Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Отримане кредит в банку стане важче

 • Джерело: rbc.ua.  → Ключові теги: банки, кредити

  Аналітики сподіваються на оздоровлення системи, але не виключають нових "чисток" і песимістично налаштовані щодо кредитування.

  3794_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)


  Минулий 2016 рік став для банківської системи України серйозним випробуванням. Перелік чинних банків скоротився ще на кілька десятків, і "здорових" фінустанов в країні тепер менше сотні. Очищення банківської сфери не завжди проходило спокійно, закриття декількох банків супроводжувалося скандалами. Наприклад, з банком "Михайлівський", який виявився замішаним в махінаціях з грошима вкладників, а також ПриватБанком, що перейшов у власність держави. Але фінансовий сектор вистояв і демонструє ознаки оздоровлення.

  Так, обсяг коштів фізосіб на банківських рахунках з січня по грудень 2016 року збільшився майже на 5%. І це немало, враховуючи відтік грошей з системи, пов'язаний з відходом на ліквідацію банків протягом року. Достатність регулятивного капіталу зросла з 12,74% до 13,71% (цей показник говорить про можливість або неможливість банку розрахуватися за зобов'язаннями; мінімальне значення – 10%), а збиток банківської системи порівняно 2015 роком скоротився в рази.

  За прогнозами Національного банку, 2017 року банківський сектор зможе остаточно переломити негативний тренд, нарощуючи доходи.

  "Макроекономічні умови будуть сприятливішими для розвитку банківського бізнесу – зростання доходів підприємств і поліпшення їх платоспроможності, зростання заробітних плат і доходів населення позитивно вплинуть як на новий бізнес банків, так і на поліпшення якості їх кредитних портфелів", – вважає директор департаменту організації, стратегії і корпоративного управління "Кредобанку" Роман Лепак.

  Ринок 2017 року можуть покинути ще близько 20 банків.

  І все ж, в більшості банкіри та аналітики все-таки вважають за краще обережний оптимізм. За словами експертів, 2017 року банківська система адаптуватиметься до нових регуляторних вимог і ринкових умов, пов'язаних, в тому числі, зі значним збільшенням ваги і впливу державних банків.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стало відомо, скільки залишилося газу в українських сховищах

  "Але впораються з цією адаптацією далеко не всі", – говорить голова правління Altbank Ігор Волох.
  Черга на вихід

  Член правління "Креді Агріколь Банк" Вадим Ганах передбачає, що ринок в 2017 року можуть покинути ще близько 20 банків. "Система розвиватиметься в умовах нестабільного геополітичного середовища, перерозподілу клієнтської бази та створення нових ніш, напрямків", – підкреслює Ганах.

  Тому для того, щоб залишатися "на плаву", банкам необхідно інвестувати чималі гроші в персонал, якість обслуговування, сучасні сервіси. Але багато фінустанов будуть зайняті вирішенням проблем з капіталізацією, оскільки в планах НБУ – подальше стрес-тестування системи. І цього разу до поля зору регулятора потраплять саме невеликі банки.

  "На відміну від державних і банків зі стратегічними іноземними власниками, акціонери банків з українським корінням мають обмежені можливості щодо вливання додаткового капіталу. За нашими оцінками, наступного року буде не менше десятка прикладів виведення банків з ринку саме через неможливість наростити капітал до рівня, узгодженого з НБУ", – зазначає Лепак.

  Не виключений і сценарій об'єднання дрібних банків з системними, що, втім, для невеликих гравців аж ніяк не найкращий варіант, так само як і для їх клієнтів.

  "Для локальних дрібних банків це болісний шлях, оскільки вони можуть займатися мікрокредитуванням, і бути гнучкими в регіонах, на відміну від великих установ", – впевнений старший аналітик ГК ForexClub Андрій Шевчишин.

  В очікуванні кредитів

  Не особливо вірять банкіри і в те, що їм вдасться наступного року розблокувати кредитування. З одного боку, НБУ поступово знижує облікову ставку, рівень якої на цей момент чиверімит 14%. Фактично, це – орієнтир для банків при розрахунку кредитних ставок, які, в теорії, також повинні знижуватися. Але високі ставки – не єдина перешкода на шляху до масової видачі кредитів. Банки не мають достатній обсяг вільних ресурсів для того, щоб відновити повноцінне кредитування населення (кредити на авто, іпотеку) та бізнесу (на розвиток, покупку основних фондів тощо).

  Вимоги до позичальників з боку банків зростуть.

  Крім того, з 2017 року банки будуть змушені посилити оцінку кредитних ризиків, і показати реальну якість своїх кредитних портфелів. Тобто оголити всі "погані" кредити, під які банкірам доведеться сформувати додаткові резерви. "А жорсткіші підходи до оцінки кредитних ризиків навряд чи стануть стимулом для кредитування економіки", – міркує Шулик.

  Вимоги до позичальників з боку банків (насамперед, до якості застав, які вони надають як забезпечення по позиках) теж зростуть. Отже, коло тих, хто навіть при наявності бажання і фінансових можливостей, зможе оформити кредит, ще більше звузиться. Причому це стосується як позичальників-фізосіб, так і бізнесу.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Microsoft запланував купівлю компанії Nokia Microsoft запланував купівлю компанії Nokia
Фахівці аналітичної компанії CCS Insight опублікували прогноз щодо бренду Nokia на наступний рік – на їхню думку, компанія буде придбана одним з амери...
Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду
Ми вже звикли до того, що рейтинг рівня довіри до українських судової і правоохоронної систем регулярно б'є антирекорди. Але навіть на цьому тлі істор...
Xiaomi випустила Xiaomi випустила "бюджетний" ігровий комп'ютер
Xiaomi на платформі Youpin випустила настільний комп’ютер Ningmei Soul GI6 на базі процесорів AMD Ryzen R5 2600. Початкова ціна настільного ПК станови...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми