Кредитна активність як бізнесу, так і населення знижується. Тут навіть питання не у вартості кредитів. Люди не розуміють, що буде з економікою після зняття карантинних обмежень.
Про це розповів Олексій Кущ, експерт із питань економіки Інституту Growford.
"Програма доступних кредитів під 5, 7 і 9%, розроблена урядом, не допоможе. Тільки три з 10 платоспроможних клієнтів відповідають жорстким вимогам банків. Іншим кредити не видають", - говорить економіст.
За його словами, підприємцям потрібні максимально прості умови отримання кредитів.
"Суму кредиту та розмір компенсації відсоткової ставки від держави потрібно уніфікувати. У нас же зробили класифікацію 5, 7 і 9% з розмитими критеріями відповідності тій чи іншій групі. Наприклад, за кількістю найманих працівників, терміном діяльності та розмірами доходів. У результаті підприємці, які не мають на це підстав, намагаються отримати кредит під 5%. Їм відмовляють. Водночас кошти під 9% в умовах річної інфляції на рівні 2-3% дешевими назвати не можна. Якщо вже запускати доступні кредити, то держава не має ставити собі за мету заробити на них", - каже Кущ.
Водночас пропонувати кредити заробітчанам не доречно, вважає експерт.
"Існують основні 3 групи людей, які їдуть за кордон. Це підприємці, що відкрили у Європі свою справу. Наприклад, кафе у Польщі, Чехії. Вони уже мають вид на проживання, дозвіл на підприємницьку діяльність. Можуть офіційно брати кредити у місцевих банків під 1-2%. Також це інженери, лікарі, вчені, які обрали європейський ринок праці через вищі довгострокові стандарти життя. Це сезонні мігранти, які по своїй суті не підприємці. Заробітчанин, який їде на будівництво у Польщу за €2 тисячі, чи хоче збирати фрукти за €1 тисячу, не повернеться в Україну, щоб відкрити перукарню за кредитні кошти", - каже Кущ.