Імпортерам закрили доступ до фіктивного виведення долара з країни.
У Кабінеті міністрів планують обмежити використання псевдоімпортних операцій для незаконного виведення валюти за кордон. У понеділок прийняли зміни до постанови уряду N1392 від 5 грудня 2007 року, в якому був прописаний порядок визначення термінів та умов завершення імпортної операції без увезення товару на територію України, пише "КоммерсантЪ-Украина".
Із документу видалили норму, яка замість "сприяння пожвавленню зовнішньоекономічної діяльності та збільшення платежів до бюджету" призвела до створення схем виведення капіталів.
"Гроші виводили з України начебто для купівлі товару, який повинні були поставляти в треті країни. Вони розраховувались векселями, заборгованість за якими, як правило, була фіктивною. Утім, валютна операція вважалася завершеною, і уповноважений банк знімав її з контролю. При цьому такі дії давали можливість ухилятися від відповідальності за порушення законодавства у сфері валютного контролю", - йдеться в прес-релізі уряду.
Як уточнили в секретаріаті уряду, в ухвалі введуть дозвіл на взаємозалік вимог між учасниками імпортних операцій.
Як розповіли в прес-службі Державної податкової служби, з 2002 року, коли прийняли закон, що регулює зовнішньоекономічні операції, ця схема виведення капіталу за кордон є однією із найпоширеніших. При здійсненні нібито поставки товару у резидента виникала кредиторська заборгованість, зобов'язання погашення якої брали на себе спеціально створювані три-чотири фірми.
"Під цю кредиторську заборгованість проводили авансові платежі, тобто вибудовували ланцюжок зв'язаних між собою резидентів, і капітал виводили під виглядом погашення заборгованості", - пояснили у прес-службі ДПС.
За підрахунками Кабміну, в 2012 році з України під виглядом сплати за товар, який не ввозився, вивели $10 млрд. Тепер операція буде завершеною, коли на рахунок резидента надійде виручка від продажу товару за кордоном, або коли він доведе факт використання купленого товару поза країною.
За словами президента Союзу податкових консультантів Леоніда Рубаненко, на першому етапі контролюватимуть всі етапи угоди: "Але ті, хто придумав цей варіант схеми, завтра придумають інший", - додав він.
Генеральний директор Бюро економічних і соціальних досліджень Валерій Гладкий погодився, що можуть бути інші варіанти обходу заборони. "Поки в Україні не буде сприятливого бізнес-клімату, бізнес шукатиме схеми, щоб мінімізувати свої втрати від сплати податків або витрати на проходження митного контролю", - зауважив Гладкий.
Додати коментар