За місяць бензин і дизпаливо подорожчали. Зростання цін триватиме, вважають експерти.
Сьогодні заправити автомобіль з баком на 48 л бензином "А-95" дорожче на 84 гривні, ніж місяць тому. Ще більше подорожчав А-92 і А-95+. Трохи подешевшав автогаз, однак після серйозного стрибка наприкінці серпня до колишньої ціни він не повернувся. Що буде з цінами на паливо в жовтні.
Що було з цінами на паливо у вересні
На вартість палива у вересні впливали подорожчання нафти, девальвація гривні і дефіцит бензину, вважає президент нафтогазової асоціації Дмитро Кулик. Ціна бензину залежить від вартості нафтопродуктів на європейських ринках і курсу долара. Українські компанії розплачуються за імпортні нафтопродукти і платять податки в валюті. Тому цінники на заправках підскочили на півтори-дві гривні.
"Зростання цін почалося ще в серпні, коли стала дорожчати нафта. А оскільки Україна – країна-імпортер, то паливо ми завозимо згідно з світовими котируваннями. Плюс девальвація національної валюти і дефіцит палива через зупинку на плановий ремонт Мозирського НПЗ. Багато трейдерів зараз змушені поставляти паливо з альтернативних, але дорожчих джерел, що позначається на собівартості бензину", – говорить експерт.
Заправити повний бак легковика на 48 літрів зараз дорожче, ніж місяць тому, в середньому на 85 гривень. Так, літр дизпалива додав в ціні 1,76 грн, бензин А-92 – 1,78 грн, А-95 подорожчав на 1,75 грн. Найбільше АЗС підняли ціни на А-95+. Його вартість підскочила на 2,23 грн. Однак, на 2,59 грн подешевшав автогаз.
Ціни на нафту за останні два місяці піднялися на 10%, зазначає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
"Стримуючим фактором могло б бути сезонне падіння попиту, але поки що ціни продовжують зростати", – зазначає він. Ще один фактор, який почав впливати на подорожчання, – зміцнення євро до долара. В Україні акциз на паливо прикріплений до євро і більша частина нафтопродуктів купується за євро.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Під опалювальний сезон": Кабмін різко підвищив ціни на газ
Подорожчанням палива зацікавився Антимонопольний комітет України (АМКУ). У відомстві пообіцяли розібратися зі зростанням цін на АЗС.
"Ми відстежуємо цю тенденцію і бачимо зростання цін. За попередньою інформацією, частково це пов'язано з зупинкою на капітальний ремонт Мозирського НПЗ (одного з найбільших нафтопереробних заводів Білорусі, паливо якого імпортується до України. – Ред.). Зараз ми запитуємо інформацію від Міненерговугілля, але також ми ведемо паралельні дії щодо глибшого вивчення цієї ситуації", – сказав голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв.
Якими будуть ціни на паливо в жовтні
Подорожчання долара на одну гривню спровокує підняття цін на бензин і дизпаливо на 60-70 копійок за літр, зазначає Геннадій Рябцев. Якщо подорожчає нафта на 1%, то бензин знову подорожчає на 10 копійок за літр. Ціни на бензин в жовтні залежатимуть від ситуації на зовнішніх ринках і курсу валют, говорить Кулик. "З 1 жовтня Білорусь підвищує експортне мито на нафту і нафтопродукти. Це також позначиться на оптовій і роздрібній вартості ресурсу всередині нашої країни", – упевнений аналітик.
Ціни на паливо залежать від двох чинників: ціни на зовнішньому ринку, оскільки Україна імпортозалежна, і курсу гривні, говорить експерт нафтового ринку Леонід Косьянчук. "Імпорт має таку особливість: купуємо за валюту – продаємо за гривні, потім знову купуємо валюту. Якщо гривня падає, то операторам може не вистачити прибутку, щоб закупити таку ж кількість палива. Тому ціни зростають", – коментує експерт.
Якщо гривня не падатиме, то через два тижні бензин може трохи подешевшати, вважає Косьянчук. Автогаз продовжить знижуватися в ціні і в жовтні. "Ціна на скраплений газ повинна становити 50% від вартості А-95-го. Якщо він буде дорожче, то не матиме попиту. Тому є причини до подальшого зниження ціни", – додає аналітик.
Однак Дмитро Марунич вважає, що автогаз подорожчає. Причиною може стати його підняття ціни на світовому ринку. При подальшому подорожчанні нафти і падінні гривні ціни на дизпаливо і бензин продовжать зростання.