Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) внесло найбільшого у світі виробника продуктів харчування – швейцарську Nestle – до списку міжнародних спонсорів війни. Причина – компанія продовжує працювати у Росії, постачати товари і розширювати свою російську виробничу базу.
Про це повідомили у самому НАЗК . Там зазначили: свій невихід із Росії у самій Nestle пояснюють:
необхідністю забезпечення населення товарами першої потреби;
турботою про своїх російських співробітників.
У той же час, наголошується, на початок 2022 року компанія мала в Росії 7 фабрик. Крім того, у Nestle у РФ працює понад 7000 співробітників.
"Це є суттєвою підтримкою для економіки держави-терориста. Незважаючи на російську агресію, Nestle продовжує працювати в Росії, постачати товари агресору та розширювати свою російську виробничу базу. Це і стало підставою для внесення компанії до переліку міжнародних спонсорів війни", – йдеться у повідомленні. .
При цьому в НАЗК нагадали, що під час Другої світової війни Nestle працювала на два фронти. Зокрема:
поставляючи свою продукцію до складу сухих пайків німецької армії;
одночасно експортуючи її до країн антигітлерівської коаліції.
"Залишаючись у РФ, Nestle ще раз показує всьому світу, що співпрацювати з агресором – нормально. А самій Росії демонструє, що вона досі інтегрована у світові процеси, незважаючи на військові злочини та вбивства тисяч українців", – констатували в Агентстві.
Що робить Nestle
Nestle виготовляє різні продукти харчування. Зокрема:
розчинна кава;
мінеральні води;
шоколад;
морозиво;
молочні продукти;
дитяче харчування;
корм для свійських тварин та ін.
Загалом у всьому світі в лінію продукції компанії входить понад 2000 брендів. Основні торгові марки:
KitKat;
Nescafé;
Nesquik;
Nestea та ін.
Під виглядом молочної суміші ввезли до Росії обладнання
Сама ж Nestle після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну заявила про зупинення експорту та імпорту до РФ – за винятком товарів першої необхідності. Однак, наголошують у НАЗК, "полиці російських магазинів досі переповнені їхньою продукцією".
Понад те, за даними московського суду, у жовтні 2022 року компанія під виглядом сухої молочної суміші завозила на територію Росії технічне обладнання. Тобто, вона "намагається приховано направляти в Росію технологічне обладнання" для розвитку власного бізнесу.
Приховують, скільки платять у Росії податків
У РФ Nestle представлена через ТОВ "Нестле Росія". Як розповіли в НАЗК, у 2021 році вона сплатила податки більш ніж на 25 млн доларів. Однак дані про свої доходи та сплачені податки за 2022 рік компанія не опублікувала - "ймовірно, побоюючись міжнародного тиску".
"У квітні 2023 року керівництво "Нестле Росія" звернулося до Мінфіну РФ з проханням вжити необхідних заходів для обмеження відкритого доступу до результатів діяльності та фінансової звітності дочірніх компаній товариства, що містяться в державному інформаційному ресурсі фінансової звітності. Метою такого кроку ймовірно уникнення накладання санкцій на дочірні компанії Nestle", – наголосили в НАЗК.
Список міжнародних спонсорів війни – що він означає для бізнесу
Nestle – далеко не перша компанія, яка потрапила до цього списку. До нього вже внесено China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) та China National Petroleum Corporation (CNPС), PepsiCo, Mars, Şişecam Group, Japan Tobacco International, Philip Morris International, Alibaba Group Holding Limited Ю, Bacardi, Unilever, Raiffeisen Bank International, Auchan, Metro, Procter & Gamble, Bonduelle, Mondelez, Leroy Merlin, Xiaomi, Geely та багато інших.
Включені до списку міжнародних спонсорів війни компанії вносяться до бази World-Check. Це не загрожує їм закриттям, але базу використовують у всьому світі для виявлення та управління фінансовими, регуляторними та репутаційними ризиками. Окрім того, офіційні структури активно закликають до бойкоту продукції таких компаній.
Втім, усі компанії зі списку поки що продовжують роботу в Україні, т.к. НАЗК не має повноважень закривати міжнародний бізнес або обмежувати його роботу. Але якщо проти таких бізнесів буде запроваджено санкції РНБО, ситуація може змінитися.