Україна стала незалежною у забезпеченні себе газом. Досягти ж цього вдалося за рахунок власного видобутку. Проте додаткове паливо для проходження пікового періоду холодів докупити доведеться – однак ідеться про некритичні обсяги у 2-3 млрд кубометрів.
Про це розповів президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар. Він зазначив: після початку бойових дій було зафіксовано "певне зниження видобутку" – проте надалі:
було "не допущено подальшого падіння видобутку";
відбулося "деяке нарощування всього цього".
"Це надзвичайно важливо, бо означає, що ми не залежимо ні від Сходу, ні від Заходу з погляду імпорту газу. Імпорт означає, що нам потрібно щось купити, тому що свого не вистачає. Є невеликі обсяги імпорту, вони заплановані, але це абсолютно не критичний рівень", – сказав Гончар.
Утім, наголосив він, споживання газу в країні скоротилося. Тому перехід на фактично повноцінне самозабезпечення не є "сильним приводом для гордості". Причинами ж зниження споживання газу в Україні, за його словами, є:
війна;
зупинка у зв'язку з різними факторами газомістких галузей.
"Відповідно, нам вистачає газу. Однак на піку споживання, на піку зимових холодів, очевидно, буде певний обсяг імпорту газу, але знову ж таки це не матиме якогось критичного характеру. ...Можливо, нам знадобиться до 2-3 млрд кубічних метрів імпорту газу для подолання цього пікового споживання", – констатував Гончар.
Українців попередили про можливе зростання тарифів на газ
Водночас, зазначив він, після завершення цьогорічного опалювального сезону (зазвичай закінчується 15 квітня) в Україні можуть підвищити ціни на газ. Серед причин передбачуваного зростання розцінок – необхідність розвивати власну добувну промисловість, а також підтримувати вже наявну інфраструктуру в належному стані.
Водночас, за словами Гончара, під час цього ж опалювального сезону очікувати підвищення не варто. Адже якби такий перегляд тарифів було заплановано, то його заздалегідь би анонсували.
"Але, так чи інакше, без перегляду тарифів на газ теж не обійтись. Адже якщо ми хочемо дбати про збільшення власного газового видобутку, то потрібно десь брати на це кошти. І в цьому контексті, звісно, можна говорити багато про залучення іноземних інвестицій чи інвестицій власних, внутрішніх інвесторів, але, так чи інакше, підтримання всієї газової інфраструктури, інфраструктури доставки газу ...тариф потрібно переглядати", – констатував Гончар.
При цьому він наголосив: річ ще й у тім, що паралельно зростають як ціни на матеріали та комплектуючі, інші тарифи. Наприклад, на електроенергію, "яка використовується і в газовій галузі".
"Так чи інакше, ці тарифи відповідно потрібно буде переглядати. Так, це непопулярний захід, він завжди був непопулярним", – резюмував експерт.