Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Банки очікують, що українці побіжать за кредитами

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: кредити, банки

  Очікування банків щодо позик стали найвищими з початку 2015 року.

  8715_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)


  Після довгої перерви банківська система України знову стала прибутковою -чистий "плюс" платоспроможних банків в січні-вересні 2017 року склав 1,4 млрд грн. Такі результати зафіксовані, не дивлячись на збиток за перше півріччя - "мінус" 1,85 млрд грн.

  За даними Національного банку України (НБУ), позитивним фактором стало помітне зменшення в III кварталі 2017 року відрахувань банків у резерви - 6,18 млрд грн, що вдвічі менше за аналогічний показник за II квартал. Серед інших позитивних тенденцій - зростання чистого процентного доходу за операціями з населенням, а також чистих комісійних доходів від розрахунково-касового обслуговування.

  Все це не могло не позначитися на ставленні банків до кредитування.

  Настрої банків щодо кредитування НБУ оцінює кожен квартал, проводячи опитування. Останнє з них проходило з 21 вересня по 9 жовтня, в ньому взяли участь кредитні менеджери 67 банків, частка яких в загальному обсязі активів банківської системи становить 97%. У звіті наведені оцінка стану кредитного ринку в III кв. 2017 р очікування на IV кв.і на найближчі 12 місяців.

  Результати представлені на консолідованій основі як баланс відповідей. Тобто як різниця між зваженими частками респондентів, які звітують про збільшення певного показника про його зменшення. Баланс може приймати значення в діапазоні ± 100%. Позитивний баланс свідчить про те, що респонденти в цілому очікують збільшення показника.

  Ключові показники на перспективу

  76% респондентів очікують зростання обсягу корпоративних кредитів, баланс відповідей склав 41% - найвище значення з початку 2015 року. Зростання споживчого кредитування очікують 64% опитаних (баланс відповідей 96%). Близько третини банків прогнозує підвищення якості кредитного портфеля корпоративних клієнтів і домогосподарств. Але баланс відповідей був негативним (-5%) через песимістичні очікування окремих великих банків.

  В цілому респонденти розраховують, що в наступні 12 місяців збільшаться депозити корпорацій і населення (баланси відповідей відповідно 38% і 46%)

  Корпоративний сектор

  Понад дві третини респондентів заявили, що в III кварталі 2017 року стандарти схвалення кредитних заявок в корпоративному сегменті не змінилися. Банки дещо підвищили стандарти для кредитів малому і середньому бізнесу, довгострокових і валютних.
  Зниження капіталізації і погіршення курсових очікувань названі чинниками, через які банки посилювали внутрішні нормативи і критерії кредитної політики в корпоративному сегменті. Негативний вплив цих чинників частково компенсували підвищення конкуренції між банками і очікування щодо зростання окремих галузей економіки.

  На IV квартал банки прогнозують зниження стандартів кредитування, перш за все для гривневих і короткострокових кредитів.

  У III кварталі банки схвалювали більше кредитних заявок, ніж у попередньому, баланс відповідей зріс з 13% до 16%. Значно рівень схвалення збільшився в сегментах короткострокових, гривневих і кредитів великим підприємствам.

  Головним фактором, який позитивно вплинув на динаміку корпоративного кредитування в III кварталі, було зниження процентних ставок. Також респонденти вказали на зниження банками непроцентних платежів. У той же час банки посилювали обмеження для корпоративних позичальників, встановлені в кредитних угодах (перш за все до великих підприємств).

  У III кварталі продовжувалося зростання попиту на корпоративні кредити, хоча про це заявили менше банків, ніж квартал тому. Попит зріс на всі види таких кредитів. Його підживлювали потреби підприємств в оборотному капіталі і інвестиціях, зниження процентних ставок і необхідність реструктурувати борги.

  У наступному кварталі банки очікують подальшого зростання попиту на всі види кредитів для бізнесу.

  У III кварталі банки оцінили боргове навантаження в корпоративному секторі як високе. Однак кількість банків, які вказали на таку закредитованность, зменшилася до 28% з 34% в попередньому кварталі. Закредитованість великих підприємств залишилася значною (39% респондентів у порівнянні з 47% в минулому кварталі). Боргове навантаження малого і середнього бізнесу банки оцінюють як середнє (72% опитаних).

  Сектор домогосподарств

  У III кварталі окремі великі банки істотно посилили внутрішні нормативи і критерії відбору позичальників в сегменті споживчих кредитів. При цьому чверть респондентів протягом кварталу послабила стандарти, а 65% - залишили їх незмінними.

  Зміна стандартів кредитування окремими великими банками в споживчому сегменті була викликана, за їхнім твердженням, ослабленням конкуренції, зниженням капіталізації і ліквідної позиції, очікуваним погіршенням платоспроможності позичальників і зростанням ризику застави. Однак переважна більшість респондентів відзначили, що вплив всіх цих факторів в III кварталі не змінився.

  В іпотечному кредитуванні стандарти схвалення заявок послаблюються чотири квартали поспіль. Банки очікують незначного зниження в IV кварталі стандартів кредитування домогосподарств як в споживчому, так і в іпотечному сегментах.

  У III кварталі банки схвалювали більше заявок як на іпотечні, так і на споживчі кредити, баланс відповідей склав 7% для обох сегментів. Головний фактор - зниження процентних ставок.Продолжался зростання попиту домогосподарств на кредити. 36% опитаних заявили, що він збільшився на іпотеку і 42% - на споживчі кредити. Основним фактором підвищення попиту на іпотеку було пожвавлення на ринку нерухомості і поліпшення споживчих настроїв.

  У IV кварталі банки очікують зростання попиту на споживчі та іпотечні кредити, баланс відповідей склав відповідно 39% і 15%. Більшість банків (67%) вважає среднім нинішнє боргове навантаження домогосподарств.

  Очікування змін у рівні ризиків

  28% банків заявили про збільшення в III кварталі кредитного ризику. Баланс відповідей склав 12% і був порівнянний з очікуваннями минулого кварталу. Валютний ризик змінив тренд і збільшився всупереч очікуванням, що він зменшиться. Це пояснюється зростанням і коливаннями курсу долара до гривні в кінці кварталу. Процентний ризик був низьким протягом трьох останніх кварталів. Ризик ліквідності зменшився, про що заявили 22% банків. Подолавши наслідки червневої кібератаки, більшість банків (81%) вказали на незмінність операційного ризику.

  Банки очікують, що кредитний, валютний та операційний ризики зростуть у IV кварталі (баланс відповідей - відповідно 25%, 24% і 13%). У той же час вони вважають, що зменшиться процентний ризик, а ризик ліквідності залишиться незмінним.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Puma випустила Puma випустила "розумні" кросівки
Німецька компанія Puma випустила “розумні” кросівки RS-Computer. Такі випускали 1986-го.
Xiaomi анонсував появу телефону для Xiaomi анонсував появу телефону для "мажорів"
Китайський виробник Xiaomi почав продаж свого найпотужнішого смартфону Mi Mix 3 у форм-факторі слайдера.
Найкращі фільми про бізнес та фінанси - 2018 Найкращі фільми про бізнес та фінанси - 2018
ТОП-5 прем'єр 2018 року про бізнес і гроші.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми