Верховна Рада України планує збільшити розмір максимальної суми гарантованого відшкодування: спочатку до 400 тис. грн, а з 1 січня 2023 р. — до 600 тис. грн. Зараз ця сума становить 200 тис. грн.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб відшкодовує вкладникам кошти разом з нарахованими відсотками.
«Розпочати виплати гарантованого відшкодування Фонд має не пізніше 20 робочого дня (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500 тис. рахунків, — не пізніше 30 робочого дня) з дня початку процедури виведення банку з ринку», — повідомляє ФГВФО.
Під час тимчасової адміністрації право на гарантоване відшкодування вкладники набувають за договорами:
банківського вкладу, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку;
банківського рахунку.
Після початку процедури ліквідації банку реалізувати право на відшкодування коштів можуть усі вкладники, незалежно від строку дії договору.
Отримати гарантоване відшкодування вкладники можуть через будь-яке відділення банків-агентів Фонду, пред’явивши паспорт та ІПН.
Отже, вкладник набуває права на відшкодування коштів за настання таких обставин:
ухвалення НБУ рішення про визнання банку неплатоспроможним;
наявність на дату ухвалення такого рішення вкладу, відкритого до вказаної дати, на суму понад 10 грн;
складення та затвердження реєстрів вкладників, які мають право на відшкодування, із зазначенням суми виплат для кожного вкладника;
опублікування Фондом оголошення про початок виплат відшкодування на своєму веб-сайті та у газеті («Урядовий кур`єр» чи «Голос України»).
Відкриваючи вклад в банку, обов’язково врахуйте, що є види вкладів, які не відшкодовуються Фондом у разі визнання банку неплатоспроможним.