Через високу конкуренцію і низький рівень продажу мережі АЗС змушені піднімати свою маржу до 25%, щоб не йти у мінус. Жодної змови щодо підвищення цін на паливо на ринку нафтопродуктів немає.
"В Україні майже разів у двадцять більше АЗС, ніж в Європі. У них на автобанах - одна заправка на кожні 30 км. А у нас є місця, де на двох кілометрах по вісім заправок. Наприклад, як у Харкові на об'їзній дорозі - вісім АЗС-комплексів стоїть на двох кілометрах. Що в результаті виходить? Більша конкуренція - менше "протоку" на кожній АЗС. Чим компенсувати? Підвищенням маржі, що і роблять більшість АЗС", - зазначив Дмитро Льоушкін, директор групи компаній PRIME.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МВФ готовий надати Україні транш за двох умов
За словами експерта, на ринку нафтопродуктів жодної змови немає, тому Антимонопольний комітет може її не шукати. Синхронне підвищення цін на АЗС обумовлено виключно економічними чинниками.
"Для того щоб вижити, АЗС підвищують ціни на паливо. Наприклад, дизельне паливо на ОККО заходить десь по 20 грн за літр, а продають вони його по 25 грн. Тобто у них маржа близько 5 грн на літрі. Ціни змінюються щодня, але порядок цифр приблизно такий, як я озвучив. Виходить маржа цього продавця - 25% від собівартості. Це багато. В Європі маржа становить близько 2-3% на літрі. Але у них менша конкуренція і продавці палива заробляють на обсягах продажу, що неможливо зробити в Україні", - констатував Льоушкін.
За прогнозом директора групи компаній PRIME, в майбутньому ситуація суттєво не зміниться. Продавці й далі зароблятимуть на високій маржі, оскільки кількість проданого палива постійно скорочується.
"Українці масово ставлять газове обладнання на свої автомобілі і купують електромобілі, тому сподіватися на збільшення обсягів продажу палива на АЗС не доводиться. В таких умовах ведення бізнесу дешевого бензину в Україні не буде. Заправки будуть і далі прагнути заробити на літрі бензину від 3 до 6 грн", - резюмував Льоушкін.
В Україні продається бензин із 13 країн світу. Найбільше із Білорусії, Польщі, Литви та Румунії.