Потенціал для подальшого зростання кредитного ринку в Україні дуже високий, зазначають фахівці.
Відсоткові ставки за кредитами готівкою на суму понад 100 тис. грн в Україні можуть знизитися 2018 року на 5-12 відсоткових пунктів. Такі прогнози озвучили банкіри, які брали участь в опитуванні. Як показало раніше дослідження НБУ, очікування банків щодо кредитування стали найвищими з початку 2015 року.
"На мою думку, на великих сумах кеш-кредитів – 100-300 тис. грн наступного року ставки можуть знизитися в межах, максимум, 5%, на невеликих сумах на довгі терміни, найімовірніше, ставки не зміняться", – вважає директор з роздрібного бізнесу банку "Кредит Дніпро" Марина Дутлова.
За її оцінкою, збереження ставок за кеш-кредитами на високому рівні обумовлено короткою ліквідністю банків і все ще високим рівнем депозитних ставок.
Дутлова зазначила, що сегмент споживчого кредитування є драйвером відновлення обсягів роздрібного кредитування. При цьому найбільшими темпами зростають короткострокові кредити до року: їхнє зростання за рік становило 27%, а обсяг перевищив 44 млрд грн.
"Потенціал для подальшого зростання ринку в Україні дуже високий: в Україні споживчі кредити становлять всього 17% загального кредитного портфеля банків, тоді як в Польщі – 59%. Більшість банків розглядають напрямок кеш-кредитування як пріоритетний", – сказала вона.
Директор з розвитку бізнесу Ідея Банку Володимир Малий прогнозує суттєвіше зниження ставок за кеш-кредитами 2018 року: "Ставки за кеш-кредитами матимуть тенденцію до зниження протягом усього майбутнього року. Суттєвого зниження ставок за кеш-кредитами очікувати не варто, і якщо говорити в цифрах, то зниження ставок станеться на 10-12% за 2018 рік", – сказав він.
Малий вважає, що 2018 рік буде роком розвитку споживчого кредитування – за його прогнозами, динаміка попиту на кредити фізичними особами відновлюється і може вийти на рівень 2012 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що буде з доларом під новий рік
Експерт зазначив, що конкуренція на ринку кредитів готівкою між банками і фінансовими компаніями зростатиме, незважаючи на те, що вони націлені на різні сегменти клієнтів.
"Небанківські фінансові установи пред'являють менше вимог до позичальників, ніж банки, і видають менші суми кредитів – середній розмір кредиту – до 10 тис. грн, і на менші терміни – від двох тижнів до трьох місяців. Вони часто кредитують тих клієнтів, які отримали відмову в банку. Перевагою небанківських фінансових установ є розширена мережа, яка покриває невеликі населені пункти", – зазначив Малий.
Однак, як попередив банкір, клієнти небанківських фінустанов потрапляють під вплив ризиків – високі відсоткові ставки, штрафні санкції і високу ймовірність шахрайських схем.
За даними компанії "Простобанк Консалтинг", до середини листопада 2017 року відсоткові ставки за річними кредитами готівкою знизилися до 78,32% з 85,58% станом на листопад 2015 року, за кредитами готівкою на два роки – до 77,65% з 78,42%.
Нагадаємо, НБУ з початку 2017 року спостерігає відновлення кредитування населення і бізнесу. Насамперед зростає споживче кредитування. Поступово відновлюється і іпотека, але для розвитку необхідні зміни в законодавстві. При цьому автокредити поки що не стали масовими.