Міністерству фінансів необхідно вирішити проблему повернення коштів Світового Банку з ліквідованих банків.
У 1996 році Україна отримала позику від Світового банку на суму 300 млн доларів на реструктуризацію вугільної промисловості.
Половина цього кредиту була отримана в грудні 1996 року - гроші пішли на покриття дефіциту держбюджету і підтримку платіжного балансу.
Умовою для отримання другої половини було відкриття вугледобувним містам України двох кредитних ліній через уповноважені банки. Перша кредитна лінія - на підтримку мікро-, малих і середніх підприємств. Друга - на підтримку місцевих органів самоврядування.
Йшлося про перекредитування: за рахунок позики банки "Фінанси та кредит" та "Надра" видавали субкредити українським бізнесу та містам.
У 2006 році Україна залучила кредит - 150 млн доларів - на програму з розширення доступу до ринків фінансових послуг. У цьому випадку, як і припускав договір зі Світовим банком, Мінфін почав видавати інвестиційні кредити, кредити на поповнення оборотного капіталу або фінансового лізингу через "Надра" і "Кредитпромбанк".
У 2014-2015 роках Україна зіткнулася з девальвацією і очищенням банківського сектора від проблемних банків. Згадані банки - "Надра", "Фінанси і кредит" та "Кредитпромбанк" - увійшли в процедуру ліквідації.
Кошти були "заморожені". Згідно із законом, щоб їх повернути Міністерство фінансів повинно подати заяви до Фонду гарантування вкладів фізосіб. Фонд в свою чергу повинен включити борги вже неплатоспроможних банків перед Мінфіном в список боргів, що підлягають поверненню - в список акцептованих вимог кредиторів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суд дозволив стягнути з "Газпрому" 80 млрд
За інформацією ЕП, повністю і вчасно це не було зроблено.
Як випливає з документів, якими володіє видання, Мінфін пропустив терміни подачі кредиторських вимог на суму 6,54 млн доларів. Зокрема, мова йде про борг банку "Фінанси і кредит" - 0,46 млн доларів, "Надра" - 1,733 млн доларів, "Кредитпромбанку" - 4,389 млн доларів.
Згідно із законом про систему гарантування вкладів фізосіб, будь-які суперечки подібного роду вирішуються тільки через суд.
У травні цього року міністр фінансів Олександр Данилюк дав доручення заступнику Юрію Буці підготувати необхідні для вирішення питання позовні вимоги. Після цього на рівні заступника міністра питання зависло на кілька місяців.
ЕП звернулася до заступника міністра за коментарем. Автор уточнила у Буци, як планується вирішувати питання із коштами за двома кредитами Світового банку.
Переглянувши документ, він відповів наступне:
"Ми в такому ж становищі, як і всі інші клієнти, і кредитори цих банків. В будь-якому органі позовні заяви готує та підписує юридичний департамент. Я не юрист. Я не буду відповідати", - сказав Буца.
Як повідомили ЕП в прес-службі ФГВФО, позовні заяви Міністерства фінансів до уповноважених осіб на ліквідацію АТ "Банк" Фінанси та Кредит ", ВАТ" КБ "Надра", ПАТ "Кредитпромбанк" про включення до реєстру кредиторів надійшли в кінці серпня/на початку вересня.
"Постанови про відкриття виробництв за вказаними позовами за станом на 12 вересня 2017 року в ФГВФО не надходили", - уточнили у Фонді гарантування вкладів.
Борги важливо дозаявити до дати закінчення ліквідації банків.
Ліквідація "Фінанси і кредит" повинна бути завершена 17 грудня цього року, інших банків - пізніше.