Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

"Особливий період" в НБУ: що буде з українськими фінансами

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: НБУ

  Національний банк посилив правила грошових розрахунків в цей час.

  6052_1466617021_dollar.jpg (97.09 Kb)


  Трохи менше місяця тому, 5 травня вийшла постанова Національного банку України №51 "Про затвердження Положення про організацію готівкового обігу і ведення емісійно-касових операцій у банківській системі в особливий період".

  Як повідомили в Нацбанку, термін "особливий період" вживається в значенні, яке наведено в Законі України "Про оборону України". Там, зокрема, йдеться:

  "Особый период – период, который наступает с момента оглашения решения о мобилизации (кроме гражданской) или доведения его до исполнителей относительно скрытой мобилизации или с момента введения военного положения в Украине или в отдельных ее местностях". Особый период "охватывает время мобилизации, военное время и частично восстановительный период после окончания военных действий".

  Незважаючи на страхітливу назву постанови, ніяких принципово нових правил поводження з грошима "в особливий період" Нацбанк не винайшов. Нинішня постанова прийшла на зміну попередній, яку було прийнято ще в 2004 році. І текст нової постанови, в принципі, не дуже сильно відрізняється від попередньої.

  Однак є і серйозна відмінність. Норми постанови стали обов'язковими для виконання, тоді як раніше в документі говорилося, що ці норми "можуть використовуватися" в діяльності НБУ, інших банків та суб'єктів господарювання".

  Особливий період діяв в Україні з березня по вересень 2014 року і з січня по серпень 2015 го, але тоді положення постанови не були обов'язковими.

  Необхідність змін продиктована в тому числі тим, що НБУ проводить централізацію, виключаючи зі своєї структури регіональних управлінь, які згодом можуть бути повністю ліквідовані. У зв'язку з цим відбувся перерозподіл обов'язків між різними структурами при роботі в особливий період.

  У НБУ запевняють, що прийняття нового положення про грошовий обіг в особливий період не слід розглядати як підготовку до неприємних подій. Сформована соціально-політична ситуація, звичайно, стала однією з підстав для поновлення документа, однак це планова робота, зазначають в Нацбанку. Підготовка нової версії "Положення про організацію готівкового обігу ..." була передбачена Планом підготовки проектів регуляторних актів НБУ на 2018 рік, який був затверджений ще 8 грудня, повідомили в прес-службі Нацбанку за запитом "Сегодня".

  В "особливий период" гроші будуть берегти і заощаджувати
  Багато пунктів Положення стосуються збереження та економії готівки в особливий період. У документі говориться, що основні завдання уповноважених банків в цей період (якщо він все-таки настане) - максимальна акумуляція готівки з усіх можливих джерел, суворий режим економії готівки, скорочення розрахунків "живими" грошима.

  Звичайно, в цей час йдуть в хід резервні фонди готівки, стратегічний запас банкнот, які в звичайний час заховані в центральному сховищі. Але їх пустять в обіг тільки за особливим розпорядженням. В основному ж в регіонах будуть проводитися "організаційні заходи щодо залучення в каси банків банкнот і монет". Магазини та фінансові установи зобов'яжуть здавати зібрані гроші в Нацбанк, а регулятор візьме на себе їх розподіл між регіонами.

  Крім того, всі банки, які в зв'язку з якимись подіями не зможуть продовжити роботу, зобов'язані вивезти гроші зі своїх сховищ – у повному обсязі – в місця, визначені Нацбанком.

  Департамент грошового обігу в особливий період може прийняти рішення про припинення друкування нових грошей. А може змінити критерії зношеності грошей і, відповідно, вилучати з обігу менше купюр.

  Після оголошення "особливого періоду" Нацбанк припиняє випуск пам'ятних та інвестиційних монет, а випущені раніше банки зобов'язані повернути, йдеться в Положенні. До речі, це один з пунктів, який демонструє, що норми попередньої версії Положення не були обов'язковими. У 2014 і 2015 році, під час особливих періодів, НБУ випустив щонайменше 30 нових колекційних монет.

  Також в Положенні є норма про те, що НБУ може прийняти рішення про припинення офіційного обігу готівкових грошей в тому чи іншому регіоні в особливий період та про евакуацію наявної готівки, в тому числі під охороною правоохоронних органів або збройних формувань.

  Зате, якщо є загроза захоплення сховищ "сторонніми особами", співробітники НБУ зобов'язані опечатати приміщення і "забезпечити пошкодження і / або знищення ключів і кодів сховищ і ґратчастих дверей механічним або хімічним способом", йдеться в Положенні про обіг готівки в особливий період.

  Як уже зазначалося, в особливий період вводиться режим економії готівки. Нацбанк може рекомендувати або вимагати від торгуючих організацій по мінімуму використовувати готівку і максимально розширити безготівкові операції. В кінці дня вони зобов'язані будуть здавати всю готівкову виручку в банк.

  Обмеження на розрахунки "живими" грошима можуть виражатися і у встановленні жорстких лімітів на зняття грошей з банківських карт.

  "Нацбанк может вводить ограничения на снятие наличных денег предприятиями, организациями, физическими лицами – предпринимателями и населением с текущих и депозитных счетов", – подтвердили сайту "Сегодня" в НБУ.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій
Як підняти собі настрій? В час пандемії коронавірусу, як показують соціальні дослідження, рівень щастя в українців різко впав, а все тому, що від нас ...
Sony анонсувала продажі PlayStation 5 Sony анонсувала продажі PlayStation 5
Японська компанія Sony презентувала ігрову консоль нового покоління PlayStation 5.
Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики
Зараз у світі є дуже багато фітнес-браслетів, і в останні кілька років ці пристрої користуються небувалою популярністю у користувачів. На ринку найкра...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми