Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк заявив, що міністерство вирішило збільшити до 5 млн т обсяг її експорту. На думку експертів, рішення сприятиме збереженню високих закупівельних цін на пшеницю в аграріїв.
"Письмово рішення закріпимо 15-16 жовтня", - уточнив він.
Йдеться про підписання доповнення до меморандуму, який із 2011 року Мінагрополітики та учасники зернового ринку підписують, обумовлюючи в ньому умови експорту зерна, при яких зберігається продовольча безпека країни, пише "КоммерсантЪ-Украина".
Згідно з підписаним у вересні документом, Україна зобов'язалася поставити на зовнішні ринки 4 млн т пшениці, 12,4 млн т кукурудзи і 3 млн т ячменю.
Високопоставлене джерело Мінагрополітики пояснило, що рішення про підвищення обсягу експорту пшениці пов'язане з переглядом балансів зернових поточного і майбутнього маркетингового років.
"Ще у вересні ми не розуміли, як пройде посів озимих у південних регіонах, що сильно постраждали від засухи, а також скільки із майже 900 тис т зерна, які Аграрний фонд законтрактував за форвардними договорами, реально поставлять на елеватори", - розповів співрозмовник.
За даними Агрофонду, на початок жовтня до 1,2 млн т зерна, які були в Аграрному фонді, від аграріїв вже надійшло понад 600 тис т за форвардними контрактами. Посіви озимих зернових культур збільшилися майже на 5%, до 6, 7 млн га.
Президент Української зернової асоціації Володимир Клименко вважає, що баланси пшениці в Україні дозволяють експортувати її до 6 млн т, не порушуючи продовольчу безпеку.
"При прогнозованому міністерством врожаї зернових на рівні 45,3 млн т і з урахуванням перехідних залишків минулого року країна матиме 58 млн т. А споживання зерна в Україні - 27 млн т. Таким чином, на експорт можна поставити до 25 млн т усіх зернових, а не 19 млн т, як прописали в меморандумі", - зазначив він.
Зернотрейдери вважають, що в Мінагрополітики навмисно занижують обсяг можливого експорту.
"У меморандумі передбачено, що при вивезенні з України 80% задекларованих на експорт обсягів зерна уряд можна ввести обмеження. А це додатковий заробіток для чиновників, які вирішуватимуть, кому дозволити, а кому заборонити експорт", - зазначив топ-менеджер одного з найбільших експортерів зернових з України.
Голова Аграрного союзу Геннадій Новиков вважає, що рішення Мінагрополітики сприятиме збереженню високих цін на пшеницю в Україні.
"У зв'язку з тим, що на сьогоднішній день із України експортували 3,1 млн т пшениці, тобто гранична кількість, після якої можуть ввести обмеження, трейдери перестали його закуповувати. Якби Мінагрополітики не збільшило обсяг можливого експорту, це б обрушило ринок . Зараз же аграрії зможуть отримати справедливу ціну за вирощену пшеницю ", - зауважив топ-менеджер одного з найбільших зернотрейдерів.
Коментарі
Вирішили повторити 33-й ?
нічого дивного..
в россії в цьому році не урожай так що буде теж саме що із гречкою..крепитесь панове
Та нікуди його не вивезуть. Спочатку зареєструються папери на експорт, а за декілька днів папери на імпорт. Ось так одне і те саме зерно з елеватора стане експортовано-імпортованим, а господар отримає повернення ПДВ.
Еще как вывезут.
Додати коментар