Підвищення облікової ставки до 17,5% зробить стримуючий вплив на темпи інфляції, проте істотно не позначиться на кредитних і депозитних ставках, вважають експерти.
Як зазначив директор департаменту казначейства Ідея Банку Ярослав Кабін, основна причина підвищення облікової ставки НБУ – тиск інфляційних ризиків. “Цим рішенням НБУ створить умови для повернення рівня інфляції в межі цільового діапазону 2019 року. Незважаючи на те, що в червні базова інфляція сповільнилася до 9%, вона все ще перебуває на досить високому рівні і посилиться у ІІ півріччі, що буде пов’язано із зростанням тарифів на комунальні послуги… На нашу думку, до кінця року облікова ставка може перебувати на рівні 16-18%”, – сказав Я.Кабін.
Начальник відділу по роботі з інвесторами банку “Кредит Дніпро” Андрій Приходько вважає, що підвищення облікової ставки відображає високі інфляційні ризики другого півріччя.
“Рішення Нацбанку про підвищення облікової ставки є в певному сенсі грою на випередження і відображає високі інфляційні ризики другого півріччя. Без фінансування Міжнародного валютного фонду (МВФ) в період значних виплат за зовнішніми боргами Україна буде змушена витрачати золотовалютні резерви, що негативно позначиться на курсі гривні, особливо на тлі зростання цін на енергоносії”, – сказав експерт.
За його оцінкою, жорстка монетарна політика збільшить прибутковість і привабливість гривневих інструментів і, таким чином, сприятиме залученню валютного капіталу від нерезидентів і абсорбуванню гривневої ліквідності резидентів, що має знизити тиск на курс та інфляцію. “Зростання облікової ставки прямо вплине на прибутковість ОВДП і депозитних сертифікатів, вплив на ставки по депозитах і кредитах буде більш опосередкованим”, – додав експерт.