Україну знову починає накривати хвиля підробленого бензину, б'ють тривогу експерти паливного ринку.
На тлі знижаючогося споживання нафтопродуктів через їх дорожнечу (за даними однієї консалтингової групи з початку року бензин А-95 подорожчав з 16,96 до 19,77 грн / л або майже на 3 грн / л, ціни в країні зросли на 40 %, а реальні зарплати "всохли" майже на 16%) все більше водіїв, які не переобладнали свої автомобілі на скраплений газ, починають шукати, де б заправитися дешевше.
Директор "А-95" Сергій Куюн стверджує, що до 15% ринку сьогодні - фальсифікат, а рік тому було менше 10% і то на периферії.
"За офіційними даними Держстатистики, за 1 півріччя 2015 Україна спожила без малого 1,124 млн. т бензину. Своє виробництво склало 305 тис. т, очевидно, що решта 819 тис. т - імпорт. Але через митницю пройшло всього 705 тис. т. Звідки взялися 114 тис. т, або майже 10% ринку? " - ставить питання експерт.
При нинішніх цінах на паливо це означає, що кожен проданий мимо каси літр приносить 1 грн, це від третини до половини всього прибутку АЗС, тому сенс у "ліваку" є.
"Розмір тіньового ринку бензину в першому півріччі можна оцінити мінімум в 275 тис. т, а за весь рік на ринку буде близько 550 тис. т нелегальних нафтопродуктів, які віднесуть з держбюджету до 8 млрд грн", - підрахував Куюн.
І сам відповідає на нього: цей "бензин" був проведений в Україну на легальних і нелегальних підприємствах шляхом змішування компонентів моторного палива. Про те, що його завозять на конкретні нафтобази, причому у великих кількостях, говорить статистика ж / д перевезень, а також те, що деякі навіть брендові мережі АЗС продають "95-й" і навіть "95-й євро" бензин, але при цьому офіційно не імпортували його ні літра. Крім того, на думку Куюна, статистика не враховує ще й продаж підробленого бензину "мимо каси". Сенс у цьому з'явився з січня 2015 року, коли був введений 5% збір з роздрібних продажів підакцизних товарів.
З ним згоден і заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев. На його думку, торговці "бодягою" знахабніли тому, що держава з ними ніяк не бореться.
Причини дві: перша - немає грошей для перевірок, а друга - якщо навіть експертиза покаже, що паливо підроблене, в АЗС відразу з'являється "дах", причому озброєний і одягнений в камуфляж з нашивками якого-небудь "добровольчого батальйону". Хто насправді стоїть за ними, залишається, за словами Рябцева, тільки здогадуватися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Реформи Яресько піднімуть ціну на бензин у два рази
"З такими "нелегалами" представники великих мереж АЗС зараз бояться зв'язуватися, щоб не втратити бізнес або не опинитися фізично знищеним. У підсумку споживач залишається один на один з проблемою "бодяги", бо навіть наявність чека не гарантує, що ви доведете свою правоту ", - констатує Рябцев.
За словами Куюна і Рябцева, найбільше за обсягами "бодяги" продається в Києві, бо там найбільше споживання палива. А ось у відсотковому відношенні лідирує провінція.
"У столиці у споживача хоча б є вибір заощадити або переплатити, а от у глибинці такого вибору немає", - сказав нам Рябцев.
5 ознак підробленого бензину розповіли експерти.
1. Ціна нижче ринкової на 2-3 і більше гривні. Враховуючи, що прибуток легальних виробників після сплати податків складає всього 2-3 грн, не може бути, щоб А-95 коштував сьогодні не 18-18,5 грн, а 15-16 і менше.
2. АЗС розташована в непримітному місці: промзоні, гаражному кооперативі, на ній немає "Куточка споживача", або він не оформлений, персонал відмовляється повідомити інформацію про походження палива і надати сертифікат якості, хоча зобов'язаний це зробити.
3. Паливо пахне не бензином, а має різкий "хімічний" запах.
4. Колір бензину повинен бути світло-жовтим або зеленуватим, а не жовтувато-корочневим, а налитий в ємність бензин - прозорим, а не каламутним.
5. Якщо капнути бензином із заправного пістолета або каністри на руку, чистий продукт швидко випаровується і сушить шкіру, а не розмазується жирним плямою - це ознака домішки дизпалива.