Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Українці грузнуть у боргових ямах

 • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: борги, кредити

  В Україні за час повномасштабної війни зросла частка непрацюючих кредитів (NPL, прострочення 90 днів і більше) – з 34% до 39% від загальної кількості позик. Однак банки не поспішають масово позиватися до українців за повернення боргів за цими позиками, а отже кредити, швидше за все, продадуть колекторам.

  9117_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)


  Таких висновків дійшли аналітики "Опендатабот". Частка прострочених кредитів серед великих банків виявилася найвищою у державному ПриватБанку – 86%.

  При цьому 2022 року українські банки були сторонами у 56 670 судових справах. Це на 37% менше ніж до початку повномасштабної війни.

  У разі прострочення кредиту банк має два варіанти, як змусити боржника повернути гроші. Перший – це звернення до суду, а другий – продаж боргу зовнішнім колекторським компаніям. У першому випадку банк має шанси отримати всю суму кредиту та повернути витрати безпосередньо на судовий процес.

  "Враховуючи зростання NPL, ми очікували збільшення позовів від банків до судів. Однак цього не відбувається. Отже, банки готуються до продажу кредитних портфелів колекторам, що призводить до збільшення збитків та корупційних ризиків", – вважає Олексій Іванкін, керівник "Опендатабот".

  Справа в тому, що при продажу кредиту колекторам фінустанова в середньому повертає собі лише 10% від суми боргу. Щодо корупційних ризиків, то вони можуть виникати, якщо проблемний портфель продано за заниженою ціною колекторської компанії, пов'язаної з банком, його посадовими особами або відділом стягнень.

  Топ-10 банків, які найчастіше беруть участь у судових процесах, зменшили свою активність у 2022 році. Так, державні ПриватБанк та Ощадбанк подали позовів удвічі менше, ніж у 2021 році. Найбільше падіння позовної роботи спостерігається у А-Банку – втричі.

  "Щоб повертати свої кошти без корупційної складової та роботи з колекторами, банкам потрібно автоматизувати стягнення: спрощувати генерацію позовів, контроль знаходження справ до суду, засідань та рішень, роботи судових виконавців... Держава за останні роки значно покращила судове стягнення: з'явився інститут приватних виконавців та автоматична система блокування рахунків боржників. Це можливість не лише офіційно повернути кредитні кошти до банку, а й покращити власний імідж та рівень довіри від НБУ", – зазначають аналітики.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Футбол: Не лише гра, але й вигідний бізнес Футбол: Не лише гра, але й вигідний бізнес
Футбол не лише захоплююча гра, а й великий бізнес, який має значний економічний вплив на глобальному рівні. Цей спорт залучає мільйони людей як гравці...
Стабілізатори напруги: Забезпечення надійності та ефективності електропостачання Стабілізатори напруги: Забезпечення надійності та ефективності електропостачання
У сучасному світі, де електроніка стала неот'ємною частиною нашого повсякденного життя, стабільність напруги відіграє ключову роль у забезпеченні наді...
Що краще для сучасного геймінгу: монітор чи телевізор Що краще для сучасного геймінгу: монітор чи телевізор
Ще років із 10 тому серед геймерів панівною була парадигма: монітор — для ігор, телевізор — для перегляду фільмів. Сьогодні ситуація вже не така одноз...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми