Польські фермери почали протестувати не лише на кордоні з Україною, а й у столиці країни – Варшаві. Роблять це яскраво – перекривши вулиці, зупинивши громадський транспорт та притягнувши до центру міста солом'яний танк "Абрамс". Серед вимог – зупинити нібито наплив продуктів із України.
Про це повідомляє polsatnews.pl. Зазначається: всього в акції беруть участь близько 10 тис. осіб.
"Учасники протесту розпалили багаття та запустили сигнальні ракети. Втрутилась поліція", – йдеться у повідомленні.
Чого хочуть фермери-протестувальники у Варшаві
Вимог у протестувальників кілька, повідомляє "Радіо Свобода". Зокрема, наголошується, вони тримають плакати з написами:
"Європейська політика знищує фермера";
"Ні товарам з України" тощо.
"Тут у Варшаві потрібно навести лад з керівниками [країни]. Імпорт пшениці нас знищує. ... Там інші ціни, ми не конкурентоспроможні, ми вже не маємо, з чого жити", – сказав один із учасників протесту.
Також мітингувальники виступають проти європейської аграрної політики. Зокрема, впровадження "зеленого ладу" – низки екологічних та кліматичних вимог до виробництва їхньої продукції.
Крім того, наголошується, фермерів занепокоїла заява прем'єра Польщі Дональда Туска про внесення пунктів пропуску на кордоні з Україною до переліку об'єктів критичної інфраструктури. "На думку фермерів, уряд готується до силового вирішення проблеми", – зазначили аналітики.
Напади на транспорт з українським зерном у Польщі
Раніше ж співорганізатор протесту на кордоні Роман Кондрув зізнався, що мітингувальників не можуть контролювати. Про це він заявив, пояснюючи один з актів нападу поляків на транспорт з українським зерном. При цьому сказавши, що причиною всього є емоції фермерів.
"Це реакція на наплив зерна з України. Немає впливу на людей, вони не можуть витримати та висипають", – сказав він.
При цьому Кондрув наголосив, що в нестриманості поляків винна місцева влада та Україна. Нібито через яку фермери стають банкрутами.
"Люди у розпачі і не можуть стриматися. Ніхто цього не контролює: ні польська влада, ні українська. Ми банкрути, тому що все звозять з України неконтрольовано", – заявив він.
Втім, слова Кондрува опосередковано спростовує міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський. Він зазначає: у 2023 році країна експортувала в Україну агропродукції на 1,033 млрд євро – тоді як імпортувала на 1,69 млрд євро. "Отже, виникає дефіцит у розмірі 656 млн євро", – зазначив він.
Інакше кажучи, різниця між експортом-імпортом агропродукції із Польщі в Україну невелика. А тому заяви про зубожіння поляків через Україну є до певної міри перебільшенням.