Бензин та енергетика, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Транзит російського газу в ЄС зупинено - до чого це призведе

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: транзит газу, рф

    Росія остаточно втратила європейський газовий ринок: транзит газу через українську ГТС зупинили. Контракт між "Нафтогазом" та "Газпромом" закінчився 31 грудня 2024-го, а новий документ не підписали. При цьому шансів підписати такий договір в умовах повномасштабної війни небагато. Поки Придністров'я залишається без газу, а словацький лідер вигадує, як помститись президенту Володимиру Зеленському, ціни на газ у Європі зросли всього на 5% (до €50 за МВт·год). Це остаточно доводить: Європа більше не залежить від російського газу.

    2730_14620586_gaz.jpg (32.34 Kb)

    Про те, як зупинився транзит і до чого це призведе, читайте в матеріалі.

    Кінець епохи російського газу: чому транзит зупинили

    Транзит російського газу в ЄС зупинено. Впродовж десятиліть Росія заробляла сотні мільярдів доларів, поставляючи блакитне паливо в країни Європи. Очільник Кремля Володимир Путін використовував газ як зброю, шантажуючи та створюючи штучні кризи. Але ця епоха залишилась позаду.

    Україна більше не має зобов'язань забезпечувати транзит російського газу в Європу. Якщо до кінця грудня 2024-го діяв підписаний п'ятирічний контракт, то зараз жодних зобов'язань немає.

    Ще кілька місяців тому розглядали варіант заміни російського на "азербайджанський газ". Насправді Азербайджан викуповував би російський газ і з Росії через Україну продавав би його в ЄС. Така схема кардинально ситуацію не змінила б: країна-агресор зберегла б свій вплив на європейський ринок.

    "Зазвичай питання газових контрактів вирішувалось в останні дні грудня вже під новий рік. Були розмови, що транзит можна продовжити на певних умовах, пояснивши це гуманітарною метою. Бо і Придністров'я лишилось без газу, і деякі європейські партнери б'ються в істериці", – розповідає OBOZ.UA співрозмовник в уряді. При цьому міністр енергетики Герман Галущенко, як додає співрозмовник, був проти продовження транзиту російського газу.

    Офіційна позиція України: Росія за рахунок продажу своїх енергоресурсів має кошти для фінансування війни, тому не можна допомагати їй експортувати газ. "Росія втрачає ринки, вона буде зазнавати фінансових втрат. Європа вже ухвалила рішення про те, щоб відмовитися від російського газу. І європейська ініціатива Repower EU передбачає саме те, що сьогодні зробила Україна", – заявив міністр енергетики Герман Галущенко.

    Об'єми постачання газу через Україну за останні кілька років і так скоротились до історичного мінімуму (і це на фоні зупинення інших маршрутів). Більшість країн ЄС відмовилась від палива з країни-агресора. Яскравий приклад – Німеччина. До великої війни німці на 60% залежали від російського газу. А вже два роки тому підписали додаткові контракти з норвезькою Equinor. З того моменту на 60% Німеччина залежить від Норвегії.

    Також німці підписали контракти на постачання скрапленого газу від американських ConocoPhillips і Venture Global. Часу для того, щоб знайти заміну російському постачальнику, було достатньо. ЄС зміг подолати історичну залежність від російського газу, яка розпочалась ще за часів СРСР.

    Україна, ЄС, Придністров'я та Росія: як та на кого вплине припинення транзиту

    Україна: більше доведеться платити бізнесу, а для ГТС доведеться шукати нове застосування
    На засіданні уряду прем'єр-міністру Денису Шмигалю відзвітували директор "Оператора ГТС" (ОГТС) та профільний міністр. Мовляв, система підготовлена до роботи в умовах відсутності транзиту російського газу. Щоправда, "Оператор ГТС" позбувся свого доходу, бо фактично працював за рахунок надходжень з РФ. Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) в чотири рази підвищила тарифи ОГТС. На населення це не вплине, а ось промисловим споживачам доведеться платити більше.

    "Тарифи на газ і тепло для побутових споживачів у разі затвердження тарифу Оператора газотранспортної системи України не змінюються, вони зафіксовані на весь опалювальний сезон", – заявив голова НКРЕКП Юрій Власенко під час розгляду цього питання на засіданні комісії.

    За оцінками консалтингової компанії ExPro, Україна отримала від Росії за транзит за час дії п'ятирічного контракту 6,2 млрд доларів. Тобто в середньому компанія втрачатиме по 1,2 млрд доларів (також знизяться і видатки на забезпечення транзиту). Для порівняння: за підсумками 9 місяців 2024 року Група Нафтогаз отримала 23,3 млрд грн чистого прибутку. Це близько 554 млн доларів в еквіваленті.

    Українські газові сховища одні з найбільших у Європі, а газотранспортна-система здатна прокачувати 146 млрд кубометрів. Ймовірно, вже після війни, коли безпекова ситуація стабілізується, українському уряду доведеться попрацювати над тим, щоб ГТС продовжувала функціонувати.

    ЄС: погрози Фіцо та пусті звинувачення
    Угорщина та Словаччина – дві країни ЄС, які наполегливо ігнорували необхідність шукати альтернативу російському газу. Угорщина отримує блакитне паливо через "Турецький потік", а ось Словаччина без українського транзиту купувати дешеве блакитне паливо з РФ не може.

    Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо останніми тижнями був чи не головним ньюз-мейкером Європи. У грудні після того, як Зеленський заявив про намір не продовжувати транзит, Фіцо поїхав у Москву та зустрівся з Путіним. "Зустріч була реакцією на відповідь президента України Зеленського на моє особисте питання в четвер, коли він сказав, що проти будь-якого транзиту газу через Україну на нашу територію", – пояснив Фіцо контакти з кремлівським очільником.

    Фактично Фіцо зізнався, що він використав Путіна, щоб насолити Зеленському. Коли це не спрацювало, Фіцо пригрозив перестати продавати електроенергію Україні (в результаті Словаччина може втратити 200 млн доларів щороку), а потім заявив, що готовий скоротити підтримку українських біженців.

    "Оголошую, що ми готові вести переговори і домовитися в коаліції про припинення поставок електроенергії та значне скорочення підтримки українських громадян, які перебувають на території Словацької Республіки", – заявив Фіцо. Однак ані припинення електроенергії, ані скорочення допомоги біженцям кардинально ситуацію не змінять. Україна може компенсувати зупинення імпорту струму, наростивши поставки з інших країн.

    Хоча пізніше державний оператор електромереж Словаччини SEPS запевнив, що продовжить постачати електроенергію в Україну і виконуватиме підписані контракти, що і сталось після 31 грудня. Але навіть в разі бойкоту з боку Словаччини, інша європейська країна Польща погодилась закрити дефіцит електроенергії в Україні.

    Придністров'я: ситуація дійсно складна
    Найгірша ситуація в Придністров'ї, де проживає близько пів мільйона осіб. Раніше "Газпром" постачав проросійському уряду газ безкоштовно, а тепер поставки зупинено. "Молдовагаз" заявила, що готова допомогти Придністров'ю купити блакитне паливо за кордоном на заміну російському паливу.

    Однак коштів на закупку газу немає. "Газпром" платив Придністров'ю газом, чим фактично допомагав утриматись проросійському уряду. Крім того, Росія вже кілька десятків років тримає на території Придністров'я близько 1700 своїх військових.

    "Придністров'ю з гуманітарною метою може допомогти ЄС. Йдеться про 5,7 млн кубометрів на добу. Чому цим питанням не займались, думаю, можливо через свята, європейська бюрократія і без того дуже повільна", – розповідає співрозмовник OBOZ.UA в українському уряді. Про те, що з 1 січня може припинитись постачання газу в Придністров'я, було відомо заздалегідь. Однак підготовку до цього провалили.

    Через відсутність газу в Придністров'ї:

    повністю припинено роботу всіх промислових підприємств, окрім продовольчих;
    відключено централізоване опалення та гаряче водопостачання;
    запасів газу вистачить лише на 10-20 днів, залежно від району.

    Неофіційно також звучав сценарій збереження мінімальних об'ємів транзиту російського газу через Україну з гуманітарною метою та для поставок виключно в Придністров'я. Однак вартість транзиту в такому випадку мала бути значно вищою.

    В ExPro зазначають: "востаннє постачання російського газу через Україну зупинялося у 2009 році (7-20 січня) через неврегульовані питання між Україною та Росією щодо умов постачання та транзиту газу. Крім того, у 2006 році (1-4 січня) Росія також зупиняла постачання газу через Україну через розбіжності між "Нафтогазом України" та "Газпромом" щодо цін на газ та тарифів на транзит". Однак ще жодного разу не було ситуації, коли транзит російського газу планували зупинити через Україну назавжди.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми