Україна має не продавати за кордон металобрухт, а переробляти його всередині країни, щоби заробляти більше. Тому варто закрити експорт цієї сировини, щоби стимулювати переробку.
Про це заявив політичний експерт та громадський діяч Михайло Чаплига.
За його словами, росіяни перетворилися на найбільшого постачальника металобрухту в Україні, і цього брухту стає дедалі більше. Тому ломозаготівельники почали активно експортувати його за межі України. Однак цього робити не варто, оскільки країна не заробляє на вивезенні сировини.
"Я виступаю категорично проти такого підходу, бо це не стимулює внутрішню переробку. А нам потрібно не за 3 копійки металобрухт, який російські нам загнали, продати. А треба його переробляти на користь України. І ось тут я виступлю на користь тих, хто говорить про те, що нам необхідно закрити експорт металобрухту. І перейти до питань його переробки в Україні", – резюмував Чаплига.
Раніше президент ВП Укрметалургпром Олександр Каленков заявив, що Україна втрачає на експорт металобрухту двічі. По-перше, сировину за допомогою сірих схем вивозять до ЄС, де діє пільгова митна ставка на експорт у 3 євро/тонна замість 185 євро, на чому Україна вже втратила щонайменше 350 мільйонів. По-друге, тонна металобрухту, перероблена на сталь в Україні, дає до бюджету вдесятеро більше грошей, ніж експортне мито до ЄС – близько 300 доларів США.
Нагадаємо, ЗМІ опублікували розслідування, згідно з яким гравці на сірому ринку металобрухту налагодили та запустили на повну потужність канали збуту до Євросоюзу. Тіньова схема працює під прикриттям митників у західних регіонах України, і країна вже втратила на експортній миті щонайменше 350 млн. грн. Схемою зацікавилися ДБР: там оголосили початок розслідування. Однак на існуванні схем це ніяк не позначилося, лише хабарі митникам зросли майже вдвічі.