Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Банки приховують частину інформації від своїх клієнтів

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: банки, кредити

    Половина договорів несправедлива, але НБУ готує закон, щоб це виправити.

    77_011990_n1.jpg (75.24 Kb)

    Більшість банків приховують реальні умови надання кредитів, а позичальники не знають, куди скаржитися. Такі дані соцдослідження Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Протягом червня автори проекту опитали понад тисячу респондентів, здійснили більше сотні візитів в ролі "таємних покупців" в фінустанови Києва, Львова, Одеси, Харкова, Дніпра і Запоріжжя, а також вивчили їх рекламу і кредитні договори і на цьому тижні представили результати.

    Згідно з даними дослідження, 73,6% рекламних матеріалів про позики взагалі не містять інформації про вартість кредиту, в інших же випадках вартість прописана заплутано. Залишає бажати кращого і письмова інформація про умови кредиту: в 68% випадків "таємному клієнту" її взагалі не надавали, а якщо і давали, то не в повному обсязі. Зате усно банківські клерки відповідали охоче – в 80% випадків консультували щодо основних умов. При цьому про право відмови від договору повідомили лише в 54% випадків, а про наслідки прострочення платежу – в 35%. Рівнем доходу потенційного позичальника фінробітники цікавилися лише в 41% випадків. Що стосується договорів на споживчі кредити, то вони часто суперечать законодавству. І лише в 15% випадків консультант дозволив "таємному покупцю" взяти додому копію кредитного договору, щоб спокійно зважити всі за і проти і остаточно прийняти рішення – брати чи не брати кредит.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна може зірвати "куш" на 50 млрд.: деталі допомоги

    "У 33% договорів не розписана сумарна вартість кредиту, в 17% – ні графіка платежів, у 54% договорів є умови, які порушують право позичальника на дострокове повернення кредиту, – зазначають автори дослідження. – Більше половини містять несправедливі умови: нав'язують додаткові послуги, право кредитора в односторонньому порядку розривати договір, а також розкривати банківську таємницю і персональні дані".

    При цьому 41% опитаних не знають, куди звернутися в разі конфлікту з кредитором, а 78% віддали перевагу б взагалі не скаржитися.

    За словами заступника голови НБУ Катерини Рожкової, сьогодні в Україні відсутній комплексний захист прав споживачів фінпослуг: "Тому НБУ приділяє значну увагу законопроекту щодо вдосконалення захисту прав споживачів фінпослуг, який готується на повторне друге читання у ВР. Потрібна правова основа взаємодії фізосіб з банками за європейським зразком . НБУ отримає повноваження визначати і контролювати мінімальний обсяг інформації, яка повинна надаватися споживачеві за кожним видом банківських послуг".

    Проблему вирішать новий закон і омбудсмен

    Банкіри зазначають, що, незважаючи на кризу, останнім часом інтерес народу до кредитів виріс в 4-5 разів. При цьому люди стали уважнішими і все частіше хочуть знати детальну структуру процентних ставок, штрафів, комісій. Більш того – з 20 червня набув чинності закон "Про споживче кредитування": з'явилися паспорт кредиту і кредитні посередники, дозволили укладати е-договори, в рекламі кредиту заборонили вказувати "ставка 0%" або "безвідсотковий".

    Як він працює, покаже друга хвиля візитів "таємних клієнтів", запланована на грудень цього року. "Перше дослідження показало, що український споживач все ще залишається вразливим і незахищеним при отриманні кредитів. Ми дуже сподіваємося, що ситуація зміниться на краще", – каже заступник керівника проекту USAID Юлія Вітка.

    Також, за словами банкірів, допомогти вирішити проблему може впровадження в Україні інституту фінансового омбудсмена, який допомагав би банкам і їх клієнтам об'єктивно розбирати суперечки в правовому полі, а відповідно – повернув би довіру клієнтів до фінсистемі. Але паралельно з цим потрібно підвищувати і фінансову грамотність серед населення – позичальники повинні знати, як правильно вибирати банк, і на які підводні камені звертати увагу при підписанні договору, а також яким чином захищати права в разі виникнення форс-мажорів.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми