Україна має намір до 2020 року повністю відмовитися від імпорту газу, перейшовши на самозабезпечення.
Про це повідомила прес-служба Кабміну з посиланням на главу уряду Володимира Гройсмана.
"До 2020 року весь газ, який необхідно споживати Україні і українцям, має видобуватися на території України, — заявив прем'єр-міністр. — Ми не повинні закуповувати імпортований газ".
За словами Гройсмана, це позитивно позначиться на розвитку національної економіки. Торік Україні вдалося зупинити падіння внутрішньої газовидобутку і навіть наростити її на 100 млн куб. м.
Газова незалежність — давня мрія влади. Ця тема в тому чи іншому вигляді піднімалася практично кожним урядом. В першу чергу мова йшла, звичайно, про припинення закупівель у "Газпрому".
Як раз ці плани Київ зумів втілити в життя, і навіть з випередженням. У січні 2013 року Едуард Ставицький, який займав на той момент пост міністра енергетики, говорив, що через п'ять років Україна відмовиться від російських поставок.
Насправді "Нафтогаз" припинив купувати російське паливо вже в кінці 2015 року, і весь 2016 рік Україна обходилася власним видобутком і постачанням з Європи по реверсу. Правда, реверсні поставки, по суті, є в основному тим же російським газом, надлишки якого продають європейські трейдери. Крім того, не виключено, що через морози цієї зими нам все ж доведеться звернутися до "Газпрому", хоча робити цього влада категорично не хоче.
У минулому році споживання газу в Україні склало 30,3 млрд куб. м, причому 11,8 млрд куб. м склав реверс. Більша частина (понад 9 млрд куб. м) припала на постачання через Словаччину.
Виходячи з цих показників, щоб досягти самостійності у газовій сфері, Україні доведеться наростити власний видобуток більш ніж на 30%.
Раніше всі надії зводилися до видобутку сланцевого газу. Саме зростання видобутку сланцевої мав на увазі Ставицький, але все виявилося простіше — в Україні різко знизилося споживання за рахунок падіння промислового виробництва.
"Сланцева" риторика довгий час була дуже популярна у політиків, і ряд західних компаній зацікавився запасами сланцевого газу в Україні. Британо-нідерландська Shell працювала на Юзівській площі, чиї запаси попередньо оцінювалися в 4 трлн куб. м, але підтверджені не були.
Влітку 2014 року Shell вийшла з проекту у зв'язку з військовими діями на Донбасі і падаючою ціною на нафту. До цього проект освоєння Олеського родовища покинула американська Chevron. Причому американці заявили, що влада України не виконує контрактні зобов'язання.
Влітку 2016 року стало відомо, що нідерландська компанія Yuzgas B. V. перемогла в конкурсі на розробку Юзівської площі. Але 2 листопада уряд України відмовив цій компанії в інвестпроекті через її сумнівне походження (вона була зареєстрована лише за місяць до конкурсу).
Крім того, в 2014 році Мінфін виступив з низкою ініціатив, спрямованих на набуття тієї ж енергетичної незалежності. Але в даному випадку велика частина пропозицій була спрямована не на збільшення видобутку газу, а на скорочення його споживання.
Зокрема, пропонувалося перевести частину споживачів на біопаливо, використовувати так званий синтез-газ, що отримується в результаті газифікації вугілля, та водовугільне паливо (водні суспензії на основі вугільної суміші), а для накопичення тепла в автономній системі опалення на основі теплових акумуляторів — використовувати в нічний час електроенергію, яка вночі коштує дешевше. Також пропонувалося побудувати для регазифікації скрапленого природного газу (СПГ), що дозволило б закуповувати паливо, не залежачи від газопроводів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як заробляти на обвалі гривні - "поради" від Гонтарєвої
Але в 2016 році Україна заговорила про зростання власного видобутку за рахунок ресурсів традиційного газу.
Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв на початку листопада заявляв, що традиційні запаси дозволять наростити виробництво газу на 35%. "Нафтогаз" пізніше також підкреслював, що цих резервів достатньо, щоб не мати потребу в імпорті.
В кінці жовтня глава "Укргазвидобування" Олег Прохоренко повідомляв, що компанія оголосила тендер на залучення 15 бурових установок для буріння 90 нових свердловин. За його словами, тендер має простимулювати іноземні підрядні компанії привозити в Україну нове якісне обладнання, яке ніколи раніше в країні не використовувалося.
Але експерти галузі тоді говорили, що запаси традиційного газу в Україні при будь-якому сценарії не дозволять здобувати більше 20 млрд куб. м в рік і приріст можливий лише за рахунок того ж «"сланцю".
"Вкрай малоймовірно, що в найближчі роки країні вдасться відмовитися від імпорту газу, тим більше якщо влада розраховує на економічне зростання", — коментує співголова українського Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
За словами експерта, частка сировинного сектора в промисловості висока, що зумовлює значні обсяги споживання енергоносіїв.
"Просто так, на папері структурно перебудувати економіку неможливо, — вказує Марунич. — Отже, якщо в найближчі роки в країні станеться економічне зростання, то воно буде пов'язане із зростанням споживання енергоносіїв, у тому числі і газу".
Експерт у сфері енергетики, колишній прес-секретар "Нафтогазу" Валентин Землянський також зазначає, що відмова від газового імпорту — це фактична відмова від розвитку промислового сектору.