Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Банк UniCredit готовий піти з України

  • Джерело: fakty.ictv.ua.  → Ключові теги: банки, UniCredit

    Минулого тижня банківський світ збентежила новина про наміри злиття українського Укрсоцбанку, яким володіє UniCredit Bank, з російським Альфа-банком, який входить до ABH Holdings. Прес-реліз з такою інформацією був опублікований у пресі.

    85_1111_142888_1383.jpg (45.27 Kb)

    У свою чергу ЗМІ цю інформацію підтвердив президент українського Альфа-банку Олександр Луканов.

    Експерти дізнавалися, що могло послужити причиною для такого рішення з боку Укрсоцбанку і чи пов'язано воно з економічною та політичною ситуацією в Україні.

    В НБУ прокоментували: суть угоди в тому, що UniCredit стає акціонером банківського холдингу ABH Holdings SA в Люксембурзі, і вносить в цей холдинг свій актив Укрсоцбанк (працює під брендом UniCredit Bank), назвавши це не стільки класичним поглинанням одним банком іншого, а радше вигідною для обох сторін бізнес-угодою.

    Як ми пам'ятаємо, з Укрсоцбанком пов'язаний гучний скандал, який профільні експерти та ЗМІ назвали одним із найбільш нахабних "кидків" у вітчизняній банківській сфері. У 2007 році банк видав девелоперу Іса Прайм Девелопментс (ISA Prime Developments) кредит на суму 200 млн доларів для будівництва п'яти бізнес-центрів. У 2008-му через кризу позичальник кредит обслуговувати перестав. У 2009 р. банк пропонував позичальникові перші лояльні умови реструктуризації заборгованості, однак Іса Прайм Девелопментс (ISA Prime Developments) на це не йшла. Більше того, переговорний процес позичальник використовував, щоб "по-тихому" вивести майно з-під застави. Це відбувалося без погодження з банком і легалізувалося через незаконні рішення судів, які згодом були скасовані за позовами банку. Всього було близько 50 судів, які банк виграв. Але в цій історії є третя сторона - Фінексбанк, який всупереч закону взяв у заставу вже закладену будівлю однієї з двох скандальних веж комплексу.

    Як вже багато писали ЗМІ, саме Фінексбанк став ключовим проблемним фігурантом суперечки, яка тягнеться вже 6 років. За час численних судових розглядів чинився тиск на юристів, що надавали послуги банку: класичні для України тих часів обшуки, арешти документів і навіть нанесення шкоди майну. Зокрема, юристу Сергію Алексеєву, який представляв UniCredit, спалили автомобіль. Примітно, у мережі Інтернет останнім часом стали з'являтися негативні публікації відверто замовного характеру про банк, а також про юридичну компанію, яка його супроводжувала. Достовірність викладених фактів у публікаціях викликає, м'яко кажучи, сумніви. Про що свідчить формат сайтів, де вони розміщена. Факти ICTV звернулися за коментарем до сторін того конфлікту, але поки нам відповів лише Сергій Алексєєв, юрист, компанія якого супроводжувала UniCredit упродовж конфлікту, а нині народний депутат, заступник голови комітету ВР з питань правової політики і правосуддя.

    - Як ви оцінюєте наміри про злиття UniCredit та Альфа-банку з точки зору юриспруденції та наявності проблемних активів у UniCredit? - Україна дуже залежна від європейських інвестицій. Національного інвестора просто немає після кількох хвиль кризи. Бізнес розбитий на низку олігархічних груп, влада намагається вирівняти ситуацію. Розвивати малий та середній бізнеси можна тільки шляхом відкриття можливостей для кредитування. UniCredit - другий за потужністю іноземний банк з національним капіталом. Україна не може втрачати такого інвестора. Це буде жорстким ударом для банківської системи та економіки в цілому. Я очолюю групу міжпарламентських зв'язків України та Італії. Нещодавно був у Римі, зустрічався з міністром юстиції і сенаторами. UniСredit для них індикатор в бізнесі. Повірте, якщо він піде, до нас не зайде жоден італійський інвестор. Що таке Укрсоцбанк для групи UniCredit? Збитковий, проблемний актив. Хочеться, щоб група хоча би бачила в Україні перспективи розвитку. Півтора місяці тому в Київ приїжджав глава групи UniCredit Джузеппе Віта. Зустрічався з президентом, прем'єром, мером столиці. Віта сказав, що вірить в економічне майбутнє України. У нього були досить позитивні настрої.

    - Яка зараз ситуація з тим проблемним кредитом на 200 млн доларів і що робити з ним при злитті?

    - Цей кредит є індикатором. У UniCredit по ньому дуже принципова позиція. Кредит з 2008 року не обслуговується. Як засновник адвокатської фірми "Алексєєв, Боярчуков і партнери", в минулому я спеціалізувався на обслуговуванні банків з іноземними інвестиціями, зокрема UniCredit. Тому добре знаю ситуацію зсередини. Був виданий кредит на 200 млн доларів, побудовано низку торгових та офісних центрів. На момент 2008-го він не обслуговувався, після чого банк вирішив перевірити наявність застави. У заставу були передані офісні центри, які побудовані за кредитні гроші. Коли банк доручив перевірку юридичної компанії, виявилося, що застав немає на місці. З'явилася схема по виведенню цих об'єктів: якийсь інвестор нібито профінансував будівництво, після чого звернувся до суду, і суди різними рішеннями визнали право власності різних осіб на об'єкти. У тому числі фізичних та юридичних осіб, серед яких - Проект А. Природно, банк подав до суду. Судові рішення були скасовані, тому що раніше не враховувався, що ці будівлі у заставі. Інвестиційні договори з цими особами були визнані недійсними. Проект А - не виняток. Банк запропонував тоді ще групі компаній Іса Прайм Девелопментс (ISA Prime Developments), яку очолював пан Башенко, реструктуризацію на 25 років під 4,5% річних. Цей меморандум готувала наша юридична компанія. Іса Прайм Девелопментс (ISA Prime Developments) в останній момент відмовилася його підписувати. Банку нічого не залишалося, як почати процедуру стягнення. Банк визнав право власності, зовні виглядало, ніби з Башенком домовилися. Але є Проект А, який асоціюється з якимсь паном Осьмухіним, і він продовжує вважати себе інвестором. Хоча інвестиція визнана судом недійсною. У тому чи іншому випадку, це проблема не банку. Про договір інвестиції банк не знав, він не був узгоджений. Люди, які представляють Проект А, почали розхитувати ситуацію. За дивовижних обставин, у мене спалили автомобіль, коли фірма взялася за цей кейс. Авто підпалили, є відео з камер. Це замовний підпал. - Ви зверталися в міліцію? - Звичайно. Є кримінальна справа. Автомобіль згорів на очах доньки. Їй на той момент виповнилося 9 років, вона не розуміла, чи є тато в салоні. У той же час у члена правління Укрсоцбанку згоріла яхта. Я це розцінював як натяк, щоб компанія не займалася цією справою. Але ми зважили репутаційні ризики і продовжили роботу. Банк європейський, він хотів "піти" від скандалу і запропонував Проекту А домовитися. Велися переговори, що Проект А отримує право користування на один із активів. Однак знову була відмова. Більше того, за заявою Проекту А в офісах UniCredit та юридичної компанії відбулися обшуки. Обшуки проводила Донецька бригада міліціонерів за визначенням Донецького (!) суду. У UniСredit болгарками вирізали сейфи. Посла Італії Фабріціо Романо, який приїхав на місце обшуку, просто вигнали. Був міжнародний скандал. Наступного дня UniCredit заявив про продаж об'єкта.

    - Це вже навіть не бізнес-конфлікт, а політичний?

    - Він перейшов у політичну площину. Уявіть, фінансова група №1 в Європі вклала в Укрсоцбанк у цілому 3,6 млрд євро, а в Києві влаштовується шоу з донецькими міліціонерами.

    - Негативні публікації про вас - наслідок того конфлікту чи радше вашої роботи у Верховній Раді? - Ні, це скоріше наслідки адвокатської діяльності. На самому початку цієї піар-кампанії проти юридичної компанії, банку і мене особисто, був названий UniCredit, банк Форум, коли він ще належав німецькому Комерцбанку. Звинувачення стосувалися відмивання грошей. Але будь-яка тверезомисляча людина розуміла тоді і розуміє зараз, що іноземна компанія ніколи в житті не буде переводити гроші в готівку в Україні. Тому тоді ця піар-кампанія захлинулася. - Проти вас ще активно працював і Фінансовий майдан?

    - За закон 1558 по т.зв. реструктуризації та списанню заборгованості з фізичних осіб, яка була отримана у валюті, я не голосував. Цей закон добиває банківську систему. Низка фізичних осіб брали кредити у валюті, низка - у гривні. Перші платили маленьку процентну ставку, при цьому несли валютні ризики. Я не голосував і не проголосував би ні за яких обставин за 1558. Бо коли всі банки ляжуть - до Ради прийдуть вкладники банків. Набагато дієвіший інструмент - закон про банкрутство фізичних осіб. У всіх цивілізованих країнах він є. Я його розробив для України. Якщо людина опинилася у важкій ситуації, через процедуру очищення боргу, банкрутства (це стосується сумлінних осіб, ні в якому разі не аферистів) може частину боргу списати. Або ж передбачена процедура реструктуризації боргу.

    - Закон зареєстрований у Раді?

    - Так, зараз збираємо круглі столи з позичальників, банківської громадськості, міністерства юстиції. Сподіваюся, у жовтні-листопаді закон буде прийнято. Законодавство не справедливо по відношенню до кредитора. Борг фізичної особи тягнеться до гробової дошки, більше того, він переходить на спадкоємців. Це нонсенс. Природно, за таку мою позицію деякі особи, які фінансують частину чорного піару Фінансового майдану, поливають мене брудом.

    - Фінансовий майдан пов'язують з Фінексбанком. Ви не проводите паралелі? - Можливо, адже Осьмухін пов'язаний з Фінексбанком. Це невеликий банк 4-ї категорії. Дуже непогано себе почував за минулої влади. Зараз не знаю. Але, щоб проводити паралелі, потрібно володіти точною інформацією.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці почали "продавати депозити" через Інтернет

    - Все-таки, злиття UniCredit і Альфа-банку відбудеться?

    - Я - народний депутат, який ініціював реєстрацію у Верховній Раді Тимчасової слідчої комісії з захисту прав іноземних інвесторів. В тому числі я розробляю законопроект про повернення довіри до іноземних інвесторів. Моя позиція буде незмінною: українську економіку піднімуть тільки західні інвестиції. Я не можу вірити в те, що UniCredit піде з ринку. Більше того, я зроблю все, щоб жоден з іноземних банків не мав бажання йти з України. На жаль, методи, якими діють проти того ж UniCredit, м'яко кажучи, сприяють протилежному.

    - У цілому, що говорять ваші колишні колеги: вести бізнес зараз складніше або простіше, ніж до Майдану?

    - Набагато складніше. Економіка "хворіє". До речі, за прогнозом МВФ, 2016 рік - це рік стабілізації, початок підйому української економіки. Але все залежить тільки від нас. Коли я їду в Рим у рамках міжпарламентської групи, завжди говорю не про проблеми. Європейці втомилися від України з її проблемами. Я кажу: Так, ви втратили на санкціях проти Росії. Але подивіться на Україну як на країну нових можливостей. На Україну як на ринок споживання. Не дивіться на те, що криза - певною мірою, вона навіть вивільнила ринки. Зараз потрібно створити правильний грунт, щоб інвестор відчув гарантії. Але треба висвітлювати свою роботу. Президент дуже хоче показати Україну іноземним інвесторам. Інвестор повинен знати, що у нас він гратиме за правилами, які будуть бездоганно дотримуватися всіма сторонами.

    - Що відповідають європейці?

    - Європейці дивляться на публікації, наприклад, по UniCredit. Два місяці тому СБУ чомусь вирішила провести ще один обшук в офісі банку. Це могло бути пов'язано з тим самим конфліктом, судячи з характеру чорного піару, який обрушився на банк і на мене після. ЗМІ підхопили, що я, як народний депутат, прикриваю фінансування тероризму. Зрозуміло, що все це повна нісенітниця. Наступного дня після обшуку в СБУ вибачилися.

    - Все-таки, європейці в очікуванні?

    - Я дуже на це сподіваюся. Був здивований, коли члени італійського парламенту відкрили для себе, що війна йде на 4-х відсотках території України. Вони думали, що на 60-ти. 20% італійців впевнені, що Україна - це частина Росії, яка бореться за свою незалежність. Шокуючі факти. Ми сильно програємо в інформаційній війні. НТВшні тарілки, англомовні канали, які ведуть мовлення в ЄС і у США... Уявіть, інвестор вмикає телевізор, а там кажуть, що в Україні війна, проблема мовного бар'єру. А читаючи Інтернет, знаходить інформацію, що в UniCredit проходять обшуки за дуже дивними звинуваченнями. Іноземців дуже цікавлять децентралізація і судова реформа. Президент добровільно віддає владу на рівень органів місцевого самоврядування, крім питань стратегічно важливих, таких як міжнародна діяльність або безпека. Вся Європа децентралізована. Це теж сприяє розвитку бізнесу, особливо малого та середнього. І останнє. Важливий аспект - судова реформа, бо справедливі суди - це гарантії.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми