Керівники підприємств стали спокійніше оцінювати інфляцію і сподіваються на зростання виробництва.
Ділові очікування в Україні залишаються позитивними. І, хоча загальний рівень оптимізму за останній квартал трохи знизився, поліпшилися очікування щодо інфляції та курсу гривні.
Про це свідчать результати дослідження, проведеного Національним банком України (НБУ). В рамках дослідження НБУ опитав керівників українських підприємств.
В цілому в наступні 12 місяців очікуються:
зростання обсягів виробництва товарів і послуг: баланс очікувань – 22,2% (в I кв. 2018 -19%);
високий рівень ділової активності – індекс ділових очікувань (ІДО) становить 118,3% (у I кв. був 120,6%);
очікується нижча інфляція – зростання споживчих цін на 9,6% (було 11%);
ослаблення девальваційних процесів – середнє значення обмінного курсу гривні до долара – 28,63 (було – 29,53).
Поліпшилися очікування зростання обсягів виробництва товарів і послуг в наступні 12 місяців – баланс очікувань становить 22,2%. Позитивна динаміка зберігається вже дев'ятий квартал поспіль. Зростання обсягів виробництва очікують підприємства всіх основних видів діяльності.
Економічна активність
Підприємства продовжують очікувати високого рівня економічної активності – ІДО становив 118,3%. Найоптимістичніші прогнози у підприємств переробної промисловості (ІДО – 124,7%).
Найвищими залишаються очікування щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, а також інвестиційних витрат на машини, обладнання та інвентар. Збільшення кількості працівників на підприємствах респонденти очікують шостий квартал поспіль. Найвищі очікування у підприємств Львівської (ІДО – 135,9%) та Івано-Франківської (129,5%) областей. Спад економічної активності своїх підприємств прогнозують лише респонденти Закарпатської області (98,8%).
Поліпшення фінансового стану очікують респонденти всіх видів економічної діяльності. Найвищі очікування у підприємств торгівлі, найнижчі – у енерго- і водопостачання.
Респонденти дев'ятий квартал поспіль високо оцінюють перспективи зростання загальних обсягів реалізації продукції своїх підприємств, хоча ступінь впевненості знизилася: баланс очікувань 28,7% проти 32% в попередньому кварталі. Найвищі оцінки – у підприємств сільського господарства.
Інфляція
Рівень очікуваної інфляції знизився – зростання споживчих цін протягом найближчих 12 місяців очікується на рівні 9,6% (було 11%). Частка респондентів, які прогнозують, що зростання перевищить 12%, зменшилася до 30,9% (з 40,1%).
Витрати на виробництво – головний фактор впливу на зростання споживчих цін (71,6% відповідей, зростання на 0.4 в.п.)
Курсовий фактор залишається одним з головних. Однак очікування щодо його впливу істотно ослабли порівняно з попереднім опитуванням (65,5% відповідей, зменшення на 15,6 в.п.). Найменше на рівень споживчих цін впливатиме динаміка пропозиції грошей в економіці, але значимість цього чинника істотно зросла (на 3,6 в.п.).
Сприйняття факторів, що впливають на оцінку зміни рівня споживчих цін, % відповідей
2017
2018
II кв.
III кв.
IV кв.
I кв.
II кв.
Курс гривні
66,6
66,1
77,9
81,3
65,7
Затрати на виробництво
70,5
73,1
65,1
71,2
71,6
Доходи населення
25,8
27,9
32,8
28,7
29,5
Соціальні видатки бюджету
19,5
17,6
23,1
17,9
18,8
Податкові зміни
21,4
18,7
16,4
16,3
14,6
Цени на світових ринках
13,9
17,6
18,1
16
19,4
Динаміка доступності грошей в економіці
10
13,7
9,7
7
10,6
Курс гривні
Девальваційні очікування суттєво ослабли. Частка респондентів, які очікують знецінення гривні, зменшилася до 78,3% (86,3%). Середнє значення обмінного курсу долара через 12 місяців – 28,63 грн.
Більшість респондентів (57,5%, що на 26,6 в.п. більше ніж у I кварталі) прогнозує, що обмінний курс в наступні 12 місяців буде в межах 26-29 грн/дол.
Варто зазначити, що під час проведення опитування середньозважений курс на міжбанківському валютному ринку був в середньому на 26,14 грн. Щоденні коливання не перевищували 0,5% (26,93 грн і коливання в межах 5,2%). Зараз гривня знову ослабла відносно долара.
Стан підприємств
Респонденти продовжують позитивно оцінювати поточний фінансово-економічний стан своїх підприємств і відзначають низький рівень залишків готової продукції і брак власних виробничих потужностей. Позитивні оцінки поточного фінансово-економічного стану зберігаються з III кв. 2016.
Рівень залишків готової продукції респонденти продовжують оцінювати нижче нормального: баланс відповідей – "мінус" 9%. Рівень залишків вище, ніж нормальний, як і в попередньому кварталі оцінюють лише респонденти переробної промисловості.
Респонденти вдруге з початку проведення опитувань відзначили недостатність власних потужностей. На запитання про можливість підприємств задовольнити несподіване збільшення попиту за рахунок власних потужностей баланс відповідей становив "мінус" 1,3%. Дефіцит вільних виробничих потужностей відзначений у підприємств будівництва, сільського господарства, транспорту і зв'язку.
Інвестиції
Зберігаються оптимістичні очікування щодо обсягів майбутніх інвестицій. Очікування зростання витрат на машини, обладнання та інвентар в наступні 12 місяців залишаються високими: баланс відповідей – 22%. Також очікується збільшення інвестиційних витрат на проведення будівельних робіт: баланс 14%.
Найвищі очікування щодо зростання інвестицій на машини, обладнання та інвентар – у підприємств транспорту і зв'язку, а з виконання будівельних робіт – у підприємств енерго- і водопостачання.
Триватиме збільшення обсягів іноземних інвестицій підприємствами, які їх залучають: баланс відповідей – 14,1%. Одночасно зросла частка респондентів, які в наступні 12 місяців мають намір залучати іноземні інвестиції – 23,7%.
Основні фактори впливу на здатність підприємств нарощувати обсяги виробництва залишаються незмінними. Найсильніші обмежуючі фактори – високі ціни на енергоносії, сировину і матеріали. Підвищилися оцінки негативного впливу браку обігових коштів (на 4 в.п.) і недостатності попиту (на 2.5 в.п.). Знизилася ступінь негативу щодо податкового тиску (на 2,8 в.п.) і регуляторного тиску (на 2,6 в.п.). Респонденти також дружно помітили позитивний ефект від зниження коливань курсу гривні.
Ослабли очікування зростання цін як на покупні товари і послуги, так і на продукцію власного виробництва: баланси відповідей – 87,2% і 63,3% відповідно (92,5% і 67,6% відповідно). Найвищі очікування щодо зростання цін на покупну продукцію у респондентів енерго- і водопостачання та будівництва, а за цінами на продукцію власного виробництва – енерго- і водопостачання, а також торгівлі.
За квартал помітно знизилися оцінки респондентів значущості факторів, які впливають на рівень цін виробників. Мабуть, підприємства пристосувалися до більшості з них
Оплата праці
Очікування щодо збільшення майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника ослабли: баланс відповідей – 66% (було – 73,7%).
Найвищі очікування у підприємств сільського господарства, а найнижчі – у підприємств добувної промисловості.
Фінанси
Очікування щодо зростання потреби в позикових коштах найближчим часом знизилися: баланс відповідей – 36,3% (43,5%). Найбільша потреба в запозиченнях у підприємств будівництва і у великих підприємств. Найменша – у підприємств добувної промисловості та у середніх підприємств.
Частка респондентів, які планують брати кредити, зменшилася до 37,1% (було – 38,3%). Зросла частка респондентів, які планують залучати кошти за кордоном – з 8% до 9%.
Найбільше планують брати кредити в національній валюті підприємства будівництва і малі підприємства. В іноземній валюті найбільше планують брати кредити підприємства добувної промисловості та великі підприємства.
Найважливішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються високі ставки (65,6% респондентів). Інші суттєві чинники: надмірні вимоги до застави, складна процедура оформлення документів. Баланс оцінок посилення кредитних умов збільшився до 20,4% (18,3%).
96,5% респондентів відзначили, що у них немає складнощів з проведенням операцій з коштами, розміщеними на банківських рахунках (в I кв. було 95,9%).