Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

НБУ проти створення банку "Укрпошта"

 • Джерело: gazeta.ua.  → Ключові теги: НБУ, Укрпошта

  У Національному банку є чимало прихильників спорту і футбольних уболівальників. Але вирішувати питання перетворення Укрпошти в подобу банку на телеканалі? Однозначно – ні.

  6196_011990_n1.jpg (75.24 Kb)


  Спортивні змагання існують не для того, щоб довести чиюсь правоту. Мета будь-яких змагань – довести, хто краще грає. Головна мета Національного банку – не переграти Укрпошту у конкурсі ораторського мистецтва, у кількості інтерв'ю та дописів у Facebook. Тут наші інтереси не збігаються.

  "Наша мета – захистити громадян та їхні грошові вклади від ризикових та популістичних ідей. Саме такою ідеєю є запропонований Укрпоштою законопроєкт №2788-д, який несе ризики для фінансової стабільності. Фінансова стабільність забезпечується Національним банком як регулятором та всіма учасниками фінансового ринку - банківськими і небанківськими установами. Для цього всі ми разом дотримуємося єдиних правил гри. Тих правил, за якими Укрпошта грати не хоче", - пояснює пресслужба Нацбанку.

  Оскільки Укрпошта за моделлю законопроєкту №2788-д хоче працювати як банк і не дотримуватися банківських правил, ми змушені їй повідомити: ваша допінг-проба дала позитивний результат. Це дискваліфікація та технічна поразка. У випадку Укрпошти – це 0:5.

  По-перше, банки гарантують повернення вкладів своїм клієнтам. Якщо у банків проблеми – їх може підтримати власник. Ще у банків є НБУ як "кредитор останньої інстанції". В обмін на якісну заставу НБУ підтримає банк рефінансуванням. У крайньому разі – є Фонд гарантування вкладів фізосіб, який гарантує повернення 200 тис. грн. Натомість у разі негараздів в Укрпошти кошти вкладників опиняться під загрозою і її фінансові проблеми стануть проблемами платників податків.

  Чому? Все просто. Фонд гарантування вкладів може повертати кошти вкладникам збанкрутілих банків. Проте Укрпошта хоч і стане членом фонду, не зможе бути виведена з ринку за банківським законом як банківська установа. Бо вона не є банком. Тому в разі проблем поштового оператора з поверненням коштів громадянам її можна тільки докапіталізовувати, докапіталізовувати та ще раз докапіталізовувати за рахунок держави.

  По-друге, робота банків – контрольована. Їхню роботу перевіряє Національний банк. За банківський сектор ми спокійні, бо ми знаємо, куди йдуть клієнтські кошти: в які інструменти їх вкладають банки, кого банки кредитують, і які є застави за цими кредитами. Куди ж підуть гроші із вкладів в "Укрпошті", напевне не може сказати ніхто. Ми не впевнені, чи за рахунок своїх клієнтів Укрпошта не буде закуповувати для продажу пральний порошок. Пропонована законопроєктом №2788-д модель робить безконтрольною Укрпошту.

  По-третє, банки дотримуються правил та нормативів. Банки отримують ліцензію, щоб працювати. Чому це важливо? Банківський бізнес – це особливий вид бізнесу. Особливий тим, що банки працюють з грошима своїх клієнтів. Самих українців. Ми неодноразово бачили масове зняття грошей клієнтами банків під час криз.

  Криза 2020 року проходить без потрясінь. Бо банки були готові до неї і дотримувалися нормативів НБУ. Усіх нормативів, а не лише тих, на які вони були згодні. "Укрпошта" ліцензію не буде отримувати. Встановлення для Укрпошти усіх необхідних нормативів, які захистять кошти вкладників, законопроєкт не передбачає. Натомість у ньому закладено вибірковий підхід до встановлення нормативів – лише тих, які подобаються Укрпошті. Що це означає на практиці? Небезпеку для її клієнтів.

  По-четверте, до роботи банківських відділень та інкасації теж є вимоги. Обладнані сховища, воєнізована охорона, броньовані автомобілі – це лише короткий перелік того, що є у банків. Закон не поширює цих стандартів на Укрпошту. А це вже привід для занепокоєння для всіх – для працівників Укрпошти, для її клієнтів і, безперечно, для нас.

  По-п'яте, конкурентна перевага банків – це фаховий сервіс та технологічність. Працівник банку зможе допомогти клієнту та надати фінансову консультацію. А за потреби працівник банку зможе виявити ризик відмивання грошей.

  У банків є контакт-центри, дистанційні канали обслуговування. У банків є інтернет та мобільний банкінг. Банки інвестують у свій персонал та свої технології щороку колосальні ресурси. За всієї поваги, Укрпошта не готова до цього.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій
Як підняти собі настрій? В час пандемії коронавірусу, як показують соціальні дослідження, рівень щастя в українців різко впав, а все тому, що від нас ...
Sony анонсувала продажі PlayStation 5 Sony анонсувала продажі PlayStation 5
Японська компанія Sony презентувала ігрову консоль нового покоління PlayStation 5.
Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики
Зараз у світі є дуже багато фітнес-браслетів, і в останні кілька років ці пристрої користуються небувалою популярністю у користувачів. На ринку найкра...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми