Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Українців закликають вчитися економити: Соціальні норми на енергоносії скоротять ще

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: суспільство

    Зменшуючи соціальні норми – уряд підштовхує народ економити енергоресурси та утеплятися.

    6755_1470310540-3260.jpg (42.47 Kb)

    Прожитковий мінімум для українців з 1 травня зріс на 84 гривні. Він тепер становить – 1 684. Трохи підросли і пенсії. Ще раніше уряд підняв мінімальні зарплати. Новини втішні, але чим більше ваш дохід, тим менше шансів отримати допомогу від держави.
    І тепер влізти в борги за комунальні послуги ризикують навіть люди, які отримують субсидію. Тому, що соціальні норми, які беруться для розрахунку держдопомоги, – зменшили. Стосується це газу і централізованого опалення. Чого тепер очікувати від наступного опалювального сезону? І чому до нього варто готуватися вже зараз?

    Субсидія стане менше. Вам доведеться платити більше або економити. До цього готує українців Міністерство соцполітики. Соціальні норми споживання скорочені.

    У вас газовий котел? Кількість кубів газу, яке компенсує Вам субсидія, зменшили. Централізоване опалення? Кількість гігакалорій, які покриває субсидія, теж урізали.

    Ігор Білецький живе в старій хрущовці разом з дружиною і двома дочками. Квартира невелика, а ось рахунки за комуналку в опалювальний період, за мірками цієї родини, величезні.

    Ігор оформив субсидію. Тож з власної кишені доводилося платити лише меншу частину від цієї суми.
    Але вже наступного опалювального сезону такого не буде.

    Площа квартири Ігоря – п'ятдесят квадратів. Раніше субсидія на послугу централізованого опалення покривала йому дві цілих сім десятих гігакалорії. Тепер – дві цілих одну десяту. Різниця за нинішнім тарифом – близько тисячі гривень!

    І її доведеться платити з власної кишені. Ризик не вкластися в соціальну норму – високий. В котельні, що обслуговує цей мікрорайон, звикли топити на повну. Батареї були гарячі навіть у відлигу і навесні.

    Але якщо минулого опалювального сезону таке сумнівне задоволення – завдяки субсидії – коштувало дешево – то наступної зими це може призвести родину до боргів! Тепер Ігор змушений думати – як скоротити споживання тепла в будинку – щоб вкластися в нові соціальні норми. Домовився з сусідами прибрати батареї на сходових майданчиках. Адже користі від них мало.

    Без них – загальнобудинковий лічильник на тепло накручуватиме менше – і сума в платіжках для кожної квартири теж зменшиться. У під'їзді холодніше не стане – адже найближчим часом тут збираються поміняти вікна.

    А ще Ігор домігся від ЖЕКу і місцевої влади, щоб ті утеплили труби в підвалі, якими йде теплоносій. Але від космічних рахунків за опалення – все це не врятує. Чого досягли люди – так це того, що наступної зими в їхніх квартирах стане ще жаркіше – якщо котельня і далі топитиме без оглядки на погоду. Вирішити проблему можна тільки одним способом – отримавши можливість самим регулювати температуру теплоносія. А для цього потрібно встановити в підвалі індивідуальний тепловий пункт. І Ігор вже оббиває пороги місцевих депутатів з проханням допомогти зробити це.

    ІТП – Індивідуальний тепловий пункт – що це таке, скільки коштує і скільки грошей з ним можна заощадити? У цій багатоповерхівці в Луцьку – ІТП – вже встановлено. Ось як виглядає ця установка. По суті – це вентиль, який автоматично регулює, скільки тепла треба в дому. На стінах будівлі встановлені датчики температури. Якщо на вулиці холодно – тепло в будинку подається більше.
    Відлига? – ІТП зменшує подачу теплоносія. Батареї остигають, а рахунки за опалення – зменшуються. Температурний режим можна вибрати самостійно.

    Одна лише проблема – вартість ІТП – саме устаткування плюс плата за монтаж – все це обійдеться приблизно в чотири сотні тисяч гривень. У цьому будинку – люди спочатку об'єдналися – створили ОСББ. Взяли кредит за пільговою спеціальною програмою. Після установки індивідуального теплового пункту – ще й утеплили фасад. Все це дало величезну економію енергоресурсів. Платіжки за опалення відразу ж знизилися.

    Тепер в цьому будинку тариф за опалення нижче вчетверо, ніж тариф в середньому по Луцьку.

    ІТП окупився за один опалювальний сезон! А власникам квартир у цьому будинку, які отримують субсидію, тепер вже точно не варто турбуватися про те, що соціальні норми зменшили.

    Чого не скажеш про жителів більшості українських багатоповерхівок.

    А як вплине зменшення соціальних норм на мешканців приватного сектора?

    Припустимо, ви живете в невеликому будинку площею всього шістдесят квадратних метрів. Опалюєте його за допомогою газового котла. Раніше субсидія покривала вам 330 кубів газу. А тепер – тільки 300 кубів. Якщо наступного опалювального періоду ви спалите звичні 330 кубів, за зайві тридцять доведеться платити самим. За нинішнім тарифом – це ще 204 гривні.

    Чи вкладеться в нові соціальні норми Катерини Дереш – самотня пенсіонерка? Живе в будинку площею 80 квадратних метрів.

    Щоб обігріти таку велику площу – вона спалювала цієї зимою п'ятсот кубометрів газу на місяць. Це набагато більше і старої норми, і нової. Каже – пробувала економити – але будинок швидко остигав.

    Неутеплений будинок, високі стелі. І головне старий газовий котел – якому вже більше сорока років – і який більше гріє атмосферу, ніж сам будинок.

    Виходить, що жінка спалювала десь на 150-200 кубів більше, ніж норма за субсидією. І за це зайві кубометри їй би довелося доплачувати мінімум тисячу гривень. Але не доведеться. Кабмін прийняв окреме рішення, яке стосується людей, які отримують субсидію і при цьому живуть у великих квартирах і будинках. Їм соціальну норму – збільшили. Тож Катерина Йосипівна наступної зими може і далі включати свій старий газовий котел.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні стало легше вести бізнес

    Експерт у сфері енергоефективності Святослав Павлюк від такого рішення уряду в подиві.

    Щоб компенсувати всім одиноким пенсіонерам таку силу-силенну кубів газу – державі доведеться витратити мільярди гривень. І цих грошей в бюджеті може не виявитися. Чи не дешевше було б адресно допомогти тій же Катерині Йосипівні поміняти котел на сучасніший? І поміняти їй систему опалення, щоб можна було опалювати лише частину будинку, а не всі 80 квадратних метрів?
    А ось те, що для більшості українців – соціальні норми скоротили – експерт підтримує. Каже, уряд зробив правильно, і називає мотиви цього рішення – які в самому Кабміні вимовляти вголос поки що не наважуються.

    Зменшуючи соціальні норми – уряд якраз і підштовхує народ економити енергоресурси та утеплятися. Але чи є у людей на це гроші?
    Держава і місцеві влади зараз пропонують українцям пільгові кредити – на утеплення, заміну вікон, встановлення того ж ІТП. А за новою постановою уряду, якщо люди, які обігрівають свій будинок газовими котлами і отримують субсидію, не використали за минулий опалювальний сезон всі належні за соцнормою кубометри – вони отримають компенсацію – і видадуть її – грошима.

    Щоправда, якщо ви були вже дуже ощадливими, та не використали кількасот кубів – радіти не варто. Компенсують тільки обсяг газу в сто кубічних метрів. Це буде сума приблизно в сімсот гривень. Все інше – просто спишуть на користь держави.

    Любов Гірчиця з села Черниховці на Тернопільщині – заощадила газу на суму 2700 гривень. А це значить, що сімсот гривень їй видадуть грішми, а решту дві тисячі – спишуть. Каже, прикро, звичайно, але спасибі хоч за це. Тим більше, що газу вона використовувала менше не за рахунок того, що економила і мерзла, а за рахунок утеплення.

    У Кабміні кажуть – рішення повертати лише сімсот гривень – це тільки перший крок до монетизації субсидій. Наступного року сума може бути більше.

    Опалювальний сезон позаду. І зараз українцям перераховують субсидії на літній період. Рахунки за комуналку тепер будуть набагато менше – а значить, і допомоги держави потребуватимуть менше людей. Тим більше, що в країні вдвічі зросли мінімальні зарплати. Цього місяця – так само підвищився прожитковий мінімум – а разом з ним трохи виріс і розмір пенсій для більш ніж восьми мільйонів пенсіонерів. Але навіть якщо людина не отримуватиме субсидію в літній період – на наступний опалювальний сезон її все одно повернуть автоматично. Підвищення зарплат вдвічі на розмір цієї держдопомоги істотно не вплине.

    У будь-якому випадку плата за комуналку не може перевищувати 15 відсотків від доходу родини. Якщо, звичайно, ця родина укладається в соціальні норми. А ось якщо ні – спалюєте більше покладеного газу – і накопичуєте борги – субсидію можна й зовсім втратити. Кабмін прийняв рішення забирати цю держдопомогу у тих родин, у яких є заборгованість за комуналкою. Поки не погасять або не реструктуризують борг.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми