Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

"Теплі кредити" в Україні розібрали як "гарячі пиріжки"

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: теплі кредити

  Кредитування може поновитися, якщо з'являться бюджетні гроші.

  0507_011990_n1.jpg (75.24 Kb)


  Українці все активніше використовують "теплі кредити" - на заміну вікон, утеплення стін, оновлення даху в будинках і квартирах, – які дозволили енергоефективно модернізувати житло і знизити рахунки за компослуги. Настільки активно, що кошти, передбачені на такі позики, вичерпані.

  Як повідомив голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук, з початку 2018 року на "теплі кредити" відшкодовано 270 млн гривень. За весь час дії програми її учасники отримали 2,3 млрд гривень компенсацій з держбюджету

  "Фактично зараз банки не кредитують цей напрямок. Але я впевнений, що на наступний рік будуть закладені кошти. Ліміти по приватним домоволодінням були вичерпані ще раніше, ніж за ОСББ", – заявив Савчук.

  "Сегодня" вирішив розібратися, чи варто українцям сподіватися на фінзабезпечення програм теплого кредитування восени.

  За даними Держенергоефективності, з листопада 2014 (початок дії програми) і по серпень-2018 прості громадяни і представники об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) оформили понад 296 тис. позик на суму понад 6 млрд грн. Причому динаміка зростання популярності "теплих кредитів" значна – ще рік тому українці змогли отримати лише 225 тис. позик на 3,9 млрд грн (див. Інфографіку).

  Правда, високий попит громадян на енергоефективне поліпшення будинків в кредит зіткнувся із зворотною стороною медалі – кошти, що виділяються державою на теплі кредити, закінчуються, як правило, влітку. І цей рік не став винятком: у червні-серпні банки потроху згортали видачу позик.

  Банки
  У фінустановах стверджують: держкошти, передбачені для видачі "теплих кредитів", вичерпані. У банках все ж готові відновити кредитування, якщо з бюджету будуть виділені додаткові суми. Ощадбанк вже звернувся до Кабміну і в Держагентство з енергоефективності з клопотанням про виділення додаткового бюджету на цю програму.

  "Але Ощадбанк і далі кредитує населення та ОСББ на предмет придбання негазових котлів і енергозберігаючих матеріалів. Це відбувається поза рамками держпрограми, а в умовах діючих кредитних програм банку і регіональних компенсаційних програм", – пояснили у фінустанові.

  У свою чергу, в ПриватБанку повідомили, що виділений з бюджету ліміт компенсації для ОСББ банк повністю вичерпав до середини червня.

  "Якщо уряд ухвалить рішення про виділення додаткових коштів, банк продовжить кредитування клієнтів під компенсації", – відзначили в прес-службі банку.

  Гроші
  Як пояснили "Сегодня" в Держенергоефективності, в 2018-му держава виділила на "теплі кредити" для ОСББ 190 млн грн.

  "Це майже половина від загальної суми виділених бюджетних коштів на програму в цьому році – близько 400 млн грн. Таким чином, було передбачено надати підтримку більшій кількості ОСББ та стимулювати їх до впровадження комплексних заходів з енергоефективності", – уточнили в прес-службі відомства.

  Також у 2018-му власники приватних будинків змогли оформити теплі позики в межах виділених державою 209,9 млн грн.

  Ці гроші дозволили видати 20 414 кредитів для приватних будинків і 1 161 позик для ОСББ. Але ці кошти були практично повністю вичерпані в серпні.

  "Практично всі уповноважені банки (ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк. – Авт.) припинили прийом нових заяв з початку серпня. Орієнтовна річна потреба в фінансуванні всієї програми "теплих кредитів" для населення та ОСББ становить 2,118 млрд грн. Зараз триває робота з головними розпорядниками бюджетних коштів – Мінрегіоном та Мінфіном – в частині пошуку рішень щодо залучення додаткових коштів з держбюджету", – акцентували в Держенергоефективності.

  У борг: частіше беруть в Дніпрі, мало – в Чернігові
  У Держенергоефективності оцінили середній портрет домовласників і представників ОСББ, які беруть "теплі кредити" для проведення енергоефективних заходів. Так, власники будинків частіше позичають у Сумській (25 956 кредитів), Київській (22 419) та Львівській (22 246) областях. А рідше договори оформляються в Луганській (6040), Миколаївській (6494) і Херсонській (7180). При цьому в 2018-му середній чек "теплого кредиту" для індивідуальних будинків склав 30 тис. грн. А якщо врахувати весь період (з 2014 по 2018 р.) надання позик для квартир і приватних будинків, в середньому склала 18,6 тис. грн.

  Якщо говорити про ОСББ, то організації частіше беруть "теплі кредити" в Дніпропетровській (307 кредитів), Запорізькій(264) і Рівненській (248) областях. При цьому рідше позики готові оформляти в Луганській (12), Чернігівській (22) та Хмельницькій (30) областях. У той же час середній розмір "теплих позик" для ОСББ становить 297 тис. грн. А за весь час (з 2015 по 2018 г.) дії держпрограми кредитування для багатоповерхівок – середній чек тягнув на 231 тис. грн.

  Експерти вважають, що портрет позичальника демонструє високу готовність українців оформляти "теплі кредити".

  "Це радує, адже люди готові співпрацювати з державою з метою утеплення стін і заміни вікон. І це допомагає суттєво економити на поточних комрахунках. Напевно, попит на програми" теплого кредитування "буде зростати. Головне, щоб держава змогла виділити кошти на ці цілі" , – упевнений економіст Андрій Забловський.

  Відмови
  Незважаючи на популярність "теплих кредитів", в банках фіксують і випадки відмови.

  "Відмов небагато. Основна причина: невідповідність обраного клієнтом товару товарам з переліку діючих кредитних програм банку або уряду, а також недостатня платоспроможність або негативна кредитна історія", – уточнили в "Ощадбанку".

  Альтернативи
  Для тих ОСББ, які з якихось причин не змогли взяти "теплий кредит", існує ще дві альтернативи фінансування енергоефективних проектів. У багатьох містах України зараз діють муніципальні програми на кшталт 70/30 або 60/40, коли більшу частину вартості енергоефективного проекту на рівні всього будинку фінансує місцевий бюджет, а меншу частину – мешканці будинку.

  Також Держенергоефективності веде активну інформаційну кампанію про можливості фінансування проектів термомодернізації багатоквартирних будинків за кошти інвесторів – енергосервісних компаній (ЕСКО). За даними держоргану, вже понад 100 ОСББ по всій Україні зацікавилися можливістю залучення інвестицій у свою термомодернізацію за допомогою енергосервісу.

  "Механізм енергосервісу передбачає, що ЕСКО-інвестор фінансує і виконує "під ключ" енергоефективний проект, а головне – гарантує досягнення економії енергоресурсів. ЕСКО бере на себе всі ризики успішності проекту та досягнення економії, не вимагає застав, відсутні комісії. Послуги енергосервісу клієнти ( в даному випадку мешканці ОСББ) оплачують із зекономлених коштів або за фіксованою ставкою із розрахунку на метр квадратний, що обумовлюється в контракті", – говорить директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

  Для домогосподарств крім "теплих кредитів", передбачених для заходів щодо економії теплової енергії і газу, існує можливість отримання споживчого кредиту на установку двозонних лічильників електроенергії. Як відомо, можна економити до 50% сімейних витрат на електроенергію за допомогою комплексного підходу: встановити двозонний лічильник електроенергії, щоб платити вдвічі менше за електроенергію з 23:00 до 07:00, з допомогою "розумних" розеток з таймерами або можливістю управління через інтернет налаштувати автоматичне включення і виключення електроприладів, а також використовувати LED-лампи, які до 8 разів економічніші за звичайні лампи розжарювання, які світять яскравіше і можуть служити кілька років.

  "Такий комплексний підхід може бути забезпечений за допомогою енергоефективних наборів "Розумний WATT", доступних для жителів Києва, Дніпропетровської та Донецької областей. В набори включена послуга швидкої установки двозонного лічильника "під ключ". Замовити набори можна просто на сайті ДТЕК ЕСКО. При необхідності при замовленні можна оформити онлайн-заявку на придбання набору в кредит. У міру того, як набір буде економити родині кошти і окупатися, можна поступово повертати кредит, що дуже зручно. Підрахувати приблизну економію і прикинути терміни окупності набору можна через онлайн-калькулятор", – розповів менеджер з комунікацій ДТЕК ЕСКО Антон Ковалішин.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Рейтинг найдорожчих брендів світу Рейтинг найдорожчих брендів світу
У агентства Kantar Millward Brown вийшов щорічний рейтинг найдорожчих брендів світу – BrandZ Top 100 2020. У списку вперше з’явився TikTok, обігнавши ...
Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій
Як підняти собі настрій? В час пандемії коронавірусу, як показують соціальні дослідження, рівень щастя в українців різко впав, а все тому, що від нас ...
Sony анонсувала продажі PlayStation 5 Sony анонсувала продажі PlayStation 5
Японська компанія Sony презентувала ігрову консоль нового покоління PlayStation 5.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми