Ціна палива в роздробі залежить не тільки від курсу долара.
На цьому тижні ціни на бензин побили історичний рекорд. Паливо на АЗС дорожчало кожен день, в середньому на 50 коп. В результаті, за минулі сім днів середньозважена вартість бензину підвищилася на 2,5 грн. У п'ятницю А-92 і дизпаливо преміальні заправники предлагаді вже по 20,50 грн/л, а А-95 – по 21 грн/л.
При стабілізації курсу гривні ціни на АЗС також заспокояться і почнуть реагувати на ціни нафтового ринку (як було вже неодноразово раніше).
Системно ж зменшити залежність цих цін про курсових коливань можна тільки за рахунок розвитку вітчизняної нафтопереробки. Формально, в Україні є сім підприємств, які можуть виробляти автомобільне паливо: шість нафтопереробних заводів (НПЗ) та Шебелинський газопереробний завод (ГПЗ).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бюджет дня закоханих в Україні - 2015
Світові ціни
Станом на 9 лютого цього року, середня світова ціна на бензин становила $1,04 за літр, але розкид цін між країнами дуже великий. Як правило, в багатьох країнах ціни вище, а в бідних і країнах, які виробляють і експортують нафту – ціни нижчі. Єдиним винятком є США, економічно розвинена країна з низькими цінами на бензин. Пояснюється така різноманітність цін застосуванням в країнах різних податків і субсидій на бензин.
Але працюють зараз тільки Кременчуцький НПЗ і Шебелинський ГПЗ, а Одеський НПЗ знаходиться в полурабочие стані. Спільна біда всіх цих підприємств – технічна відсталість, тому паливо виробляється невисокої якості і з великими втратами сировини.
Для стимулювання їх модернізації держава могла б піти на скасування ПДВ при імпорті нафти з метою переробки, встановити пільгових мита на ввезення обладнання, необхідного для модернізації НПЗ, а в міру розвитку вітчизняного виробництва – вводити мито на імпорт палива. Тим більше, що для внутрішнього виробництва палива здешевлення гривні – на благо.