В Україні продовжують зростати ціни на бензин. Так, якщо місяць тому середня вартість літра А-95 була на рівні 20,72 гривні, сьогодні за такий же обсяг палива доводиться платити 21,17 гривні. На цьому, як заявляють експерти енергоринку, зростання цін не зупиниться. У зв’язку з подорожчанням світлих нафтопродуктів з’явилося економічне обґрунтування підняти вартість бензину на 1,5 гривні.
Останнім часом на сировинному ринку спостерігається стійка тенденція до зростання вартості нафти. Як пояснюють в Міненерго, до подорожчання в структурі ціни на бензин 36% становила закупівельна ціна нафтопродуктів, 45% – податки.
На даний момент барель нафти Brent коштує приблизно 50 доларів. Як припускають аналітики скандинавської банківської групи Nordea, до кінця року ціна збільшиться до 57 доларів, а в наступному році досягне позначки в 63 долара.
Якщо барель нафти коштуватиме 60 доларів, передбачає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич, з’явиться економічне обґрунтування підняти ціни на бензин на 3 гривні. Так, як пояснить економіст, в одному барелі 159 літрів, при подорожчанні бареля нафти на 10 доларів, вартість бареля бензину може підвищитися на 5 доларів.
“Якщо вартість нафти буде і далі зростати, найімовірніше, на українських заправках ми побачимо підвищення цін. Може бути не відразу, тому що оператори намагаються відстрочити подорожчання. Останній тиждень зростання цін сповільнилося. Якщо нафта закріпиться на поточній оцінці – 50-52 долара за барель, через якийсь час ми побачимо зростання цін на українських АЗС”, – говорить Дмитро Марунич.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацбанк пояснив, чому в магазинах перестали рости ціни
До слова, як відзначають експерти, вартість бензину потрібно було підвищувати ще кілька місяців тому, проте тоді оператори ринку нафтопродуктів не стали міняти цінники, так як через “мертвий сезон” доводилося боротися за кожного клієнта. Зараз же, коли українці стали частіше користуватися особистим транспортом, доводиться компенсувати “відкладене подорожчання”.
В Антимонопольному комітеті вважають, цінова політика операторів ринку “не в повній мірі корелюється зі змінами факторів, що впливають на ціноутворення”. Ще на початку року начальник управління досліджень і розслідувань Тетяна Кулешова зазначила, існує ймовірність того, що оператори одночасно підвищують ціни, порушуючи законодавства про захист економічної конкуренції. Як зазначив глава АМКУ Юрій Терентьєв, оператори не мають право за попереднім погодженням синхронно підвищувати ціни.
А в кінці травня міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів направив АМКУ лист з приводу обгрунтованості одночасного підвищення мережами АЗС цін на паливо, повідомив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. “Такі синхронні дії (щодо підвищення цін – Ред.) Можуть мати характер змови”, – сказав Гройсман, відповідаючи на питання про картельну змову учасників роздрібного нафторинку.
За словами директора спеціальних проектів науково-технічного центру “Психея” Геннадія Рябцева на даний момент є економічне обґрунтування для зростання вартості одного літра бензину на 1-1,5 гривні.
“Цей економічний потенціал поки не реалізується, оскільки трейдери побоюються скорочення попиту, якщо ціни будуть підвищені. Це викликано подорожчанням нафтопродуктів на кордоні з Україною. За попередній тиждень це було приблизно 4-6%. Зрозуміло, що в таких умовах необхідно реагувати на ринкові процеси. Реагування не моментальне, реагування з певною затримкою”, – розповідає експерт.