Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

У ФГВФО закінчилися гроші

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: ФГВФО, банки

    Вклади до 200 тисяч гривень має "страхувати" держава.

    8206_183810.jpg (53.04 Kb)

    Майже 500 млрд гривень українці зберігають на депозитних рахунках. Більше того, з початку 2018 року кількість вкладів кожен день зростає на 2%. Такі дані опублікував Національний банк України (НБУ). Але чи захищені гроші в банках? Адже за останні чотири роки збанкрутували 96 вітчизняних фінустанов, а їхні вкладники вишикувалися в чергу до Фонду гарантування вкладів (ФГВФО).

    Банкопад в Україні почався в 2014 році. Керівництво НБУ запевняло: очищає систему від ненадійних "кишенькових "банків", які займаються відмиванням грошей. Таких банків в Україні виявилося майже 100. Вкладникам повернули депозити в рамках гарантованої суми – зараз це 200 тис. гривень. Але багатьом довелося чекати виплат місяцями, і тепер українці все ж побоюються нести гроші до банків.

    У ФГВФО, який і гарантує повернення заощаджень в разі банкрутства банків, кажуть, що з початку банкопаду повернули вкладникам майже 90 млрд гривень і тому самі влізли в борги.

    "У дуже короткий проміжок часу ми були змушені здійснювати просто гігантські виплати. Тому ми, як це і прийнято в світі, звернулися до зовнішніх запозичень – до НБУ і Міністерства фінансів. Сума позик у Мінфіну в нас вже досягла 60 млрд гривень. Ми повинні повернути ці кошти до 2031 року. Сума відсотків зверху становитиме 85 млрд гривень", – розповів заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.

    Тобто, за словами Оленчика, Фонд заборгував уряду 145 млрд гривень. Гроші позичали на комерційних умовах, під високий відсоток. Втім, у Мініфіні запевняють, що Фонд зобов'язаний надалі гарантувати виплати клієнтам збанкрутілих банків.

    А ось народні депутати з профільного комітету парламенту про проблему знають, але звинувачують попередників – Валерію Гонтареву і Наталію Яресько. Нардеп Максим Поляков упевнений, що вони "знищили банківську систему". Втім колега Полякова – Руслан Демчак – запевняє, що чистити ринок від сумнівних банків було необхідно. І звинувачує в нинішніх проблемах власників фінустанов-банкрутів.

    "Думаю, все-таки постане питання списання цих боргів Фонду Мінфіном. Сподіваюся, зростання бюджету України в майбутньому дозволятиме зробити таке списання до 2031 року. Ризику того, що ФГВФО не виконає свої зобов'язання, немає", – вважає Демчак.

    У тому, що ФГВФО буде і надалі повертати українцям вклади до 200 тисяч гривень у разі банкрутства банків, впевнений і економіст Юрій Нерубай.

    "Будь-який внесок, який Фонд гарантування повинен виплатити, він виплатить. Питання в тому, коли це буде зроблено і скільки тоді ці гроші будуть коштувати", – зазначає Нерубай.

    У тому, що вкладникам не варто турбуватися, запевняють і в самому Фонді гарантування. Зараз на рахунках ФГВФО 15 млрд гривень. Навіть за песимістичного сценарія цих коштів вистачить, щоб повернути українцям депозити – масових банкрутств банків експерти вже не прогнозують.

    До речі, верхній поріг гарантованої суми відшкодування вкладів може зрости в чотири рази - до 800 тис. грн. При цьому глава ФГВФО Костянтин Ворушило підкреслював, що для підвищення гарантованої суми відшкодування вкладів необхідно стабілізувати фінансове становище Фонду і не допустити втрати активів неплатоспроможних банків.

    Крім того, раніше в Україні запустили голландські аукціони для банківських активів. Фахівці вважають, що редукціон дозволяє встановити реальну ринкову ціну лота.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Найпопулярніші вакансії у Білій Церкві Найпопулярніші вакансії у Білій Церкві
    Біла Церква, як одне з найбільших міст Київської області, пропонує широкий спектр можливостей для працевлаштування. Незалежно від того, чи ви тільки п...
    Топ-10 мільярдерів: Ілон Маск знову очолив рейтинг найбагатших людей світу Топ-10 мільярдерів: Ілон Маск знову очолив рейтинг найбагатших людей світу
    У 2025 році засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск знову очолив рейтинг найбагатших людей світу за версією Bloomberg Billionaires Index, з капіт...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми