Бензин та енергетика, Тарифи. Ціни. Штрафи Автор: RomanK Друкувати

Як зміняться тарифи на світло в Україні з лютого

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: тарифи на світло

    В Україні тариф на електроенергію можуть не змінювати навіть після закінчення опалювального сезону. При цьому з 1 лютого зміняться умови для тих, хто опалює помешкання електрикою. Якщо за старими правилами пільговий тариф на опалення скасовували у разі значного споживання, то за новими правилами його зафіксують на певний обсяг електроенергії.

    2159_29_main_new_1509094336.jpg (82.85 Kb)

    Про те, як зміняться тарифи в Україні та що варто знати про останні зміни, читайте в матеріалі.

    Коли та як можуть змінити тариф на електроенергію?

    Постанова Кабміну №632, якою передбачено тариф на електроенергію в розмірі 4,32 грн за кВт*год, діє до 30 квітня 2025 року. Далі є кілька варіантів: або вартість струму збільшать, або термін дії постанови продовжать ще на рік. Досвід минулих років показав, що обговорення щодо збільшення тарифу на електроенергію зазвичай фіналізуються вже в травні, а вартість струму зростає з червня-липня.

    Зараз в уряді підвищення тарифу на струм не обговорюють. У Міністерстві енергетики вкрай неохоче коментують цю тему. Міністр Герман Галущенко під час свого виступу в Раді заявив, що піднімати тариф не планують. "За тими розрахунками, які ми бачимо вже по факту проходження за пів року, коли цей тариф був запроваджений, він дає можливість збалансувати фінансовий ринок і не накопичувати борги саме у цьому сегменті", – сказав він.

    За інформацією, ймовірно, про підвищення тарифу після завершення опалювального сезону не йдеться. "Зараз умови не ті", – коротко пояснюють співрозмовники. Якщо війна закінчиться цього року, то підвищення тарифів може відбутись за наполегливої рекомендації міжнародних партнерів та кредиторів. Однак разом з тим після завершення війни мають відбутись парламентські та президентські вибори. А політики вкрай неохоче йдуть на непопулярні кроки напередодні виборів.

    Час від часу в інформаційному просторі з'являються "зливи" щодо планів змінити ціни на електроенергію. Однак жоден із цих сценаріїв всерйоз не обговорюють. Зараз є розуміння, що після війни треба буде поступово відмовлятись від субсидіювання всіх українців постановою про PSO (Public Service Obligation, ПСО). Нині постанова уряду про ПСО зобов'язує постачальників струму продавати електроенергію за фіксованим тарифом.

    Якщо цю постанову скасують, ціна формуватиметься так само, як зараз формується тариф на воду: шляхом підрахунку вартості складових тарифу та узгодження розрахунків з Нацкомісії з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). "Це питання після війни", – пояснюють співрозмовники OBOZ.UA в уряді.

    Що вже змінили в уряді?

    Кабінет міністрів змінив тариф для тих українців, які використовують електроенергію для опалення. Важливо зазначити, що йдеться не про споживачів, які мають електричні обігрівачі чи встановили електричну теплу підлогу як додаткове джерело тепла. Щоб перейти на спеціальний тариф, треба щоб у паспорті на будинку чи квартиру було зазначено електричний тип опалення помешкання.

    Цей "спеціальний" тариф діє з жовтня та до 30 квітня 2025-го. Але якщо раніше ним можна було користуватись тільки тим, хто витрачає на місяць до 2000 кВт*год струму, навіть якщо використати 2001 кВт*год, то за весь обсяг довелося б платити за повним тарифом. За новими правилами: пільговий тариф діятиме на 2000 кВт*год струму, навіть якщо використовувати більше.

    "Діяв такий принцип: до 2000 спожитих кВт на місяць – 2,64 грн/кВт*год, понад 2000 кВт на місяць – 4,32 грн/кВт*год. Якщо споживання перевищувало норму хоча б на 1 кВт, то застосовувався звичайний тариф на весь обсяг. Зараз Уряд затвердив зміни, які фіксують тариф на рівні 2,64 грн/кВт*год за перші 2000 кВт незалежно від загального обсягу споживання. Ті, хто використає понад норму у 2000 кВт*год, усе одно матимуть фіксований пільговий тариф за ці перші 2000 кВт/год. А вже починаючи з 2001-го кВт тариф застосовуватиметься звичайний", – пояснює директорка ТОВ "Волиньелектрозбут" Оксана Гентіш.

    Гентіш уточнює: застосовуються також коефіцієнти зонного обліку за періодами часу. Якщо у цих споживачів, хто користується лише електроопаленням або проживає у негазифікованих багатоквартирних будинках, встановлено двозонний лічильник, то діє також і "нічний тариф". Він застосовується до встановленої фіксованої ціни на перші 2000 кВт*год.

    "До прикладу, той побутовий споживач, у кого двозонний лічильник, за умови, що в нього зареєстрована електроопалювальна установка, матиме право на тариф 1,32 грн в період з 23:00 до 7:00 в межах загального (день і ніч) споживання перших 2000 кВт*год на місяць під час опалювального сезону", – пояснює директорка.

    Скільки коштує електроенергія в Україні та в ЄС?

    В Україні все ще один із найменших тарифів на електроенергію в Європі. Серед 39 країн (дивіться інфографіку), дані про які збирає Євростат, у 29 країнах тариф на струм вищий, а в 9 – менший. Зокрема, менше платять мешканці Туреччини, Грузії, Боснії та Герцеговини, Сербії, Угорщини, Чорногорії, Албанії, Північної Македонії та Болгарії. В останній країні тариф майже відповідає українському рівню. Варто зазначити, що Євростат у своїй статистиці використовує дані ще за 2024-й, отже, деякі цифри, що використані в порівнянні, вже могли застаріти.

    Наприклад, у сусідній Молдові з січня 2025-го тариф на електроенергію підвищили до 4,1 леїв за кВт*год, або до 10,3 грн. Щоправда, це скоріше тимчасовий вимушений крок. Молдавська ДРЕС розташована в Придністров'ї та використовувала для генерації безкоштовний російський газ. З 1 січня 2025-го Росія перестала постачати блакитне паливо в проросійську невизнану республіку Придністров'я. Тож тепер Молдова купує струм у Румунії. Однак Молдова готова за допомогою ЄС постачати газ у Придністров'я, тож роботу ДРЕС можуть відновити.

    Після закінчення війни Україні доведеться інвестувати значні кошти у відновлення та посилення своєї енергетичної незалежності. Водночас економічна ситуація залишатиметься складною, тож коштів для того, щоб компенсувати більш низькі тарифи для населення, може не вистачати. Підвищення тарифів на електроенергію неминуче, проте принаймні найближчим часом планів перегляду цін немає.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Trust Wallet тепер доступний у Telegram: нові можливості для управління криптовалютою Trust Wallet тепер доступний у Telegram: нові можливості для управління криптовалютою
Світ криптовалют стає дедалі зручнішим та інноваційнішим, і тепер Trust Wallet інтегровано з Telegram. Це відкриває ще більше можливостей для користув...
Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми