Бензин та енергетика, Інтерв'ю Автор: RomanK Друкувати

"Газпром" посипався: програє позов за позовом

  • Джерело: gazeta.ua.  → Ключові теги: Газпром

    Російський монополіст Газпром зазвичай програє судові справи про перегляд умов контрактів на постачання енергоресурсів до Європи.

    9345_86327551-0a62-4f73-8bb7-c770b020e6d5_mw1024_s5.jpg (20.94 Kb)

    Про це розповів керівник енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.

    Чому низка європейських споживачів "Газпрому" нині вимагають перегляду цін?

    - "Газпром" традиційно завищує свої ціни на газ при реалізації, а сьогодні ринок палива в ЄС стає все більш конкурентним. Зазвичай договори між "Газпромом" та європейськими компаніями-споживачами передбачають, що сторони можуть переглядати положення контрактів відповідно до змін ситуації на ринку в арбітражних судах. Ця хвиля проваджень з перегляду цін на російський газ є далеко не першою. Європейські партнери російського монополіста час від часу вимагають перегляду договорів та успішно захищають свої інтереси.

    Які шанси європейські компанії мають цього разу?

    - "Газпром" жодного разу не виграв суд, коли його споживач мав резонні причини вимагати перегляду контрактів. Він зазвичай намагається не доводити справу до арбітражу. Його тактика полягає в тому, щоби спочатку жорстко відмовити претензіям партнера. Потім, вже на стадії передарбітражного розслідування, росіяни з'ясовують для себе, наскільки сильні вони мають позиції у суперечці. І коли відчувають, що для справа пахне смаленим, ідуть на поступки. "Газпром" пропонує мирову угоду, фактично виконуючи вимоги незадоволеного клієнта. Загалом цю тактику можна описати так: "Бери по максимуму, будуть проблеми - дамо задній хід".

    Така поведінка Європи вплине на російський проект "Північний потік-2"?

    - Не надто. Справа в тому, що це, в першу чергу, політично мотивований проект. Економічна його складова - дуже другорядна. Крім цього, у всій цій історії з новою ниткою газопроводу по дну Балтійського моря є й величезна корупційна частина. Взагалі діяльність "Газпрому" можна розділити на дві сторони. З одного боку, компанія займається рутинним видобутком, транзитом та реалізацією газу. Це відомо всім. Але є й ще один бік бізнесу "Газпрому" - це швидкий та надзвичайно прибутковий заробіток на реалізації величезних, політично мотивованих та абсолютно непотрібних з економічної точки зору проектів. На таких будівництвах газопроводів за декілька років освоюються мільярдні бюджети.

    При цьому "розпил" здійснюється і в співробітництві зі, скажімо, німецькими компаніями. Останні потужно підтримують "Газпром" усупереч Єврокомісії. Підкидаючи такі великі проекти, росіяни дають багато кому серед політиків і газових топ-менеджерів в Європі добре заробити на відкатах. Тому непотрібний "Північний потік-2" сьогодні й має місце. В політичних проектах "Газпрому" в Європі працюють невидимі корупційні механізми. Лібералізація газового ринку не надто сильно впливає на них.

    Наскільки серйозно "Газпром" готові підтримувати "друзі" на газовому ринку Європи?

    - Сформовані цілі механізми лобіювання інтересів російсько-європейського співробітництва, але не треба переоцінювати ці зв'язки.

    Німеччина, Італія певною мірою готові підтримувати інтереси "Газпрому" в Європі, але тільки поки їхні власні з ними співпадають. У будь-який час ключові економічні союзники Москви в Європі зможуть також, спираючись на трансформацію газового ринку, вимагати від росіян суттєвого перегляду умов постачання газу на свою користь, а це вже буде серйозним ударом.

    Наприклад, німецький концерн RWE Transgas виграв гучну справу в арбітражі проти "Газпрому" в жовтні 2012 року. І лібералізація європейського ринку вимушує "Газпром" все більше поступатися позиціями.

    Яке нині загалом становище "Газпрому" на газовому ринку Європи?

    - Сьогодні вже можна говорити про те, що він контролює тільки третину всього обсягу постачань газу до країн ЄС (а скільки контролював?). Поки зберігає сильні позиції в Східній та Центральній Європі, але зустрічає потужний тиск з боку інший експортерів - Норвегії та Алжиру.

    Катар також після другої газової кризи з 2012 року підняв свою частку до 8 відсотків. Ефект мають і перші поставки американського зрідненого газу.

    Слабкість "Газпрому" полягає в небажанні змінювати свою стратегію. Він мав би працювати на зниження ціни на свій продукт - це б значно розширило його клієнтську базу в Європі. Те, що не робить цього вкотре підкреслює: "Газпром" - це не тільки бізнес-структура, а скоріше один із найважливіших інструментів зовнішньої політики Росії. Кремль використовує блакитне паливо як політичну зброю, сприяючи посиленню залежності цілих націй від газової "голки".

    Але світ змінюється, і час диктату постачальника спливає. Європа розуміє свою слабкість у цьому питанні і займається лібералізацією газового ринку з 1998 року. Намагається обмежувати домінування одного гравця. Вже сьогодні ціни на спотовому ринку є нижчими за газпромівські. І чим більше диверсифікується база постачальників, тим більше слабшає газова зброя Кремля. Останні дві зими були теплими, Європа реалізує програми енергоефективності, знижує споживання палива. Це неминуче б'є по виручці "Газпрому".

    Нагадаємо, що низка європейських компаній - Shell Energy Europe, датська DONG Naturgas A/S, польська PGNiG, турецька BOTAS Petroleum Pipeline Corporation і голландська GasTerra вимагають перегляду цін за постачання газу від російського "Газпрому" в арбітражних судах.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми