Підвищення вартості енергоносіїв посилить інфляційний тиск та зумовить потребу в збільшенні субсидій для населення.
Національний банк України припускає поступове коригування тарифів на житлово-комунальні послуги у наступні роки, однак терміни й параметри їхнього перегляду є сферою невизначеності та ризиком для прогнозу інфляції. Про це йдеться в Інфляційному звіті регулятора.
"Очікується, що в поточному році чинні тарифи на газ, опалення і постачання гарячої води не переглядатимуться. Проте складний стан в енергетиці та фіскальна консолідація, імовірно, зумовлять поступове коригування цих тарифів у наступних роках", - йдеться у документі.
Зокрема, припускається початок поступового приведення їх до економічно обґрунтованих рівнів з 2026 року. Проте невизначеність із термінами та величиною коригування енергетичних тарифів є суттєвим ризиком для прогнозу інфляції.
В НБУ зазначають, що подальше відтермінування рішень щодо підвищення тарифів зумовить нижчу інфляцію, але накопичуватиме квазіфіскальні дисбаланси і погіршуватиме фінансовий стан державних енергокомпаній. Водночас зростатимуть ризики нестабільності на енергоринку, погіршуватиметься інвестиційний потенціал галузі, а ціновий тиск лише відкладатиметься на майбутнє.
"Натомість достатньо швидке та суттєве підвищення вартості енергоносіїв для усунення дисбалансів у енергетичному секторі посилить інфляційний тиск у відповідному періоді та зумовить потребу в збільшенні субсидій для населення", - зазначає регулятор.