Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

"Особливий період" в НБУ: що буде з українськими фінансами

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: НБУ

  Національний банк посилив правила грошових розрахунків в цей час.

  6052_1466617021_dollar.jpg (97.09 Kb)

  Трохи менше місяця тому, 5 травня вийшла постанова Національного банку України №51 "Про затвердження Положення про організацію готівкового обігу і ведення емісійно-касових операцій у банківській системі в особливий період".

  Як повідомили в Нацбанку, термін "особливий період" вживається в значенні, яке наведено в Законі України "Про оборону України". Там, зокрема, йдеться:

  "Особый период – период, который наступает с момента оглашения решения о мобилизации (кроме гражданской) или доведения его до исполнителей относительно скрытой мобилизации или с момента введения военного положения в Украине или в отдельных ее местностях". Особый период "охватывает время мобилизации, военное время и частично восстановительный период после окончания военных действий".

  Незважаючи на страхітливу назву постанови, ніяких принципово нових правил поводження з грошима "в особливий період" Нацбанк не винайшов. Нинішня постанова прийшла на зміну попередній, яку було прийнято ще в 2004 році. І текст нової постанови, в принципі, не дуже сильно відрізняється від попередньої.

  Однак є і серйозна відмінність. Норми постанови стали обов'язковими для виконання, тоді як раніше в документі говорилося, що ці норми "можуть використовуватися" в діяльності НБУ, інших банків та суб'єктів господарювання".

  Особливий період діяв в Україні з березня по вересень 2014 року і з січня по серпень 2015 го, але тоді положення постанови не були обов'язковими.

  Необхідність змін продиктована в тому числі тим, що НБУ проводить централізацію, виключаючи зі своєї структури регіональних управлінь, які згодом можуть бути повністю ліквідовані. У зв'язку з цим відбувся перерозподіл обов'язків між різними структурами при роботі в особливий період.

  У НБУ запевняють, що прийняття нового положення про грошовий обіг в особливий період не слід розглядати як підготовку до неприємних подій. Сформована соціально-політична ситуація, звичайно, стала однією з підстав для поновлення документа, однак це планова робота, зазначають в Нацбанку. Підготовка нової версії "Положення про організацію готівкового обігу ..." була передбачена Планом підготовки проектів регуляторних актів НБУ на 2018 рік, який був затверджений ще 8 грудня, повідомили в прес-службі Нацбанку за запитом "Сегодня".

  В "особливий период" гроші будуть берегти і заощаджувати
  Багато пунктів Положення стосуються збереження та економії готівки в особливий період. У документі говориться, що основні завдання уповноважених банків в цей період (якщо він все-таки настане) - максимальна акумуляція готівки з усіх можливих джерел, суворий режим економії готівки, скорочення розрахунків "живими" грошима.

  Звичайно, в цей час йдуть в хід резервні фонди готівки, стратегічний запас банкнот, які в звичайний час заховані в центральному сховищі. Але їх пустять в обіг тільки за особливим розпорядженням. В основному ж в регіонах будуть проводитися "організаційні заходи щодо залучення в каси банків банкнот і монет". Магазини та фінансові установи зобов'яжуть здавати зібрані гроші в Нацбанк, а регулятор візьме на себе їх розподіл між регіонами.

  Крім того, всі банки, які в зв'язку з якимись подіями не зможуть продовжити роботу, зобов'язані вивезти гроші зі своїх сховищ – у повному обсязі – в місця, визначені Нацбанком.

  Департамент грошового обігу в особливий період може прийняти рішення про припинення друкування нових грошей. А може змінити критерії зношеності грошей і, відповідно, вилучати з обігу менше купюр.

  Після оголошення "особливого періоду" Нацбанк припиняє випуск пам'ятних та інвестиційних монет, а випущені раніше банки зобов'язані повернути, йдеться в Положенні. До речі, це один з пунктів, який демонструє, що норми попередньої версії Положення не були обов'язковими. У 2014 і 2015 році, під час особливих періодів, НБУ випустив щонайменше 30 нових колекційних монет.

  Також в Положенні є норма про те, що НБУ може прийняти рішення про припинення офіційного обігу готівкових грошей в тому чи іншому регіоні в особливий період та про евакуацію наявної готівки, в тому числі під охороною правоохоронних органів або збройних формувань.

  Зате, якщо є загроза захоплення сховищ "сторонніми особами", співробітники НБУ зобов'язані опечатати приміщення і "забезпечити пошкодження і / або знищення ключів і кодів сховищ і ґратчастих дверей механічним або хімічним способом", йдеться в Положенні про обіг готівки в особливий період.

  Як уже зазначалося, в особливий період вводиться режим економії готівки. Нацбанк може рекомендувати або вимагати від торгуючих організацій по мінімуму використовувати готівку і максимально розширити безготівкові операції. В кінці дня вони зобов'язані будуть здавати всю готівкову виручку в банк.

  Обмеження на розрахунки "живими" грошима можуть виражатися і у встановленні жорстких лімітів на зняття грошей з банківських карт.

  "Нацбанк может вводить ограничения на снятие наличных денег предприятиями, организациями, физическими лицами – предпринимателями и населением с текущих и депозитных счетов", – подтвердили сайту "Сегодня" в НБУ.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

У власників Huawei проблеми: сервіси Google перестануть підтримуватися У власників Huawei проблеми: сервіси Google перестануть підтримуватися
Компанія Google припиняє співпрацю з китайським виробником смартфонів Huawei після указу президента США Дональда Трампа про заборону на використання о...
Дизайн квартир, що популярно в 2019 році Дизайн квартир, що популярно в 2019 році
З кожним новим роком з'являються нові тенденції в дизайні інтер'єрів, які потрібно враховувати та навіть переглядати, аби ви могли оновлювати свій дім...
Asus припиняє виробництво планшетів Asus припиняє виробництво планшетів
Компанія Asus вирішила відмовитись від виробництва планшетів. Компанія вирішила не лише припинити виробництво, а й зупинити продажі планшетів ZenPad.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми