На сьогоднішній день, частка фальсифікованого бензину в Україні становить 25%.
Фальсифіковане пальне приносить шкоду як автомобілю, так і бюджету країни. За словами президента асоціації ринку нафтопродуктів україни Леоніда Косянчука: "Контрабанда від фальсифікату відрізняється тим, що це якісний продукт. В такому випадку, страждає бюджет, але не страждають споживачі. А фальсифікат, якого на ринку вже 25%, за нашими оцінками, зовсім інша справа".
Всьому виною високі податки, які стимулюють зростання цін на паливо. Така ситуація змушує скорочувати обсяг виробництва. Мимоволі, руки тягнуться до реалізації контрабанди. А ще гірше, коли вони тягнуться штовхати фальсифікат бензину. В народі таку собі суміш прийнято називати "бодягою". Такого роду рідина пропонують споживачеві в якості звичайного бензину, яким він постійно звик заправлятися. Звідси ж і беруться з часом проблеми з коробкою передач, яка не в силах довго терпіти таку якість пального. Леонід Косянчук зазначив, що фальсифікована продукція виробляється всередині ринку: "Це, може бути, крадений газовий конденсат. Перевірити це дуже легко. Зазвичай їх перевозять не в каністрах, а в залізничних цистернах. Навіть ми, не маючи прямого доступу до цієї інформації, відстежуємо це - на чию нафтобазу йдуть газові конденсати, на чию нафтобазу йде реактивне паливо, яке розмитнюється за 19 євро за тонну, замість 202-ух. Потім, з цієї нафтобази дивним чином виходить сортовий бензин".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт пояснив, як знизити вартість бензину
У цій ситуації може врятувати тільки одне - можливість відмовитися від прив'язки до іноземної валюти, яка і провокує розвиток тіньового ринку нафтопродуктів. Але чи це можливо?
Як вважає директор "консалтингової групи А-95" Сергій Куюн, уряд може впливати на ринок палива. Адже бензин міг би впасти в ціні, якщо б акциз на нього не мав прив'язку до валюти: "Уряду нашої країни потрібно терміново знизити податки і фіксувати їх у гривні. Інакше валютні коливання і далі будуть сприяти зростанню обсягів фальсифікату на тіньовому ринку".