зростає. Через це вже почали зупинятись підприємства. У такій ситуації уряд має піти на рішучі заходи та тимчасово призупинити експорт брухту з України. Таку впевненість висловив президент ВП "Укрметалургпром" Олександр Каленков.
"Ситуація не просто критична, а катастрофічна. Усі металургійні підприємства споживають брухт, але електрометалургійні більш залежні від нього. І цілком логічно, що Інтерпайп першим відчув на собі цей дефіцит брухту, і з 20 числа зупинився", – пояснив Каленков.
За його словами, передумови виникнення критичної ситуації були очевидні ще минулого року, коли обрушилися обсяги брухтозаготівлі – адже 20% території України, які зараз перебувають під тимчасовою окупацією, генерували понад 40% всього брухту. Тепер же до низької заготівлі додався в рази зростання експорту брухту до ЄС – який, до того ж, відбувається через "лазівки".
"У нас з Європейським Союзом мито є, але воно 3 євро, це практично ніщо. Звичайне мито в Україні – 180 євро, але ділки брухтозаготівлі знаходять цю лазівку і через Європу, через Європейський Союз везуть лом у те ж Придністров'я, до Туреччини і т.п. А для наших підприємств це означає зупинку та простої. І якщо в першому кварталі ще підприємства жили на запасах, які в них залишалися, то зараз ці запаси на нулі. І підприємства почали зупинятися", – наголосив він.
Каленков висловив упевненість, що в цій ситуації уряд має захистити внутрішній ринок та власні підприємства, щоб не допустити колапсу у галузі. Таким рішенням може стати тимчасова заборона експорту стратегічно важливої сировини.
"Уряд має побачити цю ситуацію та повернутися до ухвалення рішення, яке передбачено СОТ та угодою про асоціацію. У нас війна та форс-мажорні обставини, ми можемо запровадити тимчасову заборону на експорт брухту з країни – враховуючи, що це стратегічна сировина, а від роботи металургів залежить не тільки поповнення бюджету валютним виторгом, робочі місця, а й забезпечення наших військових сталлю, спецсталлю та бліндажами. Зараз ситуація критична. Уряду, я думаю, потрібно оперативно приймати рішення. Я думаю, що наші європейські партнери з розумінням до цього сприймуть", – резюмував Каленков.
Нагадаємо, раніше ЗМІ опублікували розслідування, згідно з яким гравці на сірому ринку металобрухту налагодили та запустили на повну потужність канали збуту до Євросоюзу. Тіньова схема працює під прикриттям митників у західних регіонах України, і країна вже втратила на експортній миті щонайменше 350 млн грн. Схемою вже зацікавилися ДБР: там оголосили початок розслідування.
Тим часом електросталеплавильний комплекс "Інтерпайп Сталь" вимушено зупинив роботу. Причина – дефіцит брухту, експорт якого за січень-лютий-2023 був збільшений у 3,5 рази.