Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) внесло найбільшу у світі алкогольну компанію Bacardi Limited до списку міжнародних спонсорів війни. Компанія володіє більш ніж 100 брендами, зокрема Martini, Bacardi, Oakheart, Bombay, Baron Otard, William Lawson’s, Martini Asti. Внесення до переліку загрожує Bacardi серйозними втратами репутації на світовому рівні.
Bacardi потрапила до списку "Війна та санкції" як міжнародний спонсор війни 10 серпня. Перелік складає НАЗК спільно з Міністерством юстиції України. Відомства закликають до бойкоту продукції та послуг компаній, внесених до цього списку.
Як зазначає агентство, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Bacardi оголосила про зупинення експорту до Росії та припинення вкладень у рекламу, але пізніше ця частина повідомлення зникла з її офіційної заяви. Отже, компанія продовжила постачати свою продукцію в РФ на мільйони доларів.
Крім того, вихід низки провідних міжнародних власників брендів з російського алкогольного ринку знизив конкуренцію і створив можливості для тих, хто залишився. Так, скориставшись ситуацією, за рік повномасштабної війни російський підрозділ компанії "Бакарді Рус" імпортував товарів на $169 млн.
Зараз у Bacardi працює 350 осіб у семи містах Росії, і компанія продовжує шукати нових співробітників, опублікованіо оголошення про вакансії. Таким чином, Bacardi Limited продовжує сплачувати податки до бюджету Росії, підтримувати її економіку та спонсорувати агресію проти України.
За даними російської податкової, виручка "Бакарді Рус" у 2022 році зросла на 8,5%, до 32,6 млрд рублів, а чистий прибуток – до 4,7 млрд: це на 206,5% більше, ніж у 2021 році (1,5 млрд рублів). Податок на прибуток до бюджету агресора сплачено на суму понад 1,2 млрд рублів (понад 12 млн дол.).
Оголошення міжнародним спонсором війни – що це означає
Bacardi – далеко не перша міжнародна компанія, яка потрапила до цього списку. До нього вже внесено Unilever, Raiffeisen Bank International, Auchan, Metro, Procter & Gamble, Bonduelle, Mondelez, Leroy Merlin, Xiaomi, Geely та багато інших.
Включені до переліку міжнародних спонсорів війни компанії вносяться до бази World-Check. Це не загрожує їм закриттям, але базу використовують у всьому світі для виявлення та управління фінансовими, регуляторними та репутаційними ризиками.
Наприклад, раніше американська корпорація Mondelez International зіткнулася з бойкотом у Європі після внесення до українського списку міжнародних спонсорів війни. Найактивніше до нього приєдналися країни Скандинавії. Після цього в Mondelez навіть заявили про прагнення згорнути бізнес у Росії. Однак бойкот не припинився, тому що повного виходу з ринку РФ компанія все одно не планує.
Втім, усі ці компанії зі списку поки що продовжують роботу в Україні, оскільки НАЗК не має повноважень закривати міжнародний бізнес або обмежувати його роботу. Але якщо проти таких бізнесів буде запроваджено санкції РНБО, ситуація може змінитися.