Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Мільярдів "Сім'ї Януковича" в Ощадбанку не виявлено

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: Янукович, Ощадбанк

    В уряді стверджують, що "Ощадбанк" готовий перерахувати до бюджету 1,5 мільярда доларів оточення колишнього президента, однак експерти впевнені – у фінустанови немає таких коштів. Історія з мільярдами Януковича, на якій вже встигли пропіаритися багато українські політики, перетворюється у фарс.

    9659_thumb_1.jpg (19.52 Kb)

    Виступаючи минулого тижня з посланням до повернувшись після канікул парламенту, Президент України Петро Порошенко закликав депутатів ухвалити закон про спеціальну конфіскацію. Документ потрібен, щоб перерахувати в бюджет активи кіпрських офшорних компаній соратника екс-президента Сергія Арбузова загальною вартістю $1,5 млрд, які арештовані в "Ощадбанку". Без цього уряду буде складно закрити діру фінансування оборонного замовлення на 2016 рік. Тільки на закупівлю нового озброєння заплановано витратити 11 млрд грн.

    Оборонка – не єдина стаття витрат, яку влада планує профінансувати за рахунок залишилися в Україні коштів оточення екс-президента. За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, з-за проблем з виконанням дохідної частини бюджетана сьогодні його відомство не отримало на реалізацію запланованих державних програм близько 43 млрд грн. Також недофінансованими виявилися армія з дефіцитом 7 млрд грн, поліція і охорона здоров'я, які недоотримали по 2 млрд грн. При цьому сумарно на сьогодні в бюджеті не вистачає більше 100 млрд грн.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Питання "боргу Януковича" треба вирішувати - МВФ

    Але чи вирішить закон про спецконфискации проблему з наповненням бюджету? Пробіл у законодавчій базі може виявитися не єдиною перешкодою у передачі заарештованих активів державі. Тема заарештованих коштів викликає безліч питань. Як "Ощадбанк" з фактичним обсягом зберігаються в ньому депозитів на рівні 120 млрд грн зможе виплатити державі 40 млрд грн? Чим це обернеться для найбільшого державного банку? Чи реально в "Ощадбанку" ці кошти? До речі, керівництво фінустанови тему заарештованих активів соратників Януковича ще жодного разу не коментувало.

    Віце-прем'єр Степан Кубів стверджує, що у "Ощадбанку" достатньо ресурсів, щоб повернути в бюджет заарештовані кошти і при цьому не збанкрутувати.

    "У "Ощадбанку" є достатньо грошей для забезпечення ліквідності. Вони чітко розраховують і прогнозне залучення коштів, яких в "Ощадбанку" теж нестачі немає. Зараз банк навіть повернув більшу суму, яку позичав на зовнішніх і внутрішніх ринках. Це свідчить про ліквідність банку",- заявив чиновник на брифінгу в Кабміні.

    Між тим, екс-заступник голови НБУ Олександр Савченко впевнений, що у "Ощадбанку" немає, і не може бути мільярдів доларів, щоб перерахувати їх до держбюджету.

    "У банку завжди дуже маленька готівку. Ці гроші видані в якісь кредити, куплені якісь цінні папери. Звичайно, їх немає, цих грошей. "Ощадбанк" хронічно збитковий. Банк постійно підживлюється з держбюджету – як і "Ексімбанк". Їм дають облігації, потім вони монетизуються. Тобто, це фактичне перекладання з однієї кишені бюджету в інший. Тому 1,5 млрд доларів за один рік Ощадбанк" віддати не зможе. Я думаю, за 2-3, якщо фінансове становище покращиться, банк, можливо, щось і віддасть", - стверджує експерт.
    На думку Савченка, є і другий варіант – "Ощадбанку" дадуть кошти з бюджету, а банк їх поверне під виглядом "конфіскованих грошей" Януковича. "Може так статися, що "Ощадбанк" отримає черговий кредит рефінансування від НБУ і виплатить це бюджету, але потім він повинен віддавати ці борги. Реально це перекладання грошей з однієї кишені в іншу", - зазначив Савченко.

    За словами експерта, не дасть Україні додаткові засоби і конфіскація цінних паперів – облігацій внутрішньої держпозики, які розміщувалися компаніями Арбузова (на даний момент вони вже здебільшого погашені).

    "Якщо ці цінні папери відсудить Україна, то вона просто не буде сама собі їх виплачувати, їх просто спишуть з балансу", - стверджує екс-заступник голови НБУ.

    Схожої думки дотримується і фінансовий експерт Олександр Охріменко.

    "Якщо приймуть рішення (закон про спецконфіскації), то це означає, що держбюджет повинен заплатити до держбюджету суму облігацій. Ці гроші знову підуть до бюджету – це та сума, яка була сплачена за облігації. Але я здогадуюсь, що там якась частина (облігацій) вже достроково погашена. І навіть якщо закон приймуть, то просто в уряду буде менше боргів. А так просто по колу проженуть гроші через бюджет", - пояснює він.

    Заступник голови Комітету парламенту з банківської діяльності Максим Поляков стверджує, що комітет не займався перевіркою, чи є взагалі в "Ощадбанку" кошти, щоб виплатити бюджету необхідну суму! Депутат вважає, що СБУ має простежити, щоб гроші не були розкрадені.

    "Таких звернень не було. Мало того, на сьогоднішній день ми не маємо права розпоряджатися цими грошима, оскільки закону немає. Треба все вивчити, почекати, поки приймуть закон. На жаль, страждає з-за цього армія і держзакупівлі, не проводяться оборонні замовлення. Я думаю, актуалізована ця тема буде після прийняття законопроекту, тоді ми зможемо коментувати. Але з іншого боку, цим повинні займатися відповідні органи, СБУ, вживати заходів, щоб ці гроші до прийняття закону не були розкрадені", - каже нардеп.

    При цьому Поляків не впевнений, що закон приймуть навіть незважаючи на звернення Президента. "На жаль, ряд фракцій занадто заполизитировали це питання. Багато хто думає не про інтереси держави, а про особисті амбіції", - коментує він.
    На думку опитаних експертів, ні в Кабміні, ні в парламенті не впевнені, що питання грошей Януковича вдасться вирішити в цьому році. Різняться думки і з приводу того, що реально може дати бюджету конфіскація.

    Є і ще один аспект проблеми. Як заявила глава НБУ Валерія Гонтарєва, купівля кіпрськими компаніями Арбузова валютних облігацій Мінфіну була "інвестицією в Україну", а тому конфіскація цих коштів може бути оскаржена в міжнародних арбітражах.
    "З точки зору процедури, так і є. Ми говоримо про нерезидентів, тому воно по всій звітності так і проходило як інвестиція. Це як раз ті облігації, які отримувалися від імені нерезидентів. І "Ощадбанк", який має ліцензії торговця і зберігача, вів облік цих цінних паперів", - пояснює екс-глава "Укргазбанку" Василь Горбаль.

    Опитані експерти впевнені, що прийняття закону про спецконфіскації не вирішить всіх проблем – максимум, на що в даній ситуації зможе розраховувати Україна, це часткове списання боргу. І це у випадку, якщо активи все ще в "Ощадбанку", а не виведені з нього. Виходом з глухого кута може бути повноцінне розслідування справи, пов'язане з грошима оточення Януковича. Повинні бути названі всі учасники злочинної групи. У тому числі дано відповідь на питання – яку роль у відмиванні коштів "Сім'ї" грала глава Нацбанку Валерія Гонтарєва. Та які операції для компаній Арбузова, Курченко та інших "гаманців" Януковича проводила її інвесткомпанія. Поки ж Генпрокуратура практично заморозила розслідування. Юрій Луценко виправдовується, що вся причина в тому, що міністерство юстиції Кіпру не дає поки що відповіді на питання, пов'язані офшорні компанії, власники тих самих півтора мільярдів доларів, з Сергієм Арбузовим. А без цього кошти у держбюджет не забрати. Чому з цим питанням Генеральний прокурор не звернеться до Валерії Олексіївні? Втім, депутати намагаються домогтися від неї правди протягом року, та все безрезультатно.

    "Протягом року ми тричі запрошували голову Національного банку, але це був не діалог, а монолог сліпого з глухим. Вона повторює, як мантру, що вона – кращий банкір світу, і на цьому все закінчується. Ще ні разу не було, щоб ми ставили якісь питання, це як-то враховувалося, і була якась логіка в поведінці. Тому, на жаль, сьогодні дуже складно з головою Національного банку, яка не відповідає ні за що в цій країні, не несе відповідальності, в тому числі, за розкраданням грошей. Ми, безумовно, будемо запрошувати, але сьогодні голова НБУ абсолютно непрацездатна", - заявив Максим Поляков.

    Як відзначають політики і експерти, участь Гонтарєвої у фінансових схемах "Сім'ї" - фактор, який багато в чому гальмує розслідування. Якщо будуть озвучені всі обставини справи, Гонтарєвої доведеться піти у відставку, але поки це не входить в плани Президента.

    "Гонтарєва завжди займалася схематикой, фінансовими схемами. Це не новина, всі про це знають. З допомогою цінних паперів і різних фінансових операцій робили не ринкові, а так звані фінансові схеми. В тій ситуації вона виступала в ролі посередника, комісіонера", - пояснює Охріменко.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми