З 1 липня набуде чинності закон про “спліт” (Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій з державного регулювання фінансових послуг”). З цього моменту регулювати діяльність небанківських фінансових компаній і контролювати їх роботу почне Національний банк України.
Як зараз. Небанківські фінансові компанії кредитують в основному юридичних осіб (78%). В НБУ збираються зробити послуги цих компаній більш доступними і для фізосіб. Тим більше, в останні роки така тенденція вже намітилася.
Небанківські фінансові компанії видають в основному невеликі споживчі кредити (середня сума для фізосіб становила в минулому році 3711 грн, за даними НБУ) на термін до 30 днів або на пару місяців. Причому отримати їх значно легше, ніж в банку (не перевіряють ні платоспроможність, ні кредитну історію), але при цьому такі кредити досить дорогі.
Реальні процентні ставки можуть перевищувати 700% річних. Споживачі часто відчувають себе обдуреними, коли бачать суми, які мусять повернути. Фінансові ж компанії часто пропонують їм погасити старий кредит за рахунок нового. Таким чином, розмір боргу зростає, як на дріжджах. Для повернення боргів фінансові компанії часто вдаються до послуг колекторів.
Як буде. В процесі реформування ринку Нацбанк має намір зажадати від небанківських фінансових компаній повідомляти споживачам правдиву і повну інформацію про вартість кредитів (для банків така вимога запроваджена тільки в цьому році). А максимальний розмір виплат по кредиту не зможе перевищувати подвійного розміру кредиту.
Захист прав споживачів. НБУ має намір приділяти підвищену увагу захисту прав споживачів таких послуг. Зокрема, в разі надходження скарг на фінансові компанії їх чекають позапланові перевірки і втрата ліцензії.