Банки. Кредити. Депозити, Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

НБУ може прийняти рішення по банківських рахунках українців

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: НБУ, банки, депозити

  Частка гривневих депозитів українців залишається низькою (близько 30% у депозитному портфелі банків, тоді як до повномасштабної війни загалом було 46%). Українці зберігають гроші на потокових рахунках – кошти не працюють на економіку та створюють додаткові ризики (якщо гроші почнуть різко виводити із банківської системи). Щоб виправити ситуацію, НБУ має змінити частину правил.

  6852_1461614318_nb.jpeg (96.86 Kb)


  Є об'єктивні причини. Клієнти в період повномасштабної війни бояться закриття банків, ставки за терміновими гривневими депозитами залишаються низькими (нижче за рівень інфляції), немає впевненості, що курс гривні не продовжить суттєво знижуватися.

  Завдання – переконати українців зберігати свої заощадження на депозитах у ситуації, коли такий депозит не покриє навіть темпи знецінення грошей. Наприклад, ПриватБанк пропонує розмістити депозит на період 18 або 24 місяців під 14% річних без можливості достроково забрати гроші. Водночас очікуваний Нацбанком рівень інфляції 2023-го – 18,7%. Тобто отриманий прибуток не дозволить компенсувати зростання цін, і гроші в банку знеціняться.

  До повномасштабної війни за умов стабільного курсу долара українцям було вигідніше розмістити гривню на депозиті, а не купувати валюту. Ставки на валютних депозитах були низькими, не було гарантій повернення коштів у разі закриття банку. Щоб виправити ситуацію, НБУ має змінити частину правил.

  Зараз із гарантіями гривневих депозитів ситуація інакша. Щоб підтримати банківську систему та заспокоїти клієнтів, ще у квітні 2022-го президент України Володимир Зеленський підписав закон, який на час воєнного стану та протягом трьох місяців після нього гарантує у разі закриття банку повернення всієї суми вкладу. Тобто якщо раніше за законом Фонд гарантування вкладів повертав клієнту закритого банку суму до 200 тис. грн, то зараз зобов'язаний виплатити все до останньої копійки.

  НБУ зі свого боку планує:

  з 7 квітня запровадити тимчасові депозитні сертифікати за ставкою 25%. Банки матимуть змогу отримувати на цьому прибуток і тому теоретично будуть зацікавлені в тому, щоб залучати гроші з ринку: агітувати українців відкривати вклади;
  з 11 травня запровадять пільгові нормативи формування банками обов'язкових резервів на термінові кошти на рахунках фізосіб (0% для фізосіб у гривні).
  Українці, розміщуючи свої гроші у банках, можуть допомогти власній економіці. Без цього розраховувати на відродження повноцінного кредитування не доводиться.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Фінансові інновації: Децентралізація, NFT, ESG та аналітика даних у цифровій епосі Фінансові інновації: Децентралізація, NFT, ESG та аналітика даних у цифровій епосі
На хвилі глобальної цифрової трансформації моделі децентралізованих фінансів (DeFi) все більше домінують у діловому та фінансовому середовищі. У цьому...
Новий гравець на фінансовому ринку Новий гравець на фінансовому ринку
Криптовалюти стали однією з найбільш гучних тем останніх років. Вони з'явилися як альтернатива грошам, акціям та іншим активам, і з того часу набули в...
ChatGPT в Україні: як працює та що там пишуть ChatGPT в Україні: як працює та що там пишуть
ChatGPT, який стрімко здобув популярність у світі, тепер доступний і в Україні, повідомив керівник мінцифри Михайло Федоров.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми