Днями «ПриватБанк» подав до районного суду Нікосії на Кіпрі позов до кіпрської і української аудиторським компаніям PricewaterhouseCoopers на 3 мільярди доларів. У зв'язку з проведенням ними неякісної аудиту банку за 2013-2015 рр. Намічається кумедна історія і не тільки для Прайсвотерхаус. Адже подібні аудити робилися не тільки ними, і не тільки в «Приваті», а й в «Дельтабанку», і в «ВаБанке», і в інших банках-банкрутах.
Про це у своєму блозі пише відомий бізнесмен і в минулому банкір Олександр Деркач.
Він розповідає, що подібна історія вже була в 2002 році, після поданих позовів, мідним тазом накрився Артур Андерсен, аудиторська компанія зі столітньою історією. Їх звинуватили у фальсифікації фінансової звітності американського енергетичного концерну Енрон. Після чого велика «п'ятірка» світових аудиторів перетворилася в «четвірку». Незалежно від рішення, яке винесе суд, проходити міжнародний аудит в Україні стане складніше. Іноземні аудитори різко перелякаються і посилять свої підходи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні автоматично перерахували пенсії
Олександр Деркач згадує, що в 2005 році він вже зіткнувся з цим при продажу банку Аваль. Один з «великих» аудиторів, у якого тоді штаб-квартира була в Москві, робив все, щоб затягнути підписання аудиторського висновку, без всяких на те підстав і виразних пояснень. Той поїхав, той захворів, той у відпустці, а такий папір дайте, а ось ще таку, а давайте, через місяць і так далі. Екс-банкір згадує, що дочавлювати через скандали. Це корисний урок усім, хто планує продаж свого бізнесу. Спочатку потрібно зробити міжнародний аудит до того, як про це дізнаються на ринку, а не пізніше.