Сьогодні ніхто не буде сперечатися з приводу економічної переваги використання дизельного або газового палива в порівнянні з бензином. Але от питання: що вигідніше - газ або дизпаливо?
Якщо порівняти вартість 1 л палива і 1 кубометра газу, то перевага явно на користь останнього - газ майже в два рази дешевше (в середньому близько 25 грн. за літр ДТ і 14 грн. за куб СПБТ). При цьому слід враховувати додаткові витрати на установку газової апаратури (близько $550 для 4-циллиндрового мотора за установку четвертого покоління), реєстрацію в ДАІ. З дизелем простіше - купив і користуйся, на СТО потрібно їздити однаково регулярно.
Як і слід було очікувати, однозначну відповідь на питання, винесене в заголовок, дати не можна. Необхідно врахувати масу нюансів, озброїтися калькулятором і... все одно реальність буде дещо іншою. Тут і непередбачені поломки, і стрибки цін на паливо і т. д.
Тим не менше, основні правила вибору вже давно довели своє право на життя у процесі реальної експлуатації, про них і поговоримо. Основним аргументом проти дизельного мотора вважається висока вартість технічного обслуговування та ремонту.
Як контраргумент можна навести той факт, що дизель має значно більший моторесурс, хоча все залежить від конкретної модифікації. Міжсервісний пробіг більшості моделей сьогодні уніфікований, і однаковий як для дизельного, так і для бензинового мотора. Вартість ТО у дизеля вище, але газове обладнання також вимагає додаткових витрат.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Секрет успіху Volkswagen Transporter: 65 років випуску
У будь-якому випадку, при покупці автомобіля б/у, треба бути або повністю впевненим у хорошому стані дизельного мотора (прозора історія машини, ретельна діагностика, невеликий реальний пробіг), або не ризикувати і брати бензиновий варіант. Якщо ж ви вибираєте серед нових авто, можна довіритися здоровому глузду і особистим уподобанням.
Основні критерії вибору
Пробіг. Чим більше річний пробіг, тим швидше "відбиваються" витрати на установку газу. Багато таксомотори в Україні використовують газ як паливо, але тут основну роль грає ціна автомобіля. Європейські таксопарки воліють дизельні машини, вибираючи високу надійність і збільшений моторесурс. Можна сказати, що якщо ваш річний пробіг менше 30 тис. км, то має сенс віддати перевагу дизелю.
Відповідність двигуна наших умов експлуатації. Не секрет, що багато автовиробників поки не ризикують торгувати своїми дизельними модифікаціями в Україні, посилаючись на низьку якість місцевого палива. Мабуть, у них є серйозні підстави для цього. Тому, вибираємо авто з моделей, офіційно представлених на нашому ринку.
Обсяг. Ще кілька років тому економічно обґрунтованим був перехід на дизель при виборі двигуна від 2 л і вище. Сьогодні ця планка змістилася до об'ємом 1,3 л (дизель Fiat, удостоєний титулу "двигун року" ще в 2005 р.). Враховуючи технічний прогрес та поступове впровадження сучасних вимог для продаваного палива в Україні, слід очікувати, що дизель буде отримувати у нас все більше визнання.
Гарантія. Далеко не кожен автовиробник дозволить установку газу в гарантійний період експлуатації. Якщо і буде отримано дозвіл, то установка буде доручена тільки акредитованим СТО. Цей момент краще з'ясувати заздалегідь.
Ціна питання. Завдяки прийнятому закону про спецпошлинах різниця між моделями з дизельним і бензиновим моторами істотно скоротилася. При різниці в менш ніж тисячу доларів, краще відразу брати дизель.
Реальна різниця у витратах на паливо
Поки ми оцінювали переваги і недоліки обох типів палива, не заглиблюючись в технічні нюанси. Насправді, економія на вартості газу не настільки велика, адже витрата палива порівняно з дизельним двигуном того ж об'єму буде істотно більше.
Судіть самі. Сучасний дизель приблизно на 30% економічніше бензинового аналога. На його витрата газу збільшиться ще приблизно на 5%, якщо немає витоків і проведена ретельна регулювання. На практиці витрата виходить більше розрахункових параметрів.
Виходить, що менш ніж за 30 тис. км окупити установку газового обладнання не вийти.
P. S.
Ще раз нагадуємо, що наведені вище міркування і рекомендації справедливі для нової машини, а вибір вживаного автомобіля дуже індивідуальний.