Європейські газові трейдери, які постачають реверсний газ в Україну, можуть втратити більше $ 1 млрд виручки на рік через рішення Стокгольмського арбітражу, яке зобов'язує Україну купувати певну кількість газу у "Газпрому".
Про це свідчать підрахунки Bloomberg.
Як зазначає видання, суд зменшив обсяг обов'язкової покупки газу у "Газпрому" з 52 млрд кубометрів до 5 млрд куб. м, і відновлення закупівель газу "Нафтогазом" у "Газпрому" вплине на обсяги реверсу.
"Вечірка вже не така весела для європейських газових трейдерів та операторів трубопроводів, які отримували переваги від реекспорту російського газу в Україну", арбітражу зазначив аналітик Bloomberg Intelligence в Лондоні Ельчин Мамедов.
У минулому році Україна імпортувала 14 млрд кубометрів газу з ЄС, що можна порівняти з обсягами щорічного споживання Бельгії.
Якщо припустити, що 5 млрд кубометрів було закуплено за середньою ціною імпортного газу для України в минулому жовтні, то компанії можуть втратити $ 1,2 млрд рік через зменшення реверсу.
Серед найбільших постачальників України в 2016 році була французька компанія Engie SA, яка поставила більш 3 млрд кубометрів. У 2017 році продажі впали приблизно на 40% через зростання конкуренції, повідомили в прес-службі компанії.
"Так як" Нафтогаз "зможе купувати російський газ у 2018-2019 роках, Engie підсилює стратегію продажів газу кінцевим споживачам в Україні, розпочату в минулому році", - заявили в компанії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Bloomberg оновив рейтинг найбагатших людей світу
У ще одній компанії-постачальника -швейцарской Axpo Trading AG - повідомили, що знаходяться в "процесі створення компанії в Україні, щоб мати можливість торгувати безпосередньо в Україні".
Як повідомлялося, раніше "Газпром" заявив, що Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма зобов'язав НАК "Нафтогаз України" щорічно з 2018 року відбирати і оплачувати не менше 4 млрд куб. м газу і встановив обов'язковість застосування положень "бери-або-плати" до закінчення терміну дії контракту в 2019 році.
У свою чергу в "Нафтогазі" заявили, що НАК домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів "більш ніж 10 раз відповідно до його фактичними потребами в імпорті газу". Згідно з контрактом від 2009 року обов'язковий обсяг для покупки "Нафтогазом" становив 52 млрд кубометрів на рік.