Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

"Теплі кредити" в Україні розібрали як "гарячі пиріжки"

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: теплі кредити

    Кредитування може поновитися, якщо з'являться бюджетні гроші.

    0507_011990_n1.jpg (75.24 Kb)

    Українці все активніше використовують "теплі кредити" - на заміну вікон, утеплення стін, оновлення даху в будинках і квартирах, – які дозволили енергоефективно модернізувати житло і знизити рахунки за компослуги. Настільки активно, що кошти, передбачені на такі позики, вичерпані.

    Як повідомив голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук, з початку 2018 року на "теплі кредити" відшкодовано 270 млн гривень. За весь час дії програми її учасники отримали 2,3 млрд гривень компенсацій з держбюджету

    "Фактично зараз банки не кредитують цей напрямок. Але я впевнений, що на наступний рік будуть закладені кошти. Ліміти по приватним домоволодінням були вичерпані ще раніше, ніж за ОСББ", – заявив Савчук.

    "Сегодня" вирішив розібратися, чи варто українцям сподіватися на фінзабезпечення програм теплого кредитування восени.

    За даними Держенергоефективності, з листопада 2014 (початок дії програми) і по серпень-2018 прості громадяни і представники об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) оформили понад 296 тис. позик на суму понад 6 млрд грн. Причому динаміка зростання популярності "теплих кредитів" значна – ще рік тому українці змогли отримати лише 225 тис. позик на 3,9 млрд грн (див. Інфографіку).

    Правда, високий попит громадян на енергоефективне поліпшення будинків в кредит зіткнувся із зворотною стороною медалі – кошти, що виділяються державою на теплі кредити, закінчуються, як правило, влітку. І цей рік не став винятком: у червні-серпні банки потроху згортали видачу позик.

    Банки
    У фінустановах стверджують: держкошти, передбачені для видачі "теплих кредитів", вичерпані. У банках все ж готові відновити кредитування, якщо з бюджету будуть виділені додаткові суми. Ощадбанк вже звернувся до Кабміну і в Держагентство з енергоефективності з клопотанням про виділення додаткового бюджету на цю програму.

    "Але Ощадбанк і далі кредитує населення та ОСББ на предмет придбання негазових котлів і енергозберігаючих матеріалів. Це відбувається поза рамками держпрограми, а в умовах діючих кредитних програм банку і регіональних компенсаційних програм", – пояснили у фінустанові.

    У свою чергу, в ПриватБанку повідомили, що виділений з бюджету ліміт компенсації для ОСББ банк повністю вичерпав до середини червня.

    "Якщо уряд ухвалить рішення про виділення додаткових коштів, банк продовжить кредитування клієнтів під компенсації", – відзначили в прес-службі банку.

    Гроші
    Як пояснили "Сегодня" в Держенергоефективності, в 2018-му держава виділила на "теплі кредити" для ОСББ 190 млн грн.

    "Це майже половина від загальної суми виділених бюджетних коштів на програму в цьому році – близько 400 млн грн. Таким чином, було передбачено надати підтримку більшій кількості ОСББ та стимулювати їх до впровадження комплексних заходів з енергоефективності", – уточнили в прес-службі відомства.

    Також у 2018-му власники приватних будинків змогли оформити теплі позики в межах виділених державою 209,9 млн грн.

    Ці гроші дозволили видати 20 414 кредитів для приватних будинків і 1 161 позик для ОСББ. Але ці кошти були практично повністю вичерпані в серпні.

    "Практично всі уповноважені банки (ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк. – Авт.) припинили прийом нових заяв з початку серпня. Орієнтовна річна потреба в фінансуванні всієї програми "теплих кредитів" для населення та ОСББ становить 2,118 млрд грн. Зараз триває робота з головними розпорядниками бюджетних коштів – Мінрегіоном та Мінфіном – в частині пошуку рішень щодо залучення додаткових коштів з держбюджету", – акцентували в Держенергоефективності.

    У борг: частіше беруть в Дніпрі, мало – в Чернігові
    У Держенергоефективності оцінили середній портрет домовласників і представників ОСББ, які беруть "теплі кредити" для проведення енергоефективних заходів. Так, власники будинків частіше позичають у Сумській (25 956 кредитів), Київській (22 419) та Львівській (22 246) областях. А рідше договори оформляються в Луганській (6040), Миколаївській (6494) і Херсонській (7180). При цьому в 2018-му середній чек "теплого кредиту" для індивідуальних будинків склав 30 тис. грн. А якщо врахувати весь період (з 2014 по 2018 р.) надання позик для квартир і приватних будинків, в середньому склала 18,6 тис. грн.

    Якщо говорити про ОСББ, то організації частіше беруть "теплі кредити" в Дніпропетровській (307 кредитів), Запорізькій(264) і Рівненській (248) областях. При цьому рідше позики готові оформляти в Луганській (12), Чернігівській (22) та Хмельницькій (30) областях. У той же час середній розмір "теплих позик" для ОСББ становить 297 тис. грн. А за весь час (з 2015 по 2018 г.) дії держпрограми кредитування для багатоповерхівок – середній чек тягнув на 231 тис. грн.

    Експерти вважають, що портрет позичальника демонструє високу готовність українців оформляти "теплі кредити".

    "Це радує, адже люди готові співпрацювати з державою з метою утеплення стін і заміни вікон. І це допомагає суттєво економити на поточних комрахунках. Напевно, попит на програми" теплого кредитування "буде зростати. Головне, щоб держава змогла виділити кошти на ці цілі" , – упевнений економіст Андрій Забловський.

    Відмови
    Незважаючи на популярність "теплих кредитів", в банках фіксують і випадки відмови.

    "Відмов небагато. Основна причина: невідповідність обраного клієнтом товару товарам з переліку діючих кредитних програм банку або уряду, а також недостатня платоспроможність або негативна кредитна історія", – уточнили в "Ощадбанку".

    Альтернативи
    Для тих ОСББ, які з якихось причин не змогли взяти "теплий кредит", існує ще дві альтернативи фінансування енергоефективних проектів. У багатьох містах України зараз діють муніципальні програми на кшталт 70/30 або 60/40, коли більшу частину вартості енергоефективного проекту на рівні всього будинку фінансує місцевий бюджет, а меншу частину – мешканці будинку.

    Також Держенергоефективності веде активну інформаційну кампанію про можливості фінансування проектів термомодернізації багатоквартирних будинків за кошти інвесторів – енергосервісних компаній (ЕСКО). За даними держоргану, вже понад 100 ОСББ по всій Україні зацікавилися можливістю залучення інвестицій у свою термомодернізацію за допомогою енергосервісу.

    "Механізм енергосервісу передбачає, що ЕСКО-інвестор фінансує і виконує "під ключ" енергоефективний проект, а головне – гарантує досягнення економії енергоресурсів. ЕСКО бере на себе всі ризики успішності проекту та досягнення економії, не вимагає застав, відсутні комісії. Послуги енергосервісу клієнти ( в даному випадку мешканці ОСББ) оплачують із зекономлених коштів або за фіксованою ставкою із розрахунку на метр квадратний, що обумовлюється в контракті", – говорить директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

    Для домогосподарств крім "теплих кредитів", передбачених для заходів щодо економії теплової енергії і газу, існує можливість отримання споживчого кредиту на установку двозонних лічильників електроенергії. Як відомо, можна економити до 50% сімейних витрат на електроенергію за допомогою комплексного підходу: встановити двозонний лічильник електроенергії, щоб платити вдвічі менше за електроенергію з 23:00 до 07:00, з допомогою "розумних" розеток з таймерами або можливістю управління через інтернет налаштувати автоматичне включення і виключення електроприладів, а також використовувати LED-лампи, які до 8 разів економічніші за звичайні лампи розжарювання, які світять яскравіше і можуть служити кілька років.

    "Такий комплексний підхід може бути забезпечений за допомогою енергоефективних наборів "Розумний WATT", доступних для жителів Києва, Дніпропетровської та Донецької областей. В набори включена послуга швидкої установки двозонного лічильника "під ключ". Замовити набори можна просто на сайті ДТЕК ЕСКО. При необхідності при замовленні можна оформити онлайн-заявку на придбання набору в кредит. У міру того, як набір буде економити родині кошти і окупатися, можна поступово повертати кредит, що дуже зручно. Підрахувати приблизну економію і прикинути терміни окупності набору можна через онлайн-калькулятор", – розповів менеджер з комунікацій ДТЕК ЕСКО Антон Ковалішин.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми