Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Приватбанк завдасть державі та екс-власникам додаткових збитків

  • Джерело: finbalance.com.ua.  → Ключові теги: Приватбанк

    Finbalance публікує точку зору ще одного банкіра щодо націоналізації Приватбанку. Щоправда, він не побажав розкривати своє ім’я. Очевидно тому, що озвучені ним тези – досить дискусійні. Проте на суб’єктивну думку Finbalance, вони не позбавлені раціонального зерна. Нижче – пряма мова нашого співрозмовника.

    9883_287238_default.jpg (66.9 Kb)

    Наразі не бачу хорошого виходу із ситуації. Максимум, на який може претендувати держава, - це мінімізація витрат, понесених на підтримку Приватбанку.

    Владі й екс-власникам банку слід домовитися, хто яку частину збитків/втрат зафіксує. Якщо буде спроба їх повісити тільки на протилежну сторону, «машина» не поїде, а конфлікти будуть постійними. Рано чи пізно всі це зрозуміють, питання лише – скільки часу на це знадобиться.

    Чи можна вважати розподіл втрат між двома сторонами в тій чи іншій пропорції преференцією для екс-власників Приватбанку?

    Залежить з якої точку зору дивитися. Так, інші банки, які лишилися в «живих» на ринку, самі докапіталізувалися – без держпідтримки (якщо винести за дужки держбанки). Проте порівнювати можна лише порівнюване. Такий велетнів, як Приват, у системі немає (та ж «Дельта» була в рази менша). Не можна забувати, що держава сама «проморгала» розростання Приватбанку до таких розмірів. І за це доведеться відповідати.

    Безумовно, свою відповідальність – причому значну – мають понести екс-власники банку та їх партнери (у т.ч. у вигляді втрати контролю над частиною активів і т.д.). Це очевидно.

    Відкрите питання – чи в принципі може вистачити їх активів для покриття всього масиву кредитних зобов’язань, тим паче, якщо говорити про "інсайдерські" оцінки НБУ. Я сумніваюся в цьому. Думаю, новому главі НБУ в цьому питанні доведеться скоригувати риторику своєї попередниці (при всій повазі до неї особисто).

    У повномасштабну війну влади та екс-власників банку не дуже вірю, оскільки навряд чи якась зі сторін спроможна в нинішніх умовах перемогти в протистоянні. Запекла боротьба призведе до дострокових виборів, на яких основні «вершки» можуть зібрати треті сили, ворожі зрештою і до Порошенка, і Коломойського. Звичайно, в цілому держапарат сильніший, але не настільки, щоб покласти на «лопатки» екс-власників банку. Історія з «Укрнафтою» - цьому доказ.

    Як на мене, раніше заявлені Валерією Гонтаревою часові параметри реструктуризації корпоративного портфелю – на 5-10 років – хороше поле для знаходження компромісу. Навряд чи подібні умови публічно озвучувалися б, якби не було погодження МВФ. Важливий аспект – довнесення забезпечення під кредити. Від цього залежить і ставка за кредитами. Частиною компромісу могла б бути, наприклад, плаваюча ставка з прив’язкою до облікової ставки НБУ.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зарплата освітян знову зросте

    Потрібні обопільні поступки. «Приватівці» мали б рухатися до більшої прозорості та структурованості бізнесу. Натомість держава могла б передбачити додаткові стимули для цього процесу (можливо, у вигляді в т.ч. тимчасових податкових послаблень тощо).

    Звичайно, чим складніша конструкція, тим хиткішою вона буде й відповідно меншими будуть шанси, що домовленості встоять. Але іншого реального виходу в цій ситуації не бачу.

    Сторони показали готовність домовлятися. Про це свідчить і досить спокійна націоналізація, і тривале продовження переговорів щодо реструктуризації корпоративного портфелю після 1 липня, і погашення Приватбанком після націоналізації старих боргів по рефінансуванню, що по суті означає скорочення зобов’язань того ж Коломойського як поручителя.

    Однак загадувати щось на віддалене майбутнє складно, враховуючи особливості сторін протистояння та делікатність політичної кон’юнктури. Ситуація зрештою може змінитися в будь-який момент.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Найпопулярніші вакансії у Білій Церкві Найпопулярніші вакансії у Білій Церкві
    Біла Церква, як одне з найбільших міст Київської області, пропонує широкий спектр можливостей для працевлаштування. Незалежно від того, чи ви тільки п...
    Топ-10 мільярдерів: Ілон Маск знову очолив рейтинг найбагатших людей світу Топ-10 мільярдерів: Ілон Маск знову очолив рейтинг найбагатших людей світу
    У 2025 році засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск знову очолив рейтинг найбагатших людей світу за версією Bloomberg Billionaires Index, з капіт...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми