Банки. Кредити. Депозити, Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

НБУ готує масштабну чистку

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: НБУ

    До набуття чинності закону "Про спліт" залишається ще півроку. Однак багато фінансових компаній уже зараз всерйоз подумують про вихід із ринку і виставляють цілком успішні проєкти на продаж. Всьому виною пильна увага чиновників НБУ до представників небанківського фінансового ринку.

    5238_1461614318_nb.jpeg (96.86 Kb)

    Одразу кілька представників останнього неофіційно підтверджують, що вже зустрічалися з менеджерами майбутнього регулятора. Ці неформальні бесіди зараз не можуть мати жодних юридичних наслідків – НБУ прийме естафету у Нацкомфінпослуг лише 1 липня 2020 року.

    Як повідомляє видання UBR, питання, які чиновники ставили найбільшим представникам ринку, а саме з них і вирішили почати в НБУ, дали досить чітке розуміння, чого саме має намір домогтися мегарегулятор. Завдання останнього – очистити небанківський фінсектор від "сміття". І для його виконання в Нацбанку готові повторити сценарій 2014-1016 років, коли банківська система країни втратила більше половини представників.

    Учасники ринку, втім, бачать ситуацію інакше. Для них тон нинішніх зустрічей із чиновниками став підтвердженням найгірших побоювань – ринок чекає масштабна зачистка. За найскромнішими оцінками за її підсумками небанківський сектор втратить близько половини представників. Причому мова йде далеко не тільки про схемні компанії. У зоні ризику навіть дуже великі структури, що спеціалізуються на споживчому кредитуванні, ломбарди і кредитні спілки. Тільки останніх двох у реєстрі небанківських фінустанов налічується понад 660.

    Відносно спокійно себе можуть відчувати лише нинішні ліцензіати НБУ: компанії, які отримали дозвіл Нацбанку на переказ коштів у гривні, валютообмінні операції, а також CIT-компанії (інкасаторські служби).

    Перша і, мабуть, головна проблема, яка чекає кредитників уже в середині цього року – підтвердження джерел походження коштів, внесених у капітал. Терміну давності це питання не має. А Нацбанк під час перших неформальних зустрічей насамперед цікавився саме цим аспектом.

    Новий регулятор і не подумає ставитися до перевірки формально, як це відбувалося дотепер. Не буде для нього аргументом і той факт, що кредитують фінкомпанії за свій рахунок, а значить самостійно несуть усі кредитні ризики. Перевіряльники Нацбанку зажадають звіту про кожну копійку: звідки взялася, кому належить, як була зароблена.

    Навіть для відомих компаній, що працюють за всіма правилами, це може обіцяти масу складнощів: підкріпити документами внесені в капітал багато років назад кошти може виявитися не так уже й просто.

    Хто ви
    Друге питання, яке задають чиновники НБУ вже зараз – структура власності компанії. У Нацбанку хочуть бачити справжніх власників. І найменші підозри щодо "прозорості" структури для них будуть прямим сигналом до дії. А якщо врахувати, що переважна частина фінустанов, виведених із ринку в період банкопаду, проходили саме за статтею "непрозора структура власності", масштаб проблеми виглядає досить загрозливо.

    Деякі новини напишемо тільки для розсилки. Ви не зустрінете їх на сайті UBR.ua, і зможете отримати тільки листом, якщо підпишетеся на нас.

    Складність ще й у тому, зізнаються учасники ринку, що реально працюючого механізму введення тимчасової адміністрації в фінкомпанії немає, хоча процедура й описана в законі. А в низці випадків чиновники навіть не зможуть знайти офіс компанії, в яку захочуть запустити адміністраторів. Тому, на відміну від банківського ринку, тягнути з неминучим вони не стануть. І будуть просто анулювати видані раніше ліцензії.

    Уже зараз власникам фінкомпаній слід подбати і про перевірку репутації своїх менеджерів. Після банкопаду 2014-2016 років величезна кількість безробітних банкірів виявилися на вулиці. Частина з них у результаті потрапили на керівні посади в фінкомпаніях, оскільки Нацкомфінпослуг, як регулятор ринку, не відрізнявся особливою ретельністю при перевірці репутації. "Довідку про несудимість взяв, і вже добре", – оцінив глибину перевірки керівник однієї з українських фінкомпаній.

    Разом із тим сам факт роботи менеджера в визнаному неплатоспроможним банку робить його репутацію непридатною. Тим фінкомпаніям, хто має таких серед керівників, варто вже зараз подбати про пошук "гідної заміни".

    Велика чистка
    Крім зазначених питань ревізорів НБУ, як стало зрозуміло з уже проведених зустрічей, будуть цікавити якість проведення фінмоніторингу, верифікації та ідентифікації клієнтів. З чим у небанківських установ у силу специфіки роботи також справи йдуть не найкраще.

    Доведеться попітніти їм і над своїми бізнес-планами: за прикладом банків, НБУ вимагатиме від фінкомпаній скласти такі документи. Звільнитися "студентськими" викладками тут не вийде. Чиновники хочуть бачити чіткий і, головне, реалістичний сценарій, який би відповів на питання, як саме фінкомпанія збирається заробляти гроші.

    В кінцевому підсумку, визнають представники галузі, ринок уже через перші півроку роботи нового регулятора може недорахуватися половини компаній. Зрозуміло, більша частина з них опиниться під прицілом НБУ аж ніяк не безпричинно. Та й компаній, які добровільно здадуть ліцензії також буде чимало. Однак серед тих, хто вибув із високою ймовірністю виявляться і монстри ринку споживчого кредитування.

    На перший погляд, нічого страшного в цьому немає. А позичальники, які встигли прокредитуватися під 400-500% річних, навіть можуть сприйняти крах свого кредитора за гарну новину. Однак ні перше, ні друге твердження на ділі неспроможні.

    Портфелі поганих кредитів у результаті все одно потраплять у руки колекторів, а значить повертати позики все ж доведеться. Але куди більш серйозні наслідки можуть чекати економіку. Якої б думки не був Нацбанк про ринок небанківських фінустанов, вони займають значну частину економіки. А за обсягом споживчого кредитування можна порівняти з банківською системою. Це десятки тисяч робочих місць, податки і т.д.

    Втім, є і гарна новина. Уже той факт, що Нацбанк почав знайомство з ринком задовго до отримання відповідних повноважень означає, що шанси на виживання у фінкомпаній є, хоч і далеко не у всіх. Однак скористатися ними потрібно вже зараз: готувати документи, приводити до ладу структуру власності, перевіряти репутацію менеджменту і готувати бізнес-стратегії.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми